Category: Fast

2012 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2012 held at Midland, Michigan.


Champion – Jarvis Travelers, Jarvis, Ontario
Runner Up – Hill United Chiefs, Six Nations Ontario


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Donny Hale, Jarvis Travelers
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Adam Folkard, Hill United Chiefs
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – Justin Zimmerman, Safari Swashbucklers
  • Leading Hitter – Donny Hale, Jarvis Travelers (11-19) – .579
  • Most RBI – Donny Hale, Jarvis Travelers – 17

2012 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Adam Folkard, Hill United Chiefs
P – Lucas Mata, PA Power
P – Sean Cleary, Jarvis Travelers
C – Patrick Shannon, New York Gremlins
C – Frank DeGroat, PA Power
IF – Steve Mullaley, Hill United Chiefs
IF – Ian Fehrman, Jarvis Travelers
IF – Brad Rona, Jarvis Travelers
IF – Blair Ezekiel, Hill United Chiefs
IF – Brandone Home, Jarvis Travelers
OF – Karl Gollan, PA Power
OF – Mathew Roy, New York Gremlins
OF – Brad Ezekiel, Hill United Chiefs
OF – Frederick Terkelsen, Jarvis Travelers
DH – Donny Hale, Jarvis Travelers

2012 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Gerald Muizelaar, Kegel Black Knights
P – Andrew Phibbs, Niagara
P – Paul Koert, Jarvis Travelers
C – John Kemp, Toronto Gators
C – Bob Rothenhauser, California A’s
IF – Kria Walushka, Sooke Loggers
IF – Trevor Kelly, Ashland Stock Pack
IF – Mike Bateman, Niagara Snappers
IF – Rob Giesbrecht, Kegel Black Knights
IF – Derrick Zechman, PA Power
OF – Darren Newson, Niagara Snappers
OF – Mark Johnson, Hill United Chiefs
OF – Jeff Ellsworth, Hill United Chiefs
OF – Tom Avery, Wellington Sox
DH – Gregg Garrity, Toronto Gators


FINAL STANDINGS

1. Hill United Chiefs, Six Nations, ON (6-0)
2. New York Gremlins, Clifton Park, NY (5-1)
3. Pennsylvania Power, Harrisburg, PA (5-2)
4. Hallman Twins, Jarvis, ON (4-2)
5t. Scarborough Force, Scarborough, ON (4-2)
5t. California A’s, Bakersfield, CA (4-2)
7t. Bloomington Stix, Bloomington, IL (4-2)
7t. Kegel Black Knights, Fargo, ND (3-2)
9t. Circle Tap Dukes, Denmark, WI (3-2)
9t. Lanceros de Vargas Fast Pitch, Vargas, VEN (5-2)
9t. Houston Carnage, Houston, TX (4-2)
9t. Minnesota Angels, West St. Paul, MN (3-2)
13t. Diamondbacks, Saskatoon, SK (3-2)
13t. Bandits, Pueblo, CO (3-2)
13t. Sooke Loggers, Sooke, BC (2-2)
13t. Explorers, Midland, MI (3-2)
17t. Pete’s Blues, Mascoutah, IL (2-2)
17t. Lacy’s A’s, Olympia, WA (2-2)
17t. New York Swashbucklers, Staten Island, NY (1-2)
17t. Bell Cartage Outlaws, Kitchener, ON (3-2)
17t. Erb Electric Expos, Elmira, ON (3-2)
17t. Lake Simcoe Lightning, Sharon, ON (3-2)
17t. Kitchener ON Kitchener Cubs, (1-2)
17t. Great Lakes Mariners, Marshall, MI (2-2)
25t. Winterset A’s, Winterset, IA (1-2)
25t. Halifax Pepperjacks, Halifax, NS (1-2)
25t. Topeka Toros, Topeka, KS (2-2)
25t. Wiarton Nationals, Wiarton, ON (1-2)
25t. Emerson Access, Midland, MI (2-2)
25t. Randy’s A’s, Invermere, BC (2-2)
25t. Cal State Builders, San Mateo, CA (2-2)
25t. Hickson Reds, Hickson, ON (1-2)
33t. Dolan & Murphy, Aurora, IL (1-2)
33t. McCuen’s Pub, Des Moines, IA (0-2)
33t. Lampliter Inn, Walcott, IA (0-2)
33t. American Family Ins./Subway Titans, Eldridge IA (0-2)
33t. Westerville Capitols, Westerville, OH (1-2)
33t. El Paso Steel, El Paso, TX (0-2)
33t. The Bar on the Avenue Buzz, Appleton, WI (0-2)
33t. Walcott Merchants, Walcott, IA (0-2)
33t. Odin Fastpitch, Odin, MN (0-2)
33t. Blackhawk Athletic Club, Rockford, IL (0-2)
33t. Dekalb Hustlehogs, DeKalb, IL (0-2)
33t. West Fargo Knights, West Fargo, ND (0-2)
33t. Shakespeare Falcons, Shakespeare, ON (1-2)
33t. Aguiles, Calle, VA (0-2)
33t. Wyevale Tribe, Wyevale, ON (0-2)
33t. New Image, Montfort, WI (1-2)

2010 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2010 held at Midland, Michigan.


Champion – Jarvis Travelers, Jarvis, Ontario
Runner Up – Kitchener Rivershark Twins, Kitchener, Ontario


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Nick Shailes, Jarvis Travelers
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Adam Folkard, Jarvis Travelers
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – Jamie Boyd, Shakespeare Falcons
  • Leading Hitter – Calem Gardner, California A’s (7-13) – .538
  • Most RBI – Jamie Boyd, Shakespeare Falcons – 8

2010 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Sean Cleary, PA Power
P – Jeremy Manley, Chicago/NY Fastpitch
P – Adam Folkard, Jarvis Travelers
C – Brad Theys, PA Power
C – Patrick Shannon, Rivershark Twins
IF – Brennan Pokoway, Diamondbacks
IF – Brad Rona, Jarvis Travelers
IF – Blair Ezekeil, Rivershark Twins
IF – Nick Shailes, Jarvis Travelers
IF – Ian Fehrman, Jarvis Travelers
OF – Steve Mullalay, Chicago/NY Fastpitch
OF – Calem Gardiner, California A’s
OF – Jeremy Tracy, New York Gremlins
OF – Ryan Wolfe, Jarvis Travelers
DH – Rob Schweyer, PA Power

2010 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Regan Manley, Albaugh, Inc.
P – Doug Gillis, Mickey’s Sleds
P – Jonas Mach, Pete’s Blues
C – Sean O’Brien, Jarvis Travelers
C – John Zeiger, ADCO Electric
IF – Blake Miller, Rivershark Twins
IF – Jamie Boyd, Shakespeare Falcons
IF – Juan Thomas Nunez, Chicago/NY Fastpitch
IF – Keith Ranklin, Alvinston Indians
IF – Todd Schultz, Chicago/NY Fastpitch
OF – Brad deBelleval, Hickson Reds
OF – Tommy Thompson, Minnesota Angels
OF – Ryan Gray, Alvinston Indians
OF – Dave Lohman, ADCO Electric
DH – Greg Garrity, ADCO Electric


FINAL STANDINGS

1. Jarvis Travelers, Jarvis, ON (7-1)
2. Kitchener Rivershark Twins, Kitchener, ON (5-1)
3. New York Gremlins, Clifton Park, NY (4-2)
4. Chicago/NY Fastpitch, New York City, NY (4-2)
5t. Albaugh Inc., Elkhart, IA (3-2)
5t. PA Power, Harrisburg, PA (7-2)
7t. Taylor Farms California A’s, Salinas, CA (3-2)
7t. Poly Plus Diamondbacks, Saskatoon, SK (4-2)
9t. Decatur Pride, Decatur, IL (3-2)
9t. Explorers, Midland, MI (2-2)
9t. The Bar of Appleton, Appleton, WI (2-2)
9t. Alvinston Indians, Alvinston, ON (5-2)
13t. Pete’s Blues, Mascoutah, IL (5-2)
13t. Erbs Electric Expos, Elmira, ON (2-2)
13t. Minnesota Angels, St. Paul, MN (2-2)
13t. Kegel Black Knights, Fargo, ND (2-2)
17t. Ingersoll Crush, Ingersoll, ON (4-2)
17t. ADCO Electic, New York City, NY (4-2)
17t. Port Elgin Blue Devils, Port Elgin, ON (1-2)
17t. Shakespeare Falcons, Shakespeare, ON (3-3)
17t. KW Cubs, Kitchener, ON (4-2)
17t. Selects, Owen Sound, ON (1-2)
17t. Mickey’s Sleds, Midland, MI (4-3)
17t. Bandits, Pueblo, CO (2-2)
25t. Outlaws, Kitchener, ON (2-3)
25t. Evergreen Storm, St. Thomas, ON (2-2)
25t. Lightning Fastpitch, Marshall, MI (3-3)
25t. Stock Pack, Ashland, OH (3-3)
25t. Hickson Reds, Hickson, ON (3-2)
25t. Wellington Sox, Harriston, ON (3-2)
25t. Maccabi USA, Philadelphia, PA (2-3)
25t. Shaw Chiropractic, Port Huron, MI (2-3)
33t. Dolan & Murphy, Aurora, IL (1-3)
33t. Up-to Date Painting, Millington, MI (2-3)
33t. Cobourg Force, Cobourg, ON (1-3)
33t. Toronto Gators, Toronto, ON (2-3)
33t. Niagara Snappers, St. Catharines, ON (1-3)
33t. Bakersfield Silverhawks, Bakerfield, CA (1-3)
33t. Waterdown Hammer, Waterdown, ON (1-3)
33t. Tiffany’s Food & Spirits, Frankenmuth, MI (2-2)
33t. Goshen Gators, Goshen, IN (0-3)
33t. Carey’ All State, Midland, MI (0-3)
33t. Quyon Combat Flyers, Quyon, QC (2-2)
33t. Wyevale Tribe, Wyevale, ON (0-3)
33t. Palermo Athletics, Palermo, ON (2-2)
33t. Munger Vols, Munger, MI (0-3)
33t. Rude Pac, Sun Valley, CA (0-4)
33t. Columbia River City Rockers, Portland, OR (0-4)

2009 ISA Men’s Fast Pitch World Tournament

2009 held at Quad Cities, Iowa and Illinois.


Champion – Kitchener Rivershark Twins, Kitchener, Ontario
Runner Up – Broken Bow Patsy’s, Broken Bow, Nebraska


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Dean Holoien, Kitchener Rivershark Twins
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Adam Folkard, Broken Bow Patsy’s
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – N/A
  • Leading Hitter – Todd Budke, Taylor Farms California A’s
  • Leading Hitter – Jason Hill, The Farm Tavern
  • Most RBI – Blair Ezekiel, Kitchener Rivershark Twins – 8
  • Most RBI – Eduardo Leonardo, Santo Domingo DR – 8

2009 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Sean Cleary, PA Power
P – Jeremy Manley, Chicago/NY Fastpitch
P – Adam Folkard, Jarvis Travelers
C – Brad Theys, PA Power
C – Patrick Shannon, Rivershark Twins
IF – Brennan Pokoway, Diamondbacks
IF – Brad Rona, Jarvis Travelers
IF – Blair Ezekeil, Rivershark Twins
IF – Nick Shailes, Jarvis Travelers
IF – Ian Fehrman, Jarvis Travelers
OF – Steve Mullalay, Chicago/NY Fastpitch
OF – Calem Gardiner, California A’s
OF – Jeremy Tracy, New York Gremlins
OF – Ryan Wolfe, Jarvis Travelers
DH – Rob Schweyer, PA Power

2009 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Regan Manley, Albaugh, Inc.
P – Doug Gillis, Mickey’s Sleds
P – Jonas Mach, Pete’s Blues
C – Sean O’Brien, Jarvis Travelers
C – John Zeiger, ADCO Electric
IF – Blake Miller, Rivershark Twins
IF – Jamie Boyd, Shakespeare Falcons
IF – Juan Thomas Nunez, Chicago/NY Fastpitch
IF – Keith Ranklin, Alvinston Indians
IF – Todd Schultz, Chicago/NY Fastpitch
OF – Brad deBelleval, Hickson Reds
OF – Tommy Thompson, Minnesota Angels
OF – Ryan Gray, Alvinston Indians
OF – Dave Lohman, ADCO Electric
DH – Greg Garrity, ADCO Electric


FINAL STANDINGS

1. Kitchener Rivershark Twins, Kitchener, ON (5-1)
2. Broken Bow Patsy’s, Broken Bow, NE (4-1)
3. Aspen Interiors, Saskatoon, SK (4-2)
4. Midwest Stampede, Bondurant, IA (3-2)
5t. Albaugh Inc., Elkhart, IA (3-2)
5t. The Farm Tavern, Madison, WI (3-2)
7t. Jarvis Gamblers, Jarvis, ON (2-2)
7t. Vancouver Grey Sox, Vancouver, BC (2-2)
9t. Explorers, Midland, MI (4-2)
9t. Bandits, Pueblo, CO (4-2)
9t. Dominican Republic, Santo Domingo, DR (4-2)
9t. New York Gremlins, Clifton Park, NY (4-3)
13t. Taylor Farms California A’s, Salinas, CA (2-3)
13t. Evergreen Centennials, St. Thomas, ON (3-3)
13t. Poly Plus Diamondbacks, Saskatoon, SK (2-3)
13t. Ashland Mets, Ashland, OH (2-2)
17t. Dolan & Murphy Shamrocks, Aurora, IL (2-3)
17t. The Bar of Appleton, Appleton, WI (2-3)
17t. Selects, Owen Sound, ON (1-3)
17t. Kegel Black Knights, Fargo, ND (1-3)
17t. Winterset A’s, Winterset, IA (0-3)
17t. The Bar of Green Bay, Green Bay, WI (0-3)
17t. Quad City Sox, Davenport, IA (0-3)
17t. Thomson Area Merchants, Thomson, IL (1-3)

2008 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2008 held at Kimberly, Wisconsin.


Champion – Kitchener Rivershark Twins, Kitchener, Ontario
Runner Up – Aspen Interiors, Saskatoon, Saskatchewan


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Jody Edit, Kitchener Rivershark Twins
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Todd Martin, Kitchener Rivershark Twins
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – N/A
  • Leading Hitter – Chris Miljavac, Circle Tap
  • Most RBI – Jeff Goolagong, The Farm Tavern

2008 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Todd Martin
P – Dean Holoien
P – Korrey Gareau
C – Sean O’Brien
C – Brian Lammers
IF – Ian Fehrman
IF – Jeff Goolagong
IF – Jody Edit
IF – Evan Potskin
IF – Brad Rona
OF – Paul Rosebush
OF – Colin Abbott
OF – Chris Miljavac
OF – Ryan Wolfe, Jarvis Travelers
DH – Chris Delarwelle

2008 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Paul Koret
P – Marty Grant
P – Darrell Tilley
C – Chad Ghostkeeper
C – Patrick Shannon
IF – Nick Shailes
IF – Keith MacIntosh
IF – Chris Payne
IF – Rob O’Brien
IF – Glenn Ormsby
OF – Jason Hill
OF – Creg Crawford
OF – Steve Mullaley
OF – Justin Dauvan
DH – Andy Skelton


FINAL STANDINGS

1. Kitchener Rivershark Twins, Kitchener, ON (6-0)
2. Aspen Interiors, Saskatoon, SK (4-2)
3. The Farm Tavern, Madison, WI (5-2)
4. NY Patsy’s, New York City, NY (4-2)
5t. Jarvis Gamblers, Jarvis, ON (4-2)
5t. Casa Trejo A-1 Bombers, Yucaipa, CA (4-2)
7t. Horse Lake Thinder, Horse Lake, AB (5-2)
7t. Broken Bow Gremlins, Broken Bow, NE (2-2)
9t. Vancouver Grey Sox, Vancouver, BC (2-2)
9t. Scarborough Wolverines, Scarborough, ON (4-2)
9t. Midwest Stampede, Elkhart, IA (2-2)
9t. Kegel MinnDak Millers, Fargo, ND (3-3)
13t. Townline, Green Bay, WI (4-3)
13t. The Bar of Appleton, Appleton, WI (2-3)
13t. Circle Tap, Denmark, WI (3-2)
13t. Kegel Black Knights, Fargo, ND (3-3)
17t. Poly Plus Diamondbacks, Saskatoon, SK (2-3)
17t. Thomson Area Merchants, Thomson, IL (1-3)
17t. Stone Yard, Fox Cities, WI (1-3)
17t. Portland/ Demarini, Portland, OR (1-3)
17t. Explorers, Midland, MI (2-2)
17t. Evergreen Centennials, St. Thomas, ON (2-2)
17t. Team Rainey/IAC, Whittier, CA (2-2)
17t. Bandits, Pueblo, CO (2-2)
25t. Dolan & Murphy Shamrocks, Aurora, IL (1-3)
25t. Bar of Green Bay, Green Bay, WI (1-3)
25t. Bahamas Pirates, Abaco, BA (1-3)
25t. Niagara Snappers, Niagara on the Lake, ON (1-3)
25t. A & L Farms, Lincoln, NE (0-3)
25t. Ashland Mets, Ashland, OH (0-3)
25t. Quad City Sox, Davenport, IA (0-3)
25t. Keg & Cask, Galena, IL (0-3)

2007 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2007 held at Kitchener, Ontario.


Champion – The Farm Tavern, Madison, Wisconsin
Runner Up – Casa Trejo So Cal Bombers, Palm Springs, California


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Karl Gollan, Albaugh, Inc.
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Korrey Gareau, The Farm Tavern
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – Wayne Laulu, Townline
  • Leading Hitter – Nick Shailes, Townline (12-18) – .667
  • Leading Hitter – Tyler Lessard, Evergreen Centennials (12-18) – .667
  • Most RBI – Dan Skillings, Innerkip Eagles – 15

2007 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Korrey Gareau, The Farm Tavern
P – Lucas Mata, Casa Trejo So Cal Bombers
P – Karl Gollan, Albaugh Inc.
C – Aaron Neemia, Townline
C – Chad Ghostkeeper, Casa Trejo So Cal Bombers
IF – Donny Hale, The Farm Tavern
IF – Travis Wilson, Patsy’s of New York
IF – Nick Shailes, Townline
IF – Tex Lessard, Evergreen Centennials
IF – Wayne Laulu, Townline
OF – Ryan Wolfe, Quaker Riversharks
OF – Jason Hill, The Farm Tavern
OF – Colin Abbott, The Farm Tavern
OF – Dan Skillings, Innerkip Eagles
DH – Jeff Wilson, Ashland Mets

2007 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Andrew Kirkpatrick – Broken Bow Gremlins
P – Nick Underhill, Vancouver Grey Sox
P – Gerald Muizelaar, Patsy’s of New York
C – Ben Fjelland, Albaugh Inc.
C – Frank DeGroat, Patsy’s of New York
IF – Jarrad Martin – Broken Bow Gremlins
IF – Kyle Beane, Explorers
IF – Andrew Medwedrich, Vancouver Grey Sox
IF – Evan Potskin, Casa Trejo So Cal Bombers
IF – Jeff Goolagong, The Farm Tavern
OF – Steve Mullaley, Quaker Riversharks
OF – Steve Running, Innerkip Eagles
OF – Steve Schucker, Circle Tap
OF – Dale Levy, Hallman Twins
DH – Derek Mayson, Vancouver Grey Sox


FINAL STANDINGS

1. The Farm Tavern, Madison, WI (6-0)
2. Casa Trejo So Cal Bombers, Palm Springs, CA (5-2)
3. Patsy’s of New York, New York City, NY (5-2)
4. Broken Bow Gremlins, Clifton Park, NY (4-2)
5t. Albaugh Inc., Elkhart, IA (4-2)
5t. Quaker Riversharks, Orillia, ON (4-2)
7t. Vancouver Grey Sox, Vancouver, BC (5-2)
7t. Innerkip Eagles, Innerkip, ON (5-2)
9t. Circle Tap, Denmark, WI (2-2)
9t. Jarvis Merchants, Jarvis, ON (4-3)
9t. MinnDak Millers, Fargo, ND (2-2)
9t. Hallman Twins, Kitchener, ON (4-2)
13t. Quad City Sox, Davenport, IA (4-2)
13t. Explorers, Midland, MI (3-2)
13t. Townline, Green Bay, WI (3-3)
13t. Ashland Mets, Ashland, OH (3-3)
17t. Dolan & Murphy Shamrocks, Aurora, IL (2-2)
17t. Portland DeMarini, Portland, OR (2-2)
17t. Aspen Interiors, Saskatoon, SK (2-2)
17t. Murphy Windmillers, Peterborough, ON (2-2)
17t. Thomson Area Merchants, Thomson, IL (1-3)
17t. Elkland Fast Pitch, Elkland, PA (1-3)
17t. Stix, Bloomington, IL (1-3)
17t. Plangger’s Furniture, Benton Harbor, MI (1-3)
25t. Evergreen Centennials, St. Thomas, ON (1-3)
25t. Elmira Cubs, Elmira, ON (1-3)
25t. Bandits, Pueblo, CO (1-3)
25t. Scarborough Royals, Scarborough ON (1-3)
25t. HBC Rice Creek Lightning, Marshall, MI (0-3)
25t. Midwest Stampede, Des Moines, IA (0-3)
25t. Horse Lake Thunder, Horse Lake, AB(0-3)
25t. Napanee Express, Napanee, ON (0-3)

2006 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2006 held at Kitchener, Ontario.


Champion – County Materials, Marathon, Wisconsin
Runner Up – Patsy’s, New York City, New York


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Jarrad Martin, County Materials
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Andrew Kirkpatrick, County Materials
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – N/A
  • Leading Hitter – Gregg Garrity, Keating’s Fitness Center (8-12) – .667
  • Most RBI – Gregg Garrity, Keating’s Fitness Center – 10

2006 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Andrew Kirkpatrick, County Materials
P – Adam Folkard, Patsy’s
P – Gerald Muizelaar, Patsy’s
C – Frank Degroat, Patsy’s
C – Todd Twachtmann, The Farm Tavern
IF – Todd Budke, The Farm Tavern
IF – Patrik Kolkus, CZ National Team
IF – Keith MacKintosh, The Farm Tavern
IF – Jarrad Martin, County Materials
IF – Travis Wilson, Patsy’s
OF – Colin Abbott, The Farm Tavern
OF – Eduardo Leonardo, Heflin Gremlins
OF – Steve Shucker, Heflin Gremlins
OF – Stacy McLean, River Sharks
DH – Gregg Garrity, Keatings Fitness Center

2006 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Korrey Gareau, Farm Tavern
P – Ward Gosse, Kegel Black Knights
P – Todd Martin, Hallman Twins
C – Chris Shewfelt, Hallman Twins
C – Patrick Shannon, County Materials
IF – Ron White, Hallman Twins
IF – Nathan Nukunuku, County Materials
IF – Chad Boom, Kegel Black Knights
IF – Nick Needham, Quad City Sox
IF – Marc Santilliano, CR Portland
OF – Jeff Goolagong, County Materials
OF – Chris Miljavac, Patsy’s
OF – Thomas Makea, County Materials
OF – Ryan Wolfe, The Farm Tavern
DH – Chris Miljavic, Patsy’s


FINAL STANDINGS

1. County Materials, Marathon, WI (7-1)
2. Patsy’s, New York City, NY (6-1)
3. Quaker Riversharks, Orillia, ON (4-2)
4. The Farm Tavern, Madison, WI (4-2)
5t. Aspen Interior Black Sox, Saskatoon, SK (4-2)
5t. Hallman Twins, Kitchener, ON (5-2)
7t. Heflin Gremlins, Ballston Lake, NY (5-2)
7t. Kegel Black Knights, Fargo, ND (5-3)
9t. So Cal Bombers, Yucaipa, CA (4-2)
9t. Team Rainey, Whittier, CA (2-2)
9t. Circle Tap, Denmark, WI (2-2)
9t. Grey Sox, Vancouver, BC (2-2)
13t. Redmen, Oshweken, ON (2-3)
13t. Stix, Bloomington, IL (3-3)
13t. Townline, Green Bay, WI (3-2)
13t. Merchants, Jarvis, ON (2-3)
17t. Albaugh Inc., Elkhart, IA (2-2)
17t. MinnDak Millers, Moorhead, MN (2-2)
17t. Bandits, Pueblo, CO (2-2)
17t. Bright Cheese House Eagles, Innerkip, ON (2-2)
17t. Czech Republic, Prague CZ (1-3)
17t. Explorers, Midland, MI (1-3)
17t. MVD Sports, Ashland, OH (1-2)
17t. Quad City Sox, Davenport, IA (2-3)
25t. Dolan & Murphy, Aurora, IL (1-3)
25t. Keatings Fitness Center, Wilkes Barre, PA (1-3)
25t. CR/Portland, Portland, OR (1-3)
25t. Danish Dynamite, Copenhagen DE (1-3)
25t. The Freight, Vandalia, IL (0-3)
25t. Texaco Pirates, Abaco, BA (0-3)
25t. Aces, Houston, TX (0-3)
25t. Plangger’s Furniture, Benton Harbor, MI (0-3)

2005 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2005 held at Eau Claire, Wisconsin on August 12-20.


Champion – County Materials, Marathon, Wisconsin
Runner Up – The Farm Tavern, Madison, Wisconsin


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Colin Abbott, County Materials (.591)
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Korrey Gareau, The Farm Tavern
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – N/A
  • Leading Hitter – Phil “Sonny” Perkins – Des Moines IA – .600
  • Most RBI – Colin Abbott, The Farm Tavern – 11

2005 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Korrey Gareau,  The Farm Tavern (6-0, 1.46 ERA, 69K)
P – Todd Martin – Hallman Twins (4-1, 1.45 ERA, 55K)
P – Lucas Mata – County Materials (4-0, 0.88 ERA, 44K)
C – Patrick Shannon, County Materials – .400
C – Todd Twachtmann, The Farm Tavern – .333
IF – Jody Eidt, The Farm Tavern – .462
IF – Ron White, Hallmark Twins – .364
IF – Travis Wilson, Patsy’s – .577
IF – David Boys, Smokers – .421
IF – Jeff Goolagong, County Materials – .360
OF – Colin Abbott, The Farm Tavern – .591
OF – Thomas Makea, County Materials – .350
OF – Matt Darling, Albaugh, Inc. – .571
OF – Adam Lalonde, Circle Tap – .320
DH – Phil “Sonny” Perkins, Team Iowa – .600

2005 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Collin McKenzie, The Bar on the Avenue (4-2, 2.33 ERA, 81K)
P – Jeremy Manley, Bandits (4-2, 2.15 ERA, 76K)
P – Andrew Kirkpatrick, County Materials (4-0, 1.56 ERA, 41K)
C – Dwayne Fowler, Team Rainey – .333
C – Travis Davis, Albaugh, Inc. – .357
IF – Keith Mackintosh, The Farm Tavern – .348
IF – Pat Mackintosh, Aspen Interiors – .350
IF – Todd Schultz, County Materials – .300
IF – Kris Kiefel, County Materials – .381
IF – Don Garvey, Circle Tap – .435
OF – Shawn Rychcik, County Materials – .286
OF – Dan Skillings, Bright Cheese House Eagles – .438
OF – Bill Simmons, Hallman Twins – .450
OF – Jeff Ellsworth, Kegel Black Knights – .467
DH – Rob Gray, The Farm Tavern – .429


FINAL STANDINGS

1. County Materials, Marathon, WI
2. The Farm Tavern, Madison, WI
3. Hallman Twins, Kitchener, ON
4. Circle Tap, Denmark, WI
5t. Aspen Interiors Black Sox, Saskatoon, SK
5t. Broken Bow Spirit, Amsterdam, NY
7t. Townline/Shoots, Green Bay, WI
7t. Quad City Sox, Davenport, IA
9t. Yucaipa (CA) So. Cal. Bombers
9t. Philadelphia (PA) Quaker Riversharks
9t. Fargo (ND) Kegel Black Knights
9t. Pueblo (CO) Bandits
13t. Calgary AB Smokers
13t. Innerkip ON Bright Cheese House Eagles
13t. Appleton (WI) The Bar on the Avenue
13t. Midland (MI) Explorers
17t. Elkhart (IA) Albaugh Inc.
17t. Jarvis ON Merchants
17t. Massapequa (NY) Patsy’s
17t. Moorhead (MN) IS Knights
17t. Frankenmuth (MI) Frankenmuth Driving School
17t. Whittier (CA) Team Rainey
17t. Des Moines (IA) Team Iowa
17t. St. Louis (MO) Heflin Builders

Non-Playoff Qualifying Teams

Bloomington (IL) Stix
Ashland (OH) MVD Sports
Saskatoon SK Merchants
Eau Claire (WI) Happy Hollow Tavern
Benton Harbor (MI) Plangger’s Furniture
Springfield (IL) Brandt’s Chemicals
Prague CZ Czech Republic National Team
Wilkes-Barre (PA) Keatings Fitness
Ohsweken ON Six Nations Chiefs
Aurora (IL) Dolan & Murphy
Vandalia (IL) The Frieght
Salt Lake City (UT) Page Brake
Rockford (IL) BHAC
Alleroed Denmark Penguns
Pleasant Grove (UT) Castlewood Jesters
Oklahoma City (OK) North Americans

2004 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2004 held at Fargo, North Dakota.


Champion – Broken Bow Spirits, Amsterdam, New York
Runner Up – County Materials, Marathon, Wisconsin


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Jody Edit, Broken Bow Spirits
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Gerald Muizelaar, Broken Bow Spirits
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – N/A
  • Leading Hitter – Trent Rubley, Calgary Diamonds – .522
  • Leading Hitter – Rhys Casley, Calgary Diamonds – .522
  • Most RBI – Jody Edit, Broken Bow Spirits – 15

2004 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Gerald Muizelaar, Broken Bow Spirit (6-0, 1.05 ERA, 29K)
P – Darren Zack, County Materials (4-1, 1.11 ERA, 40K)
P – Paul Koert – Ballston Lake (6-1, 1.38 ERA, 56K)
P – Andrew Kirkpatrick, Calgary Diamonds (4-1, 2.28 ERA, 51K)
C – Don Garvey, Circle Tap – .375
IF – Jody Eidt, Broken Bow Spirit – .458
IF – Trent Rubley, Calgary Diamonds – .522
IF – Rhys Casley, Broken Bow Spirit – .522
IF – Mark Sorenson, County Materials – .423
IF – Kevin Cassells, Bright Cheese House Eagles – .300
OF – Rob Gray, The Farm Tavern – .478
OF – Ryan Wolfe, Broken Bow Spirit – .400
OF – Greg Crawford, Calgary Diamonds – .389
OF – Eduardo Leonardo, Heflin Builders – .360
DH – Chris Delarwelle, Circle Tap – .308

2004 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Robbie O’Brien – St. Joseph (3-0, 1.24 ERA, 27K)
P – Michael White, Imaging Solutions Knights (4-1, 1.93 ERA, 36K)
P – Harold Kelly, Planger’s Furniture (4-1, 2.40 ERA, 31K)
C – Brad Twordik, Bergstrom Eye & Laser Clinic – .357
C – Steve Stires, Quaker Riversharks – .385
IF – Kevin Reichart, Circle Tap – .438
IF – Omar Moraga, Broken Bow Spirit – .364
IF – Jordan Taveras, Heflin Builders – .360
IF – Donnie Hale, The Farm Tavern – .471
IF – Todd Budke, The Farm Tavern – .381
OF – Shawn Rychcik, County Materials – .320
OF – Chad Ferguson, Planger’s Furniture – .316
OF – Rob Giesbrecht, Bergstrom Eye & Laser Clinic – .467
OF – Tony Kunka, Imaging Solutions Knights – .462
DH – Boomer Brush, Calgary Diamonds – .316


FINAL STANDINGS

1. Broken Bow Spirit, Amsterdam, NY
2. County Materials, Marathon, WI
3. Calgary Diamonds, Calgary, AB
4. Circle Tap, Denmark, WI
5t. The Farm Tavern, Madison, WI
5t. Heflin Builders, Ballston Lake, NY
7t. Planger’s Furniture, Benton Harbor, MI
7t. Explorers, Midland, MI
9t. Travellers Inn, Victoria, BC
9t. Imaging Solutions Knights, Fargo, ND
9t. Quaker Riversharks, Lebanon, PA
9t. Bright Cheese House Eagles, Innerkip, ON
13t. Aspen Interior Black Sox, Saskatoon, SK
13t. Murphy’s Fish & Chips Keith’s, Halifax, NS
13t. Quad City Sox, Davenport, IA
13t. Bergstrom Eye & Laser Clinic, Fargo, ND

Non-Playoff Qualifying Teams

Pueblo (CO) Bandits
Frankenmuth (MI) Frankenmuth Driving School
Aurora (IL) ATMI Precast
Olympia (WA) Morgan Transfer/United Van Lines
Geneva (MN) Richards Wood Products
Albany (MO) National Investors
Depree/Green Bay (WI) The Bull/Townline
Portland (OR) Demarini Merchants
Springfield (IL) Brandt’s Chemical
St. Louis (MO) Lafayette Pub
Ballerup Denmark Ballerup Vandals
Peterboro ON Peterboro Ricart Pros
Elkhart (IA) Albaugh INC.
Whittier (CA) Team Rainey
Salt Lake City (UT) Larry Miller Chevrolet
Washington (IA) Fedlock Falcons
Salt Lake City (UT) Page Brake
Winterset (IA) A’s
Ashland (OH) Ashland Coors Light
Bloomington (IL) Stix
The Hauge Netherlands Screenhouse Storks
Houston (TX) H.I.S. Construction
Aurora (IL) Dolan & Murphy
South Sioux City (NE) North Americans

2003 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2003 held at Kimberly, Wisconsin on August 8-16.


Champion – Broken Bow Spirits, Amsterdam, New York
Runner Up – County Materials, Marathon, Wisconsin


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Jody Edit, Broken Bow Spirits
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Gerald Muizelaar, Broken Bow Spirits
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – N/A
  • Leading Hitter – John Wodtke, Frontier Players Casino – .600
  • Leading Hitter – Paul Monfils, Circle Tap – .600
  • Most RBI – Jody Edit, Broken Bow Spirits – 10
  • Most RBI – Dean Holoein, Madison WI – 10
  • Most RBI – Jarrad Martin, Amsterdam NY – 10
  • Most RBI – Brian Neveau, Denmark WI – 10

2003 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Gerald Muizelaar, Broken Bow Spirit (7-0, 0.72 ERA, 67K)
P – Darren Zack, County Materials (3-2, 0.82 ERA, 55K)
P – Paul Algar, The Farm Tavern (4-0, 0.36 ERA, 37K)
C – Darren Box, Broken Bow Spirit .346
C – Patrick Shannon, County Materials .348
IF – Jody Eidt, Broken Bow Spirit .333
IF – Jarrad Martin, Broken Bow Spirit .407
IF – Todd Schultz, County Materials .400
IF – John Woodtke, Frontier Casino Players .600
IF – Paul Monfils, Circle Tap .600
OF – Chris Delarewelle, Circle Tap .520
OF – Ryan Wolfe, Broken Bow Spirit .310
OF – Rob Gehrke, Portland .538
OF – Paul Rosebush, The Farm Tavern .400
DH – Dean Holoien, The Farm Tavern .421

2003 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Robbie O’Brien, Frontier Casino Players (4-0, 2.00 ERA, 63K)
P – Lucas Mata, County Materials (4-0, 1.14 ERA, 39K)
P – Paul Koert, Selects (5-3, 2.40 ERA, 41K)
C – Sean O’Brien, Broken Bow Spirit .400
C – Chris Shewfelt, Selects .360
IF – Donnie Hale, The Farm Tavern .522
IF – Gareth Cook, Fedlock Falcons .500
IF – Kevin Reichart, Circle Tap .389
IF – Fred Gegen, HIS Construction .474
IF – Adam Smith, Hallman Twins .368
OF – Bill Kranz, Davenport .421
OF – Reno Dambrosio, Selects .423
OF – Darrell Sandback, County Materials .364
OF – Rob Gray, County Materials .269
DH – Brian Neveau, Circle Tap .273


FINAL STANDINGS

1. Broken Bow Spirit, Amsterdam, NY
2. County Materials, Marathon, WI
3. The Farm Tavern, Madison, WI
4. Selects, Owen Sound, ON
5t. Frontier Casino Players, St. Joseph, MO
5t. Hallman Twins, Kitchener-Waterloo, ON
7t. Explorers, Midland, MI
7t. Circle Tap, Denmark, WI
9t. H.I.S. Construction, Houston, TX
9t. Fedlock Falcons, Washington, VA
9t. Quad City Sox, Davenport, IA
9t. Calgary Diamonds, Calgary, AB
13t. Imaging Solutions Knights, Fargo, ND
13t. Lafayette Pub, St. Louis, MO
13t. Dolan & Murphy, Aurora, IL

Non-Playoff Qualifying Teams

Whittier (CA) Team Rainey
Winterset (IA) A’s
Guatamala City GT Escencias Castillo
Denmark (WI) Circle Tap Lumberjacks
Innerkip (ON) Bright Cheese House Eagles
Salt Lake City (UT) Larry Miller Chevrolet
Santa Barbara (CA) Socal Bucks
Redlands QLD Australia Scorpions
Depree/Green Bay (WI) El Toro/Townline
Geneva (MN) Richards Wood Products
Saskatoon SK Merchants
Bloomington (IL) Stix
Salt Lake City (UT) Page Brake
Albany (MO) National Investors
Frankenmuth (MI) Frankenmuth Driving School
Reading (PA) Can-AM Windmillers
Grand Rapids (MI) Priority Mortgage
Tubac (AZ) Si Senor
Pueblo (CO) Bandits
Rockford (IL) Black Hawk Athletic Club
Benton Harbor (MI) Plangger Furniture
Ashland (OH) Ashland Coors Light
Owen Sound ON Owen Sound Crunch
Aurora (IL) ATMI Precast

2002 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2002 held at Kitchener, Ontario on August 9-17.


Champion – Frontier Players Casino, St. Joseph, Missouri
Runner Up – Travelers, Broken Bow, Nebraska


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Chris Miljavac, Frontier Players Casino
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Michael White, Frontier Players Casino
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – N/A
  • Leading Hitter – John Tschida, Imaging Solution Knights – .615
  • Most RBI – Thomas Makea, Travelers – 11
  • Most RBI – Darren Box, Travelers – 11

2002 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Gerald Muizelaar, Travelers (5-0, 0.40 ERA 64K)
P – Michael White, Frontier Players Casino (6-0, 0.32 ERA, 59K)
P – Mike Piechnik, Hallman Twins (5-1, 0.93 ERA, 65K)
C – Darren Box, Travelers .556
C – Sean O’Brien, New York Spirit .444
IF – Jarrad Martin, Travelers .542
IF – Chris Miljavac, Frontier Players Casino .432
IF – Kyle Beane, Explorers .526
IF – John Tschida, Imaging Solution Knights .615
IF – Jeff Seed, Hallman Twins .364
OF – Bill Kranz, Quad City Sox .333
OF – Thomas Makea, Travelers .538
OF – Terry Challis, New York Spirit .333
DH – Brent Vinson, Brandt’s .400

2002 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Todd Martin, The Farm Tavern (4-0, 0.75 ERA, 46K)
P – Doug Middleton, Frontier Players Casino (4-1, 0.76 ERA, 56K)
P – Jamie Simpson, Selects (4-0, 1.20 ERA, 28K)
C – Craig Crawford, Hallman Twins .286
C – Curtis Martin, Frontier Players Casino .207
IF – Joe Morales, Travelers .353
IF – Chad Boom, Richards Wood Products .500
IF – Eric Lewis, Richards Wood Products .462
IF – Vic Johns III, Dolan & Murphy .364
IF – Todd Budke, The Farm Tavern .318
OF – Steve Newitt, Vancouver Grey Sox .417
OF – Jeff Ellsworth, Manitoba Wes-Man Alliance .444
OF – Evan Potskin, Traveler’s Inn .400
OF – Barry Kahler, Traveler’s Inn .368
DH – Dean Holoein, The Farm Tavern .320


FINAL STANDINGS

1. Frontier Players Casino, St. Joseph, MO
2. Travelers, Broken Bow, NE
3. Hallman Twins, Waterloo, ON
4. The Farm Tavern, Madison, WI
5t. Selects, Owen Sound, ON
5t. New York Spirit, Amsterdam, NY
7t. Traveler’s Inn Smokers, Victoria, BC
7t. Vancouver Grey Sox, Vancouver, BC
9t. Explorers, Midland, MI
9t. Circle Tap 1, Denmark, WI
9t. Quad City Sox, Davenport, IA
9t. Richards Wood Products, Geneva, MN
13t. All Seasons Patriots, Allentown, PA
13t. Fedlock Falcons, Arlington, VA
13t. 51 Classics, Portage, WI
13t. Manitoba Wes-Man Alliance, Winnipeg, MB

Non-Playoff Qualifying Teams

Aurora (IL) Dolan & Murphy
South Sioux City (NE) North Americans
Frankenmuth (MI) Frankenmuth Pride
St. Louis (MO) Lafayette Pub
Summerside PEI PEI Grimme Hitmen
Palermo ON Palermo Athletics
Fargo (ND) Imaging Solutions Knights
Ashland (OH) Ashland Coors Light
Eau Claire (WI) Eau Claire Merchants
Calgary AB Calgary Diamonds
Wisconsin County Classics
Benton Harbor (MI) Planggerr Furniture
Innerkip ON Bright Cheese House Eagles
Aurora (IL) ATMI Precast
Munger (MI) Bulldogs
Santa Barbara (CA) Socal Bucks
Albany (MO) National Investors
Albuquerque (NM) New Mexico Sundevils
Denmark (WI) Circle Tap 2
Pueblo (CO) Legacy Communications
Prague CZ Czech Republic National Team
Berkley Heights (NJ) Can-Am Windmillers
Marathon (WI) County Concrete