Category: ASA Men’s B/C/D/E Slow Pitch

2021 ASA Men’s C Slow Pitch Nationals

2021 held at Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, Oklahoma on August 27-29.


Champion –  Stagecoach/Crest Exteriors, Shakopee, Minnesota
Runner Up – Trinity/Big Dawg Sublimation, Branford, Connecticut


  • MVP – John David – Stagecoach/Crest Exteriors
  • HR Champion – Ryan Balis – Trinity/Big Dawg Sublimation (7)
  • HR Champion – Dustin Duncan – Russell’s Paint & Body (7)
  • HR Champion – Scott Patterson – Newbreed/Gorillaz/Royce Geo (7)
  • Batting Champion – Casey Tyler – Demars Softball (1.000)

STAGECOACH/CREST EXTERIORS EARNS THE 2021 MEN’S CLASS C SLOW PITCH NATIONAL CHAMPIONSHIP TITLE

The 2021 USA Softball Men’s Class C Slow Pitch National Championship came to a close today with Stagecoach/Crest Exteriors claiming the Championship title after forcing an “if-necessary” game to defeat Trinity/Big Dawg Sublimation 18-10 in the final contest. Stagecoach finished the tournament with an 8-1 record, their only loss coming from a winner’s bracket matchup against Northwoods Elite. Sent to the loser’s bracket on Day Two, Stagecoach clinched five-straight crucial victories to earn them the trophy and the Championship title.

In the first game of the day, the loser’s bracket semi-final saw a rematch as Stagecoach took down Northwoods Elite in a close-fought 11-8 battle. Stagecoach came out of the gate strong with a four-run first inning and three home runs from Daniel Sargent, Micah Loegering, and Zach Prins. Plating five more runs in the top of the third, Stagecoach extended their lead to 9-0 before Northwoods scratched two in the bottom of the frame to make it 9-2. Stagecoach pushed two more runs across in the fourth thanks to a pair of singles and a double, making it an 11-2 ballgame. Northwoods began to chip away at the Stagecoach lead in the bottom of the frame with a sacrifice fly from Dru Mickelson to add one more run to the board before scoring five more in the fifth inning to close the gap, 11-8. Despite the rally, Northwoods was unable to string things together in the final two innings, ending their tournament run and allowing Stagecoach to walk away with the 11-8 win to send them to the title game.

The offense continued to dominate for Stagecoach as they rolled into the Championship Game against Trinity/Big Dawg Sublimation. Six hits in the first inning pushed five runs across the plate for Stagecoach, but Trinity answered back with three home runs in the bottom of the frame to score four, making it 5-4 Stagecoach after one inning of play. A big inning in the second put up eight more runs for Trinity allowing them to pull ahead 12-5 going into the third inning. Losing the lead lit the spark for Stagecoach as their offense exploded for 26 runs in the next four innings including a 12-run fourth. Trinity put up four runs in the fifth inning but couldn’t make a comeback as Stagecoach took the 31-16 (six innings) victory to force an “if-necessary” game. Out of their 33 total hits, Stagecoach racked up 10 doubles in the contest with James Kauffmann leading the way with three.

In the winner-take-all matchup with the Championship title on the line, the competition was fierce as neither team gave up the fight. Stagecoach struck first with a five-run first inning after two RBI singles from Sargent and Loegering and a three-run shot from Prins put them on the board. Both offenses were quiet throughout the next two innings as the defense controlled the game. Trinity broke the silence in top of the fourth after Robert Aquilino put a two-run home run over the left field fence. The team used that momentum to extend the rally, scoring seven more runs in the top of the frame to take the lead, 9-5. Not going down without a fight was Stagecoach, finding ways to get on base and manufacturing three runs to bring them within one of Trinity. Aquilino tacked on another run for Trinity in the top of the fifth for his second home run of the game to put his team up 10-8, but it wouldn’t last long as Stagecoach responded with a three-run home run from Kauffmann to steal back the lead, 11-10. Stagecoach finished out the game strong, scoring 10 runs in the last two innings and sealing the 18-10 victory with a slick double-play on the infield to clinch the 2021 Men’s Class C Slow Pitch National Championship title.


2021 FIRST TEAM ALL AMERICANS

  • P – Joseph Apostoli – Trinity/Big Dawg Sublimation
  • IF – Matt Allen – Russell’s Paint & Body
  • IF – Ryan Balis – Trinity/Big Dawg Sublimation
  • IF – Craig Kolb – Northwoods Elite
  • IF – Daniel Rothbauer – Northwoods Elite
  • IF – Casey Tyler – Demars Softball
  • OF – Kyle Creamer – Shameless/Budweiser
  • OF – Sean Grosonic – Newbreed/Gorillaz/Royce Geo
  • OF – Nathan King – Fishers Softball
  • OF – Micah Loegering – Stagecoach/Crest Exteriors
  • UTIL – Robert Aquilino – Trinity/Big Dawg Sublimation
  • UTIL – John David – Stagecoach/Crest Exteriors
  • UTIL – Nicholas Follo – Trinity/Big Dawg Sublimation
  • UTIL – James Kaufmann – Stagecoach/Crest Exteriors
  • UTIL – Zach Prins – Stagecoach/Crest Exteriors

FINAL STANDINGS

1. Stagecoach/Crest Exteriors, Shakopee, MN (8-1)
2. Trinity/Big Dawg Sublimation, Branford, CT (5-2)
3. Northwoods Elite, Bloomer, WI (4-2)
4. Newbreed/Gorillaz/Royce Geo, Alton, IL (6-2)
5t. Shameless/Budweiser, Sheffield, IA (3-2)
5t. Russell’s Paint & Body, Oveido, FL (5-2)
7t. Demars Softball, East Haven, CT (3-2)
7t. Fishers Softball, Lancaster, PA (4-2)
9t. The Mill/A3, Sidney, MT (3-2)
9t. MN Maniax/Easton/H Auto, St. Paul, MN (2-2)
9t. VHI/Greater Than, Rochester, MN (2-2)
9t. Thunder/Chosen/Competitive Edge/SOG, Gladewater, TX (3-2)
13t. CIDW/Left Lane Athletics, Ankeny, IA (2-2)
13t. Square One/Spiderz, Waukesha, WI (2-2)
13t. The 10th Inning, Hudson, IA (2-2)
13t. Omaha’s Finest, Omaha, NE (2-2)
17t. Kass & Co., Peosta, IA (2-2)
17t. MVP/Old School, Houston, TX (1-2)
17t. Grassland, Greenwood, WI (1-2)
17t. All Star Plumbing, Oklahoma City, OK (1-2)
17t. Oak Ridge Dental, Lakeville, MN (2-2)
17t. MMB/The Box/Monsta Athletics, West Fargo, ND (1-2)
17t. Twisted Lazers/First Watch/Big House Gym, Kearney, NE (1-2)
17t. C&M Transport/Nager Law/Lakes Heating & AC, Kirtland, OH (1-2)
25t. Silverbacks, Inver Grove Heights, MN (1-2)
25t. Granite Services, Foley, MN (1-2)
25t. Dick Raimann Farms/Garage Force/Excel Homes, Eyota, MN (1-2)
25t. Buzs/Valpo Family Dentistry, Valparaiso, IN (0-2)
25t. SWOK Outlaws, Altus, OK (0-2)
25t. Pioneer Auto, Sioux City, NE (0-2)
25t. 605, Sioux Falls, SD (0-2)
25t. T&C Lawn Care/HH, Cedar Falls, IA (0-2)
33t. Shenanigans/WTP/MII/Dunn Sports, Pleasant Prairie, WI (0-2)
33t. Dirty Vegas/Steel, Grives, TX (0-2)
33t. GetNutz Hawaii, Hayward, CA (0-2)


2021 ASA Men’s B Slow Pitch Nationals

2021 held at Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, Oklahoma on September 3-4.


Champion –  Thunder/Chosen, Gladewater, Texas
Runner Up – Silverbacks/Revolution Ath/Koval, Topeka, Indiana


  • MVP – Justin Gregory – Chosen/Thunder
  • HR Champion – Erik Lehman – Silverbacks/Revolution Ath/Koval
  • Batting Champion – Mike Wieland – Apex

CHOSEN/THUNDER CLAIM 2021 MEN’S CLASS B SLOW PITCH NATIONAL CHAMPIONSHIP WITH BOUNCE-BACK WIN OVER SILVERBACKS/REVOLUTION ATH/KOVAL

The 2021 USA Softball Men’s Class B Slow Pitch National Championship came to an exciting close today as Chosen/Thunder claimed the Championship title with a bounce-back win over Silverbacks/Revolution Ath/Koval in the Championship “if-necessary” game. After posting an undefeated 5-0 record through bracket play, the Thunder suffered their first loss of the weekend in the Championship contest as the Silverbacks pulled out the 19-17 win to force the “if-necessary” game. The Thunder offense proved superior though with a dominating performance to cap the tournament with a 25-5 (five-innings) Championship victory.

Silverbacks jumped out to an early lead in the Championship contest, driving in four runs in the top of the first before allowing Chosen to cut the lead in half with two runs of their own in the bottom of the frame. The back-and-forth scoring would continue through the remainder of the game, with Chosen evening the score at seven in the bottom of the third before Silverbacks responded with a six-run fourth inning to regain the lead. Chosen would plate five in the bottom of the sixth to give them their first lead of the game, but Silverbacks would once again answer back in the top of the seventh to put them on top, 19-17, with three outs remaining in the game. Kendall Welborn and Josh Kirsten would send base hits through the infield to put runners on for Chosen with two outs in the bottom of the seventh, but an infield ground out would seal the win for Silverbacks to force the “if-necessary” game.

After suffering their first loss of the tournament, Thunder bounced back even stronger with the help of a 12-run second inning to propel them to the 25-5 run-rule win to secure the Championship trophy. Thunder wasted no time in getting on the board, scoring two in the top of the first with a two-run home run from Brian Renner. That lead did not hold long though as the Silverbacks answered back in the bottom of the frame with two runs of their own to even the score, 2-2. Refusing to stay down long, the Thunder offense lit a spark in the top of the second with 10 base hits, two home runs and a grand slam putting them on top, 14-2. The Thunder continued dominating through the third and fourth innings, tacking on eight more runs to their lead before rain at the USA Softball Hall of Fame Stadium forced a weather delay in the bottom of the fourth. The delay showed no affect though as the Thunder returned to the field to limit the Silverback offense to just three runs through the fourth and fifth innings while adding three runs of their own to seal the 25-5 Championship victory.

How the teams made it to the finals:

Chosen/Thunder landed in the Championship Game after outscoring their opponents 107-62 in route to a 5-0 undefeated record through bracket play. With the help of a 11-run fourth inning in their first game of the day, the Thunder pushed past Tharaldson to advance to the winner’s bracket finale against Drip City/Midwest Monsta. Another explosive fourth inning, this time scoring eight runs, helped the squad to a narrow 20-16 victory over Drip City to place them in the Men’s Class B Slow Pitch National Championship trophy game.

Thunder offense combined for 134 hits and 30 home runs in their quest to the Championship contest with Kirsten leading the way with 17 hits and three home runs followed by Justin Gregory with 16 hits and four home runs.

Silverbacks/Revolution Ath/Koval cruised through bracket play with three-straight victories before dropping the 19-15 decision to Drip City in their first game of the day to send them to the loser’s bracket. Wasting no time staying down, the Silverbacks quickly bounced back with a 34-17 win over the Dirt Dogs/FHC before posting a 21-1 (four-innings) run-rule victory over The Nation to advance to the semi-finals. With a trip to the Championship contest on the line and a rematch set against Drip City, the Silverbacks offense proved superior with a 30-10 (four-innings) run-rule win to send Drip City home with the third-place trophy.

Battling through seven games to land in the Championship game, Silverbacks totaled 172 hits and 38 home runs while outscoring their opponents 162-72. Galen Miller led the Silverbacks offense with 22 hits and nine home runs while Dennis Yoder and Jeremy Stabach tallied 21 hits. The Silverbacks were one of three teams to score a tournament-high of 30 or more runs in a game.


2021 FIRST TEAM ALL AMERICANS

Dennis Yoder – Silverbacks/Revolution Ath/Koval
Faron Fry – Silverbacks/Revolution Ath/Koval
Robbie Hinkle ­– Drip City/Midwest Monsta
Brian Renner – Chosen/Thunder
Gregg Downing – Chosen/Thunder
Josh Kirsten ­ – Chosen/Thunder
Tanner Unkle – Drip City/Midwest Monsta
Jeremy Stabach – Silverbacks/Revolution Ath/Koval
Galen Miller – Silverbacks/Revolution Ath/Koval
James Patterson – The Nation
Taylor Albrecht ­– The Nation
Alex Hovey – Drip City/Midwest Monsta
Justin Gregory – Chosen/Thunder
Aaron Yoder ­ – Silverbacks/Revolution Ath/Koval
Erik Lehman – Silverbacks/Revolution Ath/Koval
Matthew Brady – Chosen/Thunder


FINAL STANDINGS

1. Thunder/Chosen, Gladewater, TX (6-1)
2. Silverbacks/Revolution Ath/Koval (7-2)
3. Drip City/Midwest Monsta, Urbandale, IA (3-2)
4. The Nation, Rhome, TX (4-2)
5t. Tharaldson, Fargo, TX (3-2)
5t. Dirt Dogs/FHC, Wallingford, CT (4-2)
7t. Ductech/Monsta Athletics/Budweiser, South St. Paul, MN (3-2)
7t. D&R Miller Concrete, Topeka, IN (3-2)
9t. JEC/P5 Sports/Kevitt, Brooklyn Park, MN (2-2)
9t. Lifetime Diamonds/Legendary Sports, Conroe, TX (1-2)
9t. Reno Cycles & Gear/Lithia Chrysler Jeep of Reno, Sparks, NV (1-2)
9t. L&S Glass, San Jose, CA (1-2)
13t. Apex, Ankeny, IA (1-2)
13t. Vivid/Kilbombers, Frisco, TX (1-2)
13t. Wahl Optical/NZone, Lincoln, NE (1-2)
13t. All American/Dugout 47, Rochester, MN (0-2)
17t. T’s 13, Omaha, NE (0-2)
17t. All Star Plumbing, Oklahoma City, OK (0-2)
17t. Kut4 Sports/OI Livingston/D2E Trailers, Clanton, AL (0-2)
17t. Blackies Softball, Defiance, OH (0-2)
17t. Competitive Edge/Olmito Heat/Adiktiv, League City, TX (0-2)


2003 ASA Men’s C Slow Pitch Nationals

2003 held at Lancaster, California.


Champion – MediaTrac/Roto Rooter, Vallejo, California
Runner Up – SportsDiamond.com, Fridley, Minnesota


  • MVP – N/A
  • Batting Leader – N/A
  • Home Run Leader – N/A

2003 FIRST TEAM ALL AMERICANS

P – Kelly Wheelock, S.W.A.C.
C – Steve Gibson, S.W.A.C.
1B – Travis Benway, Sportsdiamond.com
2B – Lou Peterson, Sportsdiamond.com
3B – Daryl Allen, Mediatrac/Roto Rooter
SS – Matt Pesso, Aw Hell
OF – Lance Dalbey, Sportsdiamond.com
OF – Dax Crabbe, Mediatrac/Roto Rooter
OF – Doug Joseph, Sportsdiamond.com
UTIL – Rush Chamblin, Bully’s
UTIL – Robert Morales, Aw Hell
UTIL – Paul Gose, S.W.A.C.
UTIL – Richard Agostini, Mediatrac/Roto Rooter
UTIL – Ricky Garnett, Sox
UTIL – Ron Espinosa, Bully’s

2003 SECOND TEAM ALL AMERICANS

P – Matt Cardenas, Aw Hell
C – Angel Macias, Drunkn Munky
1B – Wes Archie, Bully’s
2B – Steve Otaguro, Mediatrac/Roto Rooter
3B – Chris McMahon, Sox
SS – Darren Cooper, Mediatrac/Roto Rooter
OF – Darren Hansen, Sportsdiamond.com
OF – Steve Fong, Mediatrac/Roto Rooter
OF – Brent Rieck, Sportsdiamond.com
OF – Ron Webb, M.A. Clary Construction
UTIL – Brent Miller, S.W.A.C.
UTIL – Dave Burice, Bully’s
UTIL – Steve Carpenter, Woods/Albatronix
UTIL – Pete Asselin, Mediatrac/Roto Rooter
UTIL – Freddie Lopez, Sox


FINAL STANDINGS

1. Mediatrac/Roto Rooter, Vallejo, CA (7-0)
2. Sportsdiamond.com, Fridley, MN (6-2)
3. S.W.A.C., Ceres, CA (7-2)
4. Bully’s, Reno, NV (5-2)
5t. Sox, Visalia, CA (4-2)
5t. Aw Hell, Simi Valley, CA (5-2)
7t. M.A. Clary Construction, San Carlos, CA (6-2)
7t. Woods/Albatronix, Anaheim, CA (6-2)
9t. Who’s Your Daddy, Orange County, CA (3-2)
9t. Drunkn Munky, El Monte, CA (5-2)
9t. Choppers/Lefty’s, Brainerd, MN (5-2)
9t. Navarro Electric, San Francisco, CA (3-2)
13t. Twisted, Sierra Vista, AZ (3-2)
13t. KC Wingnuts, Kansas City, MO (4-2)
13t. Xtreme, Tustin, CA (3-2)
13t. Sports Connection, Brookings, SD (3-2)
17t. Something Unique/Chariton Merchants, Chariton, IA (2-2)
17t. A-1 Truck Parts, Portland, OR (3-2)
17t. Spancky’s Sports Bar, Rohnert Park, CA (2-2)
17t. Galindo/SCS, Buena Park, CA (2-2)
17t. Griff’s/3 Bag/Ideal Floors, Des Moines, IA (2-2)
17t. Jonny’s Saloon/Eagles #2228, Rochester, MN (3-2)
17t. Panic, La Palma, CA (3-2)
17t. Impact, Hastings, MN (2-2)
25t. Lee’s Pro Shop/Worth, Pine City, MN (2-2)
25t. Energy Link, Orange County, CA (2-2)
25t. Jersey’s, South St. Paul, MN (2-2)
25t. Team Gorilla/Rawlings Silverback, National City, CA (2-2)
25t. Double Play/Miken, Fairmont, MN (2-2)
25t. Mizuno Braves, Bloomington, CA (2-2)
25t. Team Dickies/Easton, Diamond Bar, CA (2-2)
25t. J&H Wall/Advanced/Jersey’s, Inver Grove Heights, MN (2-2)
33t. Club Shots, Des Moines, IA (1-2)
33t. Team Hara’s/Dallwig Bros., Salem, OR (1-2)
33t. Excel, Coeur d’ Alene, ID (1-2)
33t. Dream Team/Mizuno, Walnut, CA (1-2)
33t. Knights, Bend, OR (1-2)
33t. Imperial Custom Molding, Albertville, MN (1-2)
33t. Code Red, Simi Valley, CA (1-2)
33t. Gary’s Carpet, Caldwell, ID (1-2)
33t. MN Burn, Anoka/Coon Rapids, MN (1-2)
33t. Prime Source/Tejano, Owatonna, MN (1-2)
33t. Junkers, North Mankato, MN (1-2)
33t. Buffalo Wild Wings/Tanel 360, Apple Valley, MN (1-2)
33t. Arizona Worth, Tucson, AZ (1-2)
33t. Frontier Excavating, Portland, OR (1-2)
33t. Guido’s Pizza, Anchorage, AK (1-2)
33t. So What/All Star Appraisal, Aurora, CO (1-2)
49t. Sting Sports Bar, Great Falls, MT (0-2)
49t. Mudcats, Minneapolis, MN (0-2)
49t. H&R Trucking, Minneapolis, MN (0-2)
49t. Hard Rock Block, Lake Havasu, AZ (0-2)
49t. Spikes Mortgage Depot, Faribault, MN (0-2)
49t. JJ’s Sports Lounge/Anaconda Sports, Anchorage, AK (0-2)
49t. Brewskies/Midwest Auto, Winona, MN (0-2)
49t. North Dallas Integrated Health, Dallas, TX (0-2)
49t. Imperial Room, Minneapolis, MN (0-2)
49t. N.E. Yankees, Minneapolis, MN (0-2)
49t. Blackshirts, Blair, NE (0-2)
49t. Team Casteels, Mead, OK (0-2)
49t. Tealey’s Land Surveying, Boise, ID (0-2)
49t. Zephyrs, Lewiston, ID (0-2)
49t. Happy Joes/NDAD, Grand Forks, ND (0-2)
49t. Rumpleminze/Hooters, Windsor Heights, IA (0-2)

2020 ASA Men’s B Slow Pitch Nationals

2020 held at Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, Oklahoma on September 6-7.


Champion –  Comatose/S2N/Monsta, Beloit, Wisconsin
Runner Up – Tharaldson Softball, Fargo, North Dakota


  • MVP – Mike Jacobson, Comatose/S2N/Monsta (4 HR, 11 RBI, .818)
  • HR Champion – Kye Winter – Tharaldson Softball (7)
  • Batting Champion – Chris Olson – Ductech/Monsta Athletics (.944)

Comatose/S2N/Monsta closed out Labor Day weekend at USA Softball Hall of Fame Complex by taking home the 2020 USA Softball Men’s Class B Slow Pitch National Championship trophy. Comatose claimed a 22-12 victory over Tharaldson Softball on Championship Day and finished the tournament undefeated with a 5-0 record.

Tharaldson didn’t waste any time getting on the scoreboard, jumping out to a 5-0 lead as Kye Winter and Jay Hartman each went yard while Chris Munch collected a RBI single. Comatose’s Jacob Stadler, Damon Wegner and Matt Stefanski each homered in the bottom half of the frame to give the home squad a 6-5 lead.

Both teams shut down their opponent in the second inning, with Tharaldson turning a double play to strand two Comatose runners on base. Returning to the plate, a two-run home run by Munch gave Tharaldson a one-run lead before David Bobbitt drove in another run. Comatose posted a six-run third inning for a 12-8 lead, with Zack Wegner sending a two-run shot out of the park.

Tharaldson didn’t let up, pushing across two runs in the fourth and fifth innings while keeping Comatose off the board to tie the ballgame at 12-12 after five innings of play. After a 1-2-3 inning from the Comatose defense, the offense came alive with two outs in the bottom of the sixth inning and scored 10 runs. Highlighted by grand slam shots from Damon Wegner and Robert Guzman, Stefanski and Jacobson also drove home a pair of runs to put Comatose ahead, 22-12, which turned out to be all Comatose needed to secure the National Championship title.

En route to the Championship Game, Tharaldson posted a 25-5 win over Ductech/Monsta Athletics and a 14-11 victory over Program/Worth/JTLLC/3xtreme earlier in the day. Mike Jacobson took home the tournament MVP award, while Chris Olson was named the Batting Champion and Kye Winter the Home Run Champion.


ASA B ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Ben Barrone – Ductech/Monsta Athletics
  • Ryan Brosnan – Program/Worth/JTLLC/3xtreme
  • Chris Munch – Tharaldson Softball
  • Jay Hartman – Tharaldson Softball
  • Mitch McLain – Tharaldson Softball
  • Brent Zomer – Tharaldson Softball
  • Corey Volden – Comatose/S2N/Monsta
  • Alex Abraham – Comatose/S2N/Monsta
  • Brent Zomer – Tharaldson Softball
  • Chris Olson – Ductech/Monsta Athletics
  • Mike Jacobson – Comatose/S2N/Monsta
  • Robert Guzman – Comatose/S2N/Monsta
  • Eli Christenson – Program/Worth/JTLLC/3xtreme
  • Ned Adair – Program/Worth/JTLLC/3xtreme
  • Jacob Stadler – Comatose/S2N/Monsta

FINAL STANDINGS

1. Comatose/S2N/Monsta, Beloit, WI (5-0)
2. Tharaldson Softball, Fargo, ND (5-2)
3. Program/Worth/JTLLC/3xtreme, Rhome, TX (2-2)
4. Ductech/Monsta Athletics, South St. Paul, MN (3-2)
5t. T’s 13, Omaha, NE (2-2)
5t. River Ridge Softball, Sioux Falls, SD (2-2)
7t. Blackies Softball, Defiance, OH (2-2)
7t. PTS, Huffman, TX (1-2)
9t. L&S Glass, San Jose, CA (1-2)
9t. VHI/Greater Than, Rochester, MN (1-2)
9t. Dirty Sports/Triton Towing, Puyallup, WA (1-2)
9t. Envy/Rankin/Lifetime Diamonds/ASP, Conroe, TX (1-2)
13t. Drip City/Monsta, Grimes, IA (0-2)
13t. GS/Nally’s/Contenderesportsllc, Gardner, KS (0-2)


STATISTICS – https://gc.com/tmt/summer-2020/2020-usa-softball-mens-class-b-slow-pitch-national-championship-5ee3e885e37a6a3ed04a2993

Player Team Name 2B 3B HR RBI R AVG OBP SLG
Chris Olson Ductech/Monsta Athletics 2 0 3 7 11 .929 .944 1.714
Mike Jacobson Comatose/S2N/Monsta 2 0 4 11 9 .842 .818 1.579
Robert Guzman Comatose/S2N/Monsta 1 0 3 10 5 .714 .765 1.429
Bryan Renfrow River Ridge Softball 5 0 1 5 10 .722 .750 1.167
Alex Abraham Comatose/S2N/Monsta 4 0 1 7 12 .706 .750 1.118
Billy Waltrip Dirty Sports/Triton Towing 1 0 2 7 10 .727 .733 1.364
Ben Barrone Ductech/Monsta Athletics 1 1 6 19 9 .722 .722 1.889
Adam Yoder Blackies Softball 3 1 2 9 7 .706 .722 1.353
Jimmy Dekker River Ridge Softball 2 0 3 12 9 .684 .714 1.263
Brent Zomer Tharaldson Softball 2 2 2 13 16 .652 .704 1.174
Corey Volden Comatose/S2N/Monsta 5 2 0 8 11 .737 .700 1.211
Keith Foote T’s 13 0 2 1 9 5 .688 .688 1.125
Anthony Raffel Comatose/S2N/Monsta 2 0 3 13 10 .688 .684 1.375
Chris Munsch Tharaldson Softball 4 1 3 14 11 .654 .667 1.231
Zach Woodside River Ridge Softball 1 0 4 15 10 .632 .667 1.316
Andrew Dubblede River Ridge Softball 2 1 2 5 10 .632 .667 1.158
Matt Stefanski Comatose/S2N/Monsta 4 3 1 9 8 .667 .667 1.389
Eric Jesse Blackies Softball 3 0 2 9 8 .647 .667 1.176
Damon Wegner Comatose/S2N/Monsta 1 0 5 16 10 .625 .667 1.625
Ned Adair Program/Worth/JTLLC/3xtreme 4 0 3 6 6 .643 .667 1.571

ASA Men’s E Slow Pitch National Champions

From 2009-present, Class-E had the “4 Corners” and crowned 4 National Champs, they did not meet to crown one champ.

NOTE – in some years, there may have been more than one tournament in a region, especially if another region was cancelled.

Year Area – Winner Runner-up

2009

East – Chumley’s, Lafayette, IN Beeco’s Hit Men, Easley, SC
North – 46 Bar/Mudens, Muskegon, MI Young Guns, Ottumwa, IA
South – Almost Famous, Liberty, TX Texas Swing, Lockhart, TX
West – Outlawz, Yuba City, CA De Aquellas, Anaheim, CA


2010

East – Carolina Moose/Young Guns, Doswell, VA New Jersey Showtime, Prospect Park, NJ
North – Stranded/Swift Auto, Des Moines, IA West Fargo VFW, Fargo, ND
South – Cancelled
West – Ridgeview/Mayhem, Kingman, AZ Uprising, Kingman, AZ


2011

East – Death Clutch, Sterling, VA BookMaker.com, Warren, OH
North – Steichen Real Estate, Austin, MN The Other Bar & Grill, Foley, MN
South – Wrecking Crew, Laredo, TX Roger Dorn Softball, Senatobia, MS
West – West Coast Monstas/TPS-SoCal, Yucaipa, CA WSC Softball, Santa Rosa, CA


2012

East – Casali Liquors, Cranston, RI Storm, Gordonsville, PA
North – Bada Bing/Marquette Bank, Mokena, IL Sport About Softball, Grand Rapids, MI
South – PTI/Flying Bananas, Corinth, MS Sports Country, Mooreville, MS
West – On Site, San Pedro, CA Shock Therapy, Sacramento, CA


2013

East – D&R Miller Concrete, Goshen, IN Home Town Villians, Mechanicsville, VA
North – Lehigh Valley Polish Water Ice, Bethlehem, PA The Handymen, Waverly, IA
South – Cancelled
West – Vortex Black, Bow, WA Anarchy/Miken, Lincoln, CA


2014

East – One Hit Wonders, Stratford, CT Jets, Coldwater, MI
North – Mulligans/Je Dunn/JLG, Williston, ND 63 Club, Rochester, MN
South – Cancelled
West – LOS, Stockton, CA WOW/Nasty, Lancaster, CA


2015

East – SmashMouth/Dirty Earl & The Boys, Durham, NC JLG, Henrico, VA
North – Cedar Rapid Malisha, Cedar Rapid, IA Rack City, Des Moines, IA
South – Cancelled
West – All Coast, Fort Bragg, CA DBO, Ukiah, CA


2016

East – Maulers, Burke, VA Land Enhancements-USI, Water Works, NJ
North1 – Dewey’s, Montevideo, MN JJ Sports, Eagle Grove, IA
North2 – Aftershock, Muskegon, MI Great Lakes Water Laser, Marshall, MI
South1 – Cancelled
South2 – Cancelled
West – Bad Company, Everett, WA Talamo Foods, San Francisco, CA


2017

East – Launch Softball, Milford, CT iFitness, Bridgeton, NJ
North1 – Dickson Law/Knife River Credit, Bismarck, ND Hazardous, Watertown, SD
North2 – Rock Run, Topeka, IN West Michigan Storm, Hastings, MI
South – Cancelled
West1- No Worrys, Yuma, AZ Master Batters, Serra Mesa, CA
West2 – CB Painting, Everett, WA FNA, Washougal, WA


2018

East – Paigey’s People, Langhorne, PA Martino Roofing, Hammonton, NJ
North1 – DBO, Omaha, NE Crushers, Pleasant, Hill, IA
North2 – Silverbacks, Topeka, IN Reapers, South Bend, IN
South – Cancelled
West1 – Cage Bombs, Burley, ID Sayiwont, Heyburn, ID
West2 – Newport Rib Co./EST Solutions, Fountain Valley, CA Wasted Potential, Covina, CA


2019

East – New Era, Barboursville, VA Blue Ridge Mortgage, Bedford, VA
North1 – Arnie’s Sewer & Septic, Redwood Falls, MN Hurts Donuts, Lincoln, NE
North2 – Alliance, Midland, MI Twitch, Jackson, MI
South – Cancelled
West – No. 1 Bad Hombres, Whittier, CA SPS, Meredian, ID

ASA Men’s D Slow Pitch National Champions

Year Champion Runner-up
1991 Red’s Sporting Goods, Brandon, FL California Bar & Grill, Gardenia, CA
1992 Tom’s Tavern, ??? Melton Motors, Southgate, MI
1993 Liberty Motors, Grass Valley, CA Nicky D’s Dill, Livingston, NJ
1994 Beaumont Stingers, Beaumont, TX Middleton Sportsland, Frederick, MD
1995 Pat Murphy & Associates, Fairfax, VA Jake Steel, Auburn, NH
1996 Diamond Pro, Faulkville, AL Plant VI, Buffalo, NY
1997 Gamecocks, Cookstown, NJ Crabby Bills, Acworth, GA
1998 Get Huge, San Diego, CA Succah Punch, Gardena, CA
1999 Gaithersburg Rental, Gaithersburg, MD Driving Force, Pasadena, CA
2000 * Mike’s Grocery, Birmingham, AL KME, Oak Park, CA


From 2001-2006, ASA went to separate East and West Class-D Nationals, the 2 winners met in a best of 5 National Championship Series


2001 Laserbeam, Simi Valley, CA (West) Slammers, Frankfort, IL (East)
2002 Team Dickies, Diamond Bar, CA (West) Coors Light, Parsippany, NJ (East)
2003 Woodies, San Diego, CA (West) T. D. Waterhouse/Miken, Middle Village, NY (East)
2004 Team Worth/Vanguard, Hollister, CA (West) Coors Light, Parsippany, NJ (East)
2005 Brackins/All State, Dothan, AL (East) 3N2 So Cal, Arcadia, CA (West)
2006 Easton Properties, Hartselle, AL (East) Mid Valley Plastering, French Camp, CA (West)


Starting in 2007, ASA went to the “4 Corners” Class-D Nationals, the East, West, North and South winners met in a National Tournament


2007 White’s/Riverdogs, W. Forest, NC (East) Lugo’s Heavy Hitters/Mar Designs, Mission, TX (South)
2008 Joe Corbis, New Windsor, MD (East) Blue Water, San Diego, CA (West)
2009 Virginia Select, Crozet, VA (East) LA Strokers, Duson, LA (South)
2010 Team Dynasty, Marietta, GA (South) Vinntrans/HIG, Waynesville, NC (East)
2011 Softball Junkies, Citrus Heights, CA (West) Boar’s Butt, Auburn, AL (South)
2012 Titans, Murfeesboro, TN (South) Galindo, Buena Park, CA (West)


Starting in 2013, ASA selected the top-4 from each Area to meet in a 16 team Double Elimination National Tournament


2013 Faith & Hope JN42, Denham Springs, LA (South) Linedrive, Winder, GA (South)
2014 DIA/Water Conn./Dutch Mafia, Madera, CA (West) Chingon, Indio, CA (West)
2015 Classick Sports/Monsta, San Bernardino, CA (W) Meredith Digital, Los Angeles, CA (West)
2016 OTW/Elite-State Champions, San Dimas, CA (W) DCL, Glen Allen, VA (East)
2017 SFI Spurgeon Trucking, Martinsburg, WV (East) ADL/Swing Nation, Florissant, MO (North)
2018 – Class-D National Championship Discontinued, just Area Nationals were held in D.

* Disqualified; KME, Oak Park, CA awarded 1st and Jim’s Cabinet, Charlotte, NC awarded 2nd.

Note-1: from 2001-present, the ASA went to separate Eastern and Western National Championships.

Note-2: In 2007, the Class-D Program went to the “Four Corners” and had East, South, North and West National Championships and the Champion from each would meet in Oklahoma City in a 4-team round robin to determine the National Champion. The Class-C Program adopted this format in 2008. When the Class-E Program started, they just had the four corners be their own “champion”. There was no unified Class-E National Championship held. Class-B later went back to just one National, followed by Class-C in 2013. Also in 2013, the Class-D four corners was expanded to include the top four teams in each area and a 16-team double elimination was held to determine the “D” Champ.

Year Area – Winner Runnerup
2001

East – Slammers, Frankfurt, IL Angle Inn Assault II, Baltimore, MD
West – Laserbeam, Simi Valley, CA Tribe, Lee’s Summit, MO


2002

East – Coors Light, Parsippany, NJ Palm Harbor Paper, Brandon, FL
West – Team Dickies, Diamond Bar, CA Rawlings Silverbacks, Chula Vista, CA


2003

East – T.D. Waterhouse/Miken, Middle Village, NY James R. Smith, Cullman, AL
West – Woodies, San Diego, CA Gamecocks, La Habra, CA


2004

East – Coors Light, Parsippany, NJ RK Construction Fredericksburg, VA
West – Team Worth/Vanguard, Hollister, CA Team Nitro/Pierce Auto Highland, CA


2005

East – Brackins Softball/Allstate, Dothan, AL Priority One Softball, Charlotte, NC
West – 3N2 So Cal, Arcadia, CA Solberg’s, Cedar Rapids, IA


2006

East – Easton Properties, Hartselle, AL Priority One Softball Charlotte, NC
West – Mid Valley Plastering, French Camp, CA SB Performance Cycles, Hollister, CA


2007

East – Whites/Riverdogs, Wake Forest, NC J&R Trucking, Anmoore, WV
North – Storm/Bosch Financial, Cedar Rapids, IA Mississippi Heat, Columbus, MS
South – Lugo’s Heavy Hitters/Mar Designs, Mission, TX Turn Two, Emory, TX
West – 3 Legged Monkeys, South El Monte, CA Blue Water, Fallbrook, CA


2008

East – Joe Corbi’s, New Windsor, MD Manhatten Beer/Club Rouge, Harrison, NY
North – Dust-Tex, Mandan, ND Elbow Room/Presort Plus/CVB, Bismark, ND
South – Softball Express, Gainesville, GA Elite Sporting Goods, Dacula, GA
West – Blue Water, San Diego, CA Demarini Elite, Portland, OR


2009

East – Virginia Select, Crozet, VA Elite Sports of Virginia, Tapp, VA
North – Next Generation/Just 1 More, Owatonna, MN Voodoo Lounge, Buffalo Grove, IL
South – LA Strokers, Duson, LA Glover & Company, Dothan, AL
West – Victory Custom Athletics, Saugas, CA Hitmen, Grand Terrace, CA


2010

East – Vinntrans/HIG, Waynesville, NC Plumbright/EC Mnagement, Mechanicsville, VA
North – Team Dynasty, Marietta, GA Central Iowa Hawks, Des Moines, IA
South – Jasper Medical Supply, Jasper, AL Tay’s Barbeque, Haughton, LA
West – Oregon Outlaws, Keizer, OR Nova/PCR, Garden Grove, CA


2011

East – Northwesterm Mutual, Hagerstown, MD Chris’s Band Box, West Carrollton, OH
North – Russell’s Paint & Body Shop, Longwood, FL Abe’s Softbal Club, Kingman, KS
South – Boar’s Butt, Auburn, AL Hustlers, Boonville, MS
West – Softball Junkies, Citrus Heights, CA BPS/Beyond the Glory, Petaluma, CA


2012

East – Torco Supply, Bethlehem, PA Voodoo Lounge, Buffalo Grove, IL
North – TABU, Cedar Rapids, IA PIPAC, Cedar Falls, IA
South – Titans, Murfeesboro, TN Pawn Your Bond, Gardendale, AL
West – Galindo, Buena Park, CA Relentless Chaos, Menifee, CA


2013

East – T2W HMD Mojo, Columbus, OH Casali Liquors, Cranston, RI
North – Comatose Spiderz Softball, Beloit, WI Roofing Services, Kingman, KS
South – Linedrive, Winder, GA Faith & Hope JN42, Denham Springs, LA
West – LCP, Los Angeles, CA AVC, Sacramento, CA


2014

East – Kings Court, Bridgeport, CT Barberini Nissan/Pure Coffee, Southington, CT
North – PIPAC/Miken, Winthrop, IA Players Choice/Elite Training, Holt, MI
South – Lehigh Valley Polish Water Ice, Bethlehem, PA HATA, Inc., Bethlehem, PA
West – DIA/Water Connection/Dutch Mafia, Madera, CA Chingon/Monsta Athletics, Indio, CA


2015

East – Diamond and Ice, Haymarket, VA Shinetime/Pit Stop, Seneca, PA
North – Gap City, Batesville, MS Fantasyland, Caledonia, MS
South – Kass & Company, Peosta, IA Men’s Hair House/The Box/MMG, Fargo, ND
West – Wavy, Murrieta, CA Apex/GS Sports, Fair Oaks, CA


2016

East – DCL, Glen Allen, VA MOJO, Stephens City, VA
North1 – Cancelled
North2 – Jethros/Iconic Apparel, Ankeny, IA Versatile Roofing Fanatics, Kearney, NE
South1 – Cancelled
South2 – DBO, Enid, OK Dominators, Mannsville, OK
West – CP/Sewer Septic Pros, Palm Springs, CA OTW/Elite-State Champions, San Dimas, CA


2017

East – Dirt Dogs, Meriden, CT RSB, Jackson, NJ
North1 – Square One, Oconomowoc, WI Tranberg Roofing, Blair, WI
North2 – ADL/Swing Nation, Florissant, MO MWL, Lincoln, NE
South – Cancelled
West – Oregon Elite, Portland, OR Future Rerates, Santa Clarita, CA


2018

East – Ascension/Rascals, Oswego, NY Rocky Hill Painting, Whitehouse Station, NJ
North1 – Cedar Creek, Topeka, IN Rock Run/Demarini/S&L, Millersburg, IN
North2 – Frank’s Butchers, Omaha, NE Thunderhead Sports Bar, Des Moines, IA
South – Cancelled
West – Athletes vs Cancer, Citrus Heights, CA Knee Deep Brewing, Sacramento, CA


2019

East – iFitness/eShore, Bridgeton, NJ Sour Patch Kids, Utica, NY
North1 – Buz’z/Valpo Family Dentistry/Luke Oil, Valparaiso, IN ST Reloaded, Midland, MI
North2 – NAP/Shoals Pharmacy, Gardendale, AL GHR, Chippewa Falls, WI
South – Cancelled
West – JCS/Coastline, Bellingham, WA Smash It Sports, Vancouver, WA

ASA Men’s C Slow Pitch National Champions

Year – Champion – Runner Up

1987 – Wayson’s, Upper Marlboro, MD – Good Sports/Lake’s, Marshall, MI
1988 – Frenchman’s Creek, Tequesta, FL – Performance Chevrolet, Muskegon, MI
1989 – CSX A’s, Glen Burnie, MD – JP Angle Inn, Baltimore, MD
1990 – B & M Produce, Plant City, FL – Scoreboard Café/Silver Spirits, Smithtown, NY
1991 – Pudley’s, Redwood City, CA – Zebra Bar, Port Huron, MI
1992 – California Bar & Grill, Gardenia, CA – Fairway Ford, Placentia, CA
1993 – Pepco, Mentor, OH – Ind-Com Electric, Charlotte, NC
1994 – Dovex, Wanatchee, WA – Dr Gremmel’s, Birmingham, AL
1995 – ACI/Hot Spot/Lush’s, Severn, MD – Annadale/Dudley, Falls Church, VA
1996 – Clyte’s Angle Inn, Baltimore, MD – Mullinax Ford, Scio, OH
1997 – Maximum Softball, Ft Lauderdale, FL – Liners, Tucson, AZ
1998 – Mulligan Bulls, North Charleston, SC – Global Bearing, Van Nuys, CA
1999 – Southern Softball, Ft. Lauderdale, FL – Team Mizuno, Orlando, FL
2000 – Hair Place One, Quincy, MA – Greeson Dentistry, Burlington, NC

From 2008-2012, ASA went to the “4 Corners” Class C Nationals, the East, West, North and South winners met in a National Tournament.

2001 – National Softball, Ft. Lauderdale, FL (East) – Johnny Blaze, Northridge, CA (West)
2002 – GEP/Mizuno, San Pedro, CA (West) – Sports Outlet/Worth, Sicklerville, NJ (East)
2003 – MediaTrac/Roto Rooter, Vallejo, CA (West) – Bug Busters/Carpet Busters, Nashville, TN (East)
2004 – SC Rocks, Santa Clarita, CA (West) – Zarella/Alfie’s/Titan Sportsm Quincy, MA (East)
2005 – Russell’s Paint, Longwood, FL (East) – RTS Crew, Kansas City, MO (West)
2006 – Hutson Trucking, Toms River, NJ (East) – J&E/DWC/DSSBATS, Fremont, CA (West)
2007 – Team Logo, Commerce, GA (East) – Hara’s/Casa Group/Worth, Salem, OR (West)

From 2008-2012, ASA went to the “4 Corners” Class-C Nationals, the East, West, North and South winners met in a National Tournament.

2008 – Suburban/SKS, Kalamazoo, MI (North) – CA/JO/Absolute Bail Co., Chesapeake, VA (East)
2009 – West Coast Dynasty, Colton, CA (West) – CSC/Gutterworks, Cookeville, TN (South)
2010 – West Coast Blaze/Sanchos, Highland, CA (West) – Pope Transport/M&L/Shockers/KA Chicago, IL (North)
2011 – West Coast Nitro/Demarini, Highland, CA (West) – Hustlers, Hopkinsville, KY (South)
2012 – Classic Glass/Easton, Sacramento, CA (West) – Kentucky Steel/TKO, Cadiz, KY (South)

The ASA abandoned the “4 Corners” Format and went back to having just one Class C National championship in 2013.

2013 – Syndicate/Guardian/Golds, Overland Park, KS – All Army A, Sam Houston, TX
2014 – Tailgaters/Boys/B&E/Easton, Pittsburgh, PA – Infinity Plumbing, Northfield, MN
2015 – Russell’s Paint & Body Shop, Lake Mary, FL – OC, Grimes, IA
2016 – TNT Softball, Avenel, NJ – Comatose/Themshirts, Beloit, WI
2017 – Ts 13/Omaha/Monsta, Omaha, NE – Army Black, Fayetteville, NC
2018 – Dirt Dogs/Fyzical/Davidson/DPC, Wallingford, CT – B.O.T./TNT, Trenton, NJ
2019 – OC/Grip City/Monsta, Grimes, IA – PIPAC/FAW/Kelling & Sons Painting, Cedar Falls, IA

2002 ASA Men’s B Slow Pitch Nationals

2002 ASA B held at Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, on October 3-5.


Champion – Tailgaters/R&R, Hagerstown, Maryland (EAST)
Runner Up – Team Miken/Michelob, Caledonia, Minnesota (WEST)


2002 ASA East held at Valdosta, Georgia on September 19-22.


Champion – Tailgaters/R&R, Hagerstown, Maryland
Runner Up – Deluxe Bakery, Bellmawr, New Jersey


ASA B EAST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Jerome Patterson, Tailgaters/R & R Trim/Worth
  • Catcher – Angelo Santiago, Deluxe Bakery
  • First Base – Bryan Borowy, Twohig III
  • Second Base – Mick Byers, Tailgaters/R & R Trim/Worth
  • Third Base – Jeff Reynolds, Tailgaters/R & R Trim/Worth
  • Shortstop – Anthony DeFrancisco, Deluxe Bakery
  • Outfield – Walt Dodson, Wakulla Bank
  • Outfield – Ralph Sims, Deluxe Bakery
  • Outfield – Bill Bakner, Tailgaters/R & R Trim/Worth
  • Outfield – Brett Livingston, Tailgaters/R & R Trim/Worth
  • Utility – Ryan Kennedy, Randy’s Sports
  • Utility – Derek Dolgowicz, Twohig III
  • Utility – George Hodge, Deluxe Bakery
  • Utility – Kevin Keefer, Deluxe Bakery
  • Utility – Bob Cleaver, Deluxe Bakery

ASA B EAST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Justin Muccarielli, Lookers/Lotierzo
  • Catcher – Jim Nye, Frederick Chevrolet
  • First Base – Butch Martel, Billy’s Sports Bar
  • Second Base – Pat Walsh, Gator’s Saloon
  • Third Base – Jim Clayton, KAOS
  • Shortstop – Rocky Wills, Tailgaters/R & R Trim/Worth
  • Outfield – Mike Engler, Gator’s Saloon
  • Outfield – Thomas Paturzo, Lookers/Lotierzo
  • Outfield – Robert Fair, Frederick Chevrolet
  • Outfield – Kevin Breckenridge, Tailgaters/R & R Trim/Worth
  • Utility – Jeff Krushinski, Frederick Chevrolet
  • Utility – Chad Dean, Love’s Jewelers
  • Utility – Greg Ruth, Frederick Chevrolet
  • Utility – Doug Virden, Coors Light/Mizuno
  • Utility – Chad LaFontaine, Billy’s Sports Bar

FINAL STANDINGS

1. Tailgaters/R&R Trim/Worth, Hagerstown., MD (6-1)
2. Deluxe Bakery, Bellmawr., NJ (9-2)
3. Frederick Chevrolet, Harrisburg., PA (4-2)
4. Randy’s Sports, Brookhaven., MS (4-2)
5t. Love’s Jewelers, Phoenix City., AL (3-2)
5t. JC Casner Equipment, Reading., PA (4-2)
7t. Twohig III, Cleveland., OH (4-2)
7t. Coors Light/Hale Storm, Mansfield., OH (5-2)
9t. American Mizuno, Mangate., FL (2-2)
9t. Spindle Tech/Pub Outback/Worth, Lawrenceburg., IN (2-2)
9t. KAOS, Palos Hills., IL (3-2)
9t. Billy’s Sports Bar, Manchester., NH (2-2)
13t. Lookers/Lotierzo, Scotch Plains., NJ (3-2)
13t. Winter Brothers, Blue Point., NY (3-2)
13t. Auto Max, Albany., GA (3-2)
13t. Gator’s Saloon, PGH., PA (1-2)
17t. D. J. Mizuno, Syracuse., NY (2-2)
17t. All Star Diner, Decatur., IL (1-2)
17t. County Sports, West Point., VA (2-2)
17t. Questar Capital, Topeka., IN (2-2)
17t. American Family/Mission, Roberts., WI (2-2)
17t. Throop Softball, Springfield., IL (2-2)
17t. C&D Appliance, Evansville., IN (1-2)
17t. Wakulla Bank, Crawfordville., FL (2-2)
25t. Emo Softball, York., PA (1-2)
25t. Don’s No Man’s Land, East Alton., IL (1-2)
25t. Cross River Construction, Norwalk., CT (1-2)
25t. Can Do Metals, St. Anne., IL (1-2)
25t. Trimex/Southern Rental/Exit 62, Walton., KY (1-2)
25t. Giant Glass/Nike, N. Andover., PA (1-2)
25t. Budweiser/Marshfield Merchants, Marshfield., WI (0-2)
25t. Jean Shoppe, MacKenzie., TN (1-2)
33t. Texas Roadhouse/Miken, Grayson., KY (0-2)
33t. Bounds & McPike Carpet, Bloomington., IN (0-2)
33t. Oakley Blacktop, Dayton., OH (0-2)
33t. Wells & West Samurais, Mineral Bluff., GA (0-2)
33t. Sports Coop, Wildwood., FL (0-2)
33t. Coors Light/Mizuno, Greenwood., IN (0-2)
33t. Byrns Construction, East Moline., IL (0-2)
33t. Gill’s Automotive, Manchester., NH (0-2)
33t. Lumber Kings, Valdosta., GA (0-2)
33t. River City Ready Mix/Bud Light, LaCrosse., WI (0-2)
33t. Mercersburg, Mercersburg., PA (0-2)


2002 ASA West held at McAllen, Texas on September 18-21.


Champion – Team Miken/Michelob, Caledonia, Minnesota
Runner Up – Meridian Softball, Houston, Texas


ASA B WEST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Mike Skelton, Team Miken/Michelob
  • Catcher – Kenny Seymour, Texas Merchants
  • First Base – Steve Hall, Meridian Softball
  • Second Base – Dave Feather, Meridian Softball
  • Third Base – Shawn Bauer, Team Miken/Michelob
  • Shortstop – Steve Lynn, Meridian Softball
  • Outfield – Randy King, Team Miken/Michelob
  • Outfield – Dustin Payne, Tharaldson Enterprises
  • Outfield – Ken McMullen, Meridian Softball
  • Outfield – Mike Swanson, Tharaldson Enterprises
  • Utility – Carlos Rosales, Diablos
  • Utility – Bud Weathers, Meridian Softball
  • Utility – Tony Hansen, Team Miken/Michelob
  • Utility – Mark Auguedahl, Team Miken/Michelob
  • Utility – Gerald Nixon, Texas Merchants

ASA B WEST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Bruce Neitsch, Texas Merchants
  • Catcher – Joel Granberg, Tharaldson Enterprises
  • First Base – Cory Klug, Team Miken/Michelob
  • Second Base – Matt Tharaldson, Tharaldson Enterprises
  • Third Base – Eric Peterson, Tharaldson Enterprises
  • Shortstop – Sergio Guerrero, Diablos
  • Outfield – Jerry Mahan, Texas Twins
  • Outfield – Mark Cerny, Meridian Softball
  • Outfield – Jeff Cross, Texas Merchants
  • Outfield – Perry Piatz, Tharaldson Enterprises
  • Utility – Tony Cooper, Meridian Softball
  • Utility – Gilbert Garcia, Texas Twins
  • Utility – Cesar Garza, Diablos
  • Utility – Tom Meuhlenkemp, Team Miken/Michelob
  • Utility – Shane Piatz, Tharaldson Enterprises

FINAL STANDINGS

1. Team Miken/Michelob, Caledonia., MN (6-0)
2. Meridian Softball, Houston., TX (6-2)
3. Texas Merchants, Houston., TX (4-2)
4. Tharaldson Enterprises, Fargo., ND (6-2)
5t. Texas Twins, San Antonio., TX (4-2)
5t. Diablos, McAllen., TX (3-2)
7t. Albuquerque Merchants, Albuquerque., NM (3-2)
7t. East Texas Mavericks, Lufkin., TX (3-2)
9t. Network/FOB/Jazz, Inver Grove Heights., MN (3-2)
9t. Carmen’s Congressman, Cloquet., MN (4-2)
9t. Coaches Choice/Ovsak Financial, Fargo., ND (2-2)
9t. Boxers/MGD, Faribault., MN (3-2)
13t. D&L Express, Winona., MN (2-2)
13t. Oswego Drywall/Demarini, Portland., OR (2-2)
13t. Upper Deck/Worth, Danville., IA (3-2)
13t. Fairfield Rebels, Fairfield., IA (3-2)
17t. Capital City Construction, Bismarck., ND (2-2)
17t. Boomers, San Antonio., TX (2-2)
17t. All Star Plumbing/Crossroads, Lawton., OK (1-2)
17t. J&H Wall, Inver Grove Heights., MN (1-2)
17t. Moseng’s Adjusters, Montivido., MN (1-2)
17t. Eagle Siding/Easton, Burnsville., MN (1-2)
17t. Floor Concepts, Lincoln., NE (1-2)
17t. Team Ripp, McAllen., TX (1-2)
25t. Bellrud Transport, Fargo., ND (0-2)
25t. Promotional Resources, St. Joseph., MN (0-2)
25t. Southside/HMC/Spikes, Faribault., MN (1-2)
25t. Thompson Tile/Hoehn Trucking, Owatonna., MN (0-2)
25t. Minnehaha Liquors/Worth, St. Paul., MN (0-2)
25t. Veissman Trucking, Burnsville., MN (0-2)
25t. Payne’s Sports Legends, Hugo., OK (0-2)
25t. Pearson’s/SS Design, Shakopee., MN (0-2)
33t. Warning Track Power, College Station., TX (0-2)
33t. Lawton Heat, Lawton., OK (0-2)
33t. 3 Star Construction, Browerville., MN (0-2)

2003 ASA B Men’s Slow Pitch Nationals

2003 ASA B held at Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, on October 3-5.


Champion – Jean Shoppe, MacKenzie, Tennessee (EAST)
Runner Up – Abbey Printing/Spurs, Buda, Texas (WEST)


2003 ASA East held at Gadsden, Alabama on September 18-21.


Champion – Jean Shoppe, MacKenzie, Tennessee
Runner Up – Ohio Sealants, Willoughby, Ohio


ASA B EAST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Doug Kosmerl, Ohio Sealants
  • Catcher – Jeff Burnett, Jean Shoppe
  • First Base – Bryan Borowy, Twohig III
  • Second Base – Bob Dorde, Romeo’s/Alabama Brick
  • Third Base – Steve Poff, Jean Shoppe
  • Shortstop – Jim Dorsett, Jean Shoppe
  • Outfield – Charlie Taylor, Mad Beavers
  • Outfield – Heath Burns, Jean Shoppe
  • Outfield – Travis Lane, Jean Shoppe
  • Outfield – Chad LaFontaine, M & N Sport
  • Utility – Hoyt Stanfield, Jean Shoppe
  • Utility – Lennon Leggett, Sport Center/Worth
  • Utility – AJ Shubic, Ohio Sealants
  • Utility – Brooks Bryan, Sport Center/Worth
  • Utility – Glen Fehr, C&C Sport

ASA B EAST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Mike Negray, Twohig III
  • Catcher – Rick Arland, Ohio Sealants
  • First Base – Greg Harlow, County Sports
  • Second Base – Tim Sullivan, M & N Sport
  • Third Base – Mike Ginn, Sport Center/Worth
  • Shortstop – John Sbrocco, Ohio Sealants
  • Outfield – Danny Cox, Jean Shoppe
  • Outfield – Jeff Luker, Jean Shoppe
  • Outfield – Chris Gorta, Ohio Sealants
  • Outfield – David Richardson, County Sports
  • Utility – Steve Horley, Ohio Sealants
  • Utility – Mark Hutchenson, Romeo’s/Alabama Brick
  • Utility – Jeff Drabik, Twohig III
  • Utility – Brad Horley, Ohio Sealants
  • Utility – Ryan Kennedy, Sport Center/Worth
  • Infield – Paul Jones, Hub City Glass

FINAL STANDINGS

1. Jean Shoppe, MacKenzie., TN (7-0)
2. Ohio Sealants, Willoughby., OH (7-2)
3. Sport Center/Worth, Grenada., MS (5-2)
4. Romeo’s/Alabama Brick, Maylene., AL (7-2)
5t. M&N Sport, Nashua., NH (5-2)
5t. Twohig III, Cleveland., OH (4-2)
7t. Benge Trucking/Full Gospel, Hamilton., OH (6-2)
7t. County Sports, West Point., VA (6-2)
9t. C&C Sport, Evansville., IN (3-2)
9t. Mad Beavers, Nashville., GA (3-2)
9t. Emo Softball, York., PA (3-2)
9t. Bond Dodgers, Annville., KY (3-2)
13t. Dr. Gremmels, Boaz., AL (2-2)
13t. Miken/MBS, Mio., MI (4-2)
13t. Avalon Screen, Muscle Shoals., AL (4-2)
13t. Red Boys, Verona., KY (3-2)
17t. Rox Star, New Castle., PA (1-2)
17t. 4-Stool, Wisconsin Rapids., WI (2-2)
17t. Oakley Trophy/Mizuno, Xenia., OH (2-2)
17t. Square News/King Investigation, Brownsville., PA (2-2)
17t. Ballyhoo Tavern/Worth, Terre Haute., IN (1-2)
17t. Lookers/Lotierzro/Showtime, Scotch Plains., NJ (2-2)
17t. Aqua Blast/Hooters/Miller Lite, Fort Wayne., IN (3-2)
17t. Budweiser, Mansfield., OH (3-2)
25t. Tiribassi, Kenosha., WI (2-2)
25t. Coors Light/Nine Mile, Decatur., IN (2-2)
25t. JR Ranch, Hudson., WI (2-2)
25t. Coors Light/Custom Siding/BWW, Mansfield., OH (2-2)
25t. All-Star Diner, Mt. Zion., IL (2-2)
25t. Avon, Indianapolis., IN (2-2)
25t. Don’s No Man’s Land, East Alton., IL (2-2)
25t. Betus.Com, Seymour., CT (2-2)
33t. Vern’s/B&B, Richmond., KY (1-2)
33t. Giant Glass, West Boxford., MA (1-2)
33t. Nationwide Insurance, Spring Run., PA (1-2)
33t. Barksdale Softball, Bossier., LA (1-2)
33t. Team Fury, Jacksonville., FL (1-2)
33t. Randy Smith/Roland’S, Lafayette., LA (1-2)
33t. Checking/Worth, New Haven., CT (1-2)
33t. Mid-South, Buchanan., MI (1-2)
33t. 37776, Alton., IL (1-2)
33t. Mel’s Pub, Willow Grove., PA (1-2)
33t. 5th/3rd Bank, Evansville., IN (1-2)
33t. Blockbuster Video, Norwalk., CT (0-2)
33t. Buck’s Pit Shop, Willow Springs., IL (0-2)
33t. Gieco/Body Exchange, Samson., AL (1-2)
33t. All American Specialty, Jacksonville., FL (0-2)
33t. Kaos, Palos Hills., IL (0-2)
49t. Ace Softball, Jacksonville., FL (0-2)
49t. Warthen Fuel/ABS/TPS, Dover., DE (0-2)
49t. Blitz Softball, Lawrenceburg., IN (0-2)
49t. Lumberjack Softball, Hauma., LA (0-2)
49t. Hampton Inn, Lancaster., PA (0-2)
49t. Coors Light/Champ, Sterling., IL (0-2)
49t. Century 21, Beacon Falls., CT (0-2)


2003 ASA West held at Killeen, Texas on September 18-21.


Champion – Abbey Printing/Spurs, Buda, Texas
Runner Up – Spike’s/Viessman Trucking, Faribault, Minnesota


  • MVP – Frank Ramirez, Abbey Printing/Spurs
  • Batting Champion – Frank Ramirez, Abbey Printing/Spurs
  • HR Champion – Kent Ferns, Abbey Printing/Spurs

ASA B WEST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Mark Lynse, Spike’s Viessman’s Trucking
  • Catcher – Stan Thompson, Spike’s Viessman’s Trucking
  • First Base – Bob Mechtel, BYC/Pearson’s
  • Second Base – Dave Knutson, Team Chuk-N-Duk
  • Third Base – Marcello Gonzales, Sporting Wood
  • Shortstop – Tony Ashcraft, Abbey Printing/Spurs
  • Outfield – Wade Westphal, Spike’s Viessman’s Trucking
  • Outfield – Rob Borchardt, Abbey Printing/Spurs
  • Outfield – Shane Pauley, BYC/Pearson’s
  • Utility – Dale Deming, OCP/Bud Light Weber
  • Utility – Bobby Lade, BYC/Pearson’s
  • Utility – Scott Sannes, Spike’s Viessman’s Trucking
  • Utility – John Brown, Abbey Printing/Spurs
  • Utility – Bruce Neitsch, Abbey Printing/Spurs

FINAL STANDINGS

1. Abbey Printing/Spurs, Buda., TX (6-1)
2. Spike’s Viessman Trucking, Faribault., MN (6-2)
3. BYC/Pearson’s, Chaska., MN (4-2)
4. OCP/Bud Light Weber, Owatonna., MN (5-2)
5t. Sporting Wood, Sugarland., TX (3-2)
5t. Team Chuk-N-Duk, Sioux Falls., SD (3-2)
7t. Network FOB/Jazz, Burnsville., MN (3-2)
7t. Pete’s Inn Of Kansas City, Kansas City., MO (3-2)
9t. Rooster’s Bar & Grill, Harker Heights., TX (4-2)
9t. Capital City Construction, Bismarck., ND (3-2)
9t. Texas Merchants, Houston., TX (3-2)
9t. Albuquerque Merchants, Albuquerque., NM (3-2)
13t. Viessman/Moseng’s, Montevideo., MN (2-2)
13t. Jags Softball Club, Cedar Park., TX (2-2)
13t. TCT Softball, Faribault., MN (2-2)
13t. Smurfs, Temple., TX (2-2)
17t. Cyclones, Sheppard Air Force Base., TX (1-2)
17t. Upper Deck, Burlington., IA (1-2)
17t. Hubs, Mankato., MN (2-2)
17t. Promotional Resources, Cold Spring., MN (1-2)
17t. S&R Rebels, Waterloo., IA (1-2)
17t. Gators, Kerrville., TX (1-2)
17t. Goins Lumber, Colera., OK (1-2)
17t. Mavericks, Lufkin., TX (1-2)
25t. Bob Herron Insurance, Kalispell., MT (0-2)
25t. WTP, Bryan., TX (0-2)
25t. Team Thirsty’s, Kearney., NE (0-2)
25t. Bellerud Trucking, Fargo., ND (0-2)
25t. HIP/Bigelow, Rochester., MN (0-2)
25t. Gabbard & Company, Oklahoma City., TX (0-2)
25t. Outlaws, Killeen., TX (0-2)
25t. Yard Dawgs, Washington., IA (0-2)

2004 ASA Men’s B Slow Pitch Nationals

2004 ASA B held at Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, on October 3-5.


Champion – The Scene/Hit & Run, Medford, New York (EAST)
Runner Up – Warpig Softball Club, Seattle, Washington (WEST)


2004 ASA East held at Dothan, Alabama on September 23-26.


Champion – The Scene/Hit & Run, Medford, New York
Runner Up – ChecKing/Worth, New Haven, Connecticut


  • MVP – Justin Muccarelli, The Scene/Hit & Run
  • Batting Champion – Marc Mitchell, ChecKing/Worth
  • HR Champion – Marc Mitchell, ChecKing/Worth

ASA B EAST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Justin Muccarelli, The Scene/Hit & Run
  • Catcher – Craig Arcuri, The Scene/Hit & Run
  • Outfield – Anthony Gallo, Checking/Worth
  • Outfield – Duke Donaldson, Jean Shoppe/Worth
  • Outfield – Gary McIntyre, Checking/Worth
  • Outfield – Tim Riley, Warthen Fuel
  • Utility – Anthony DeFrancesco, The Scene/Hit & Run
  • Utility – Joe Costanzo, Checking/Worth
  • Utility – Ken DeVito, The Scene/Hit & Run
  • Utility – Edgard Sevilla, Checking/Worth
  • Utility – Donald Probst, Warthen Fuel
  • Infield – Sal Ventarola, The Scene/Hit & Run
  • Infield – Marc Mitchell, Checking/Worth
  • Infield – Jack Bowker, The Scene/Hit & Run
  • Infield – Gary Mendello, Checking/Worth
  • Infield – Dan Dorsey, The Scene/Hit & Run

ASA B EAST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Bill Honeycutt, Warthen Fuel
  • Catcher – Michael Dill, Warthen Fuel
  • Outfield – Clarke Farrell, XLT Trucking
  • Outfield – Steve Moloney, XLT Trucking
  • Outfield – Jay Lanza, Checking/Worth
  • Utility – Greg Rush, Warthen Fuel
  • Utility – Ty Porter, Hub City Glass
  • Utility – Keith Berry, XLT Trucking
  • Utility – Travis Wooten, Hub City Glass
  • Utility – Craig Harris, Jean Shoppe/Worth
  • Utility – JD Berkenstiner, Jean Shoppe/Worth
  • Infield – Darrien Gray, Hub City Glass
  • Infield – John Brooks, XLT Trucking
  • Infield – Travis Lane, Jean Shoppe/Worth
  • Infield – Paul Jones, Hub City Glass

FINAL STANDINGS

1. The Scene/Hit & Run, Medford., NY (7-1)
2. Checking/Worth, New Haven., CT (5-2)
3. Warthen Fuel, Hartley., DE (5-2)
4. Jean Shoppe/Worth, McKenzie., TN (5-2)
5t. Hub City Glass, Elizabethtown., KY (5-2)
5t. XLT Trucking, Chester Springs., PA (3-2)
7t. Bugs Softball, Cookesville., TN (3-2)
7t. M&N Gills Auto, Manchester., NH (4-2)
9t. PCA Wireless, Greenwood., IN (1-2)
9t. Throop Softball, Worden., IL (2-2)
9t. Stepan Softball, Mosinee., WI (2-2)
9t. Bond Dodgers, Annville., KY (3-2)
13t. B&C Softball, Edmonton., KY (2-2)
13t. Twohig III, Parma., OH (2-2)
13t. Cooper Sports/Community Cab, Hamilton., OH (2-2)
13t. PYC/5 Star, Cleves., OH (1-2)
17t. HSB/Hill Topper Pub/Miken, Pittsburgh., PA (1-2)
17t. Diamond Corner Deli, Norwalk., CT (1-2)
17t. Aus/Miken, Jacksonville., FL (1-2)
17t. Robke/Reds Boys/Tps, Verona., KY (0-2)
17t. Oakley Blacktop/Trophy Sports, Zenia., OH (0-2)
17t. Romeo’s Sports, Fultondale., AL (0-2)
17t. Questar Capital/Forest River, Topeka., IN (0-2)
17t. Giant Glass, West Boxford., MA (0-2)
25t. Fat Daddy’s, Albany., GA (0-2)
25t. Creative Design, Palos Hills., IL (0-2)
25t. Ross Electric/Concepts, Lawrenceburg., IN (0-2)
25t. Labarons Easton, Binghamton., NY (0-2)
25t. C&M, Dothan., AL (0-2)


2004 ASA West held at McAllen, Texas on September 23-26.


Champion – Warpig Softball Club, Seattle, Washington
Runner Up – Texas Twins, San Antonio, Texas


  • Batting Champion – Paul Verver, Texas Twins
  • HR Champion – Damon Helmbold, Texas Twins

ASA B WEST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Erik Zimmerman, Warpig Softball Club
  • Catcher – Chris Welblinger, Lufkin Tornados
  • First Base – Geno Buck, Sportsdiamond.com
  • Second Base – Eddie Collazo, Texas Twins
  • Third Base – Joel Muirhead, Warpig Softball Club
  • Shortstop – Paul Verver, Texas Twins
  • Outfield – Dan Clemens, Warpig Softball Club
  • Outfield – Damon Helmbold, Texas Twins
  • Outfield – Dustin Payne, Tharaldson Enterprises
  • Outfield – Lance Dalbey, Sportsdiamond.com
  • Utility – Bruce Neitsch, Texas Twins
  • Utility – Mark Cerny, Texas Twins
  • Utility – Rob Borchardt, Texas Twins
  • Utility – Clayton DeJong, Warpig Softball Club
  • Utility – Jay Meyer, Warpig Softball Club

ASA B WEST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Chris Duda, Sportsdiamond.com
  • Catcher – Terrell Townsend, Texas Twins
  • First Base – Anthony Cooper, Texas Twins
  • Second Base – Joel White, Warpig Softball Club
  • Third Base – Brad Berry, Lufkin Tornados
  • Shortstop – Tom Bielenberg, Warpig Softball Club
  • Outfield – Ron Brown, Sportsdiamond.com
  • Outfield – Mike Swanson, Tharaldson Enterprises
  • Outfield – Jimmy Eby, Lufkin Tornados
  • Outfield – Phillip Valenzuela, Texas Twins
  • Utility – Travis Benway, Sportsdiamond.com
  • Utility – John Brown, Texas Twins
  • Utility – Ross Sannes, Tharaldson Enterprises
  • Utility – Jerry Maham, Texas Twins
  • Utility – Javier Rojas, Texas Twins

FINAL STANDINGS

1. Warpig Softball Club, Seattle., WA (5-0)
2. Texas Twins, San Antonio., TX (5-2)
3. Lufkin Tornados, Lufkin., TX (2-2)
4. Sportsdiamond.Com, Rogers., MN (4-2)
5t. Tharaldson Enterprises, Fargo., ND (3-2)
5t. Sandoval Trucking, Brownsville., TX (1-2)
7t. Houses Plus/Miken, Shakopee., MN (2-2)
7t. NM Transportation/MN Jazz, Bloomington., MN (1-2)
9t. Capital City Construction, Bismarck., ND (1-2)
9t. S&R Rebels, Fairfield., IA (1-2)
9t. McAllen Diablos, McAllen., TX (1-2)
9t. Naico Seabass, Sapulpa., OK (0-2)
13t. Budweiser Smurfs, Temple., TX (0-2)
13t. Pearson Auto Body/Floyds/Miken, Chaska., MN (0-2)