Category: 2016

2016 NCAA Womens College World Series

2016 held at ASA Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, Oklahoma on June 2-8.


Champion – Oklahoma Sooners (57-8)
Runner Up – Auburn Tigers (58-12)


Oklahoma sophomore left-hander Paige Parker, however, stayed just a little bit above the fray.

The Independence, Mo., product watched from the dugout as Auburn rallied from a 7-0 deficit on Tuesday night to set up Wednesday night’s deciding third game of the best-of-three championship series. Parker was far from perfect on the final night of the 2016 collegiate campaign, but she battled a pesky Auburn offense all night and led the Sooners to a second national championship in four years.

Auburn’s Jade Rhodes hit a solo home run in the fourth inning, but that was it as Oklahoma won 2-1 in front of a record crowd of 8,367 for Session 10 at Hall of Fame Stadium.

Parker (38-3) tossed her fifth complete game of the week, allowing five hits and striking out five. Her fourth complete game came two nights ago in a 3-2 win that saw Auburn manage four hits and two runs, both coming in a spine-tingling seventh inning that ended when first baseman Shay Knighten threw out the tying run at home plate to end the game.

“It was one of the most fantastic feelings that I’ve ever had in my whole life,” said Parker, who was named the 2016 WCWS Most Outstanding Player after throwing 36 innings over the last seven days. “Our fans this year have been so vital to all of the things that we’ve done. They’ve supported us so much, and to have all of them here and to have all of our families here, as well, just meant so much to us, and it was just incredible to get to share this feeling with them, as well.”


  • Most Outstanding Player – Paige Parker, Oklahoma
  • Batting Leader – Alex Powers, Florida State – .571
  • RBI Leader – Shay Knighten, Oklahoma – 8
  • Home Run Leader – Jade Rhodes, Auburn – 3
  • ERA Leader – N/A
  • Strikeout Leader – Paige Parker, Oklahoma – 25

ALL-TOURNAMENT TEAM

N/A


SCORES

  1. Georgia 5 Florida State 4
  2. Auburn 10 UCLA 3
  3. Oklahoma 3 Alabama 0 (8 inn.)
  4. Michigan 2 LSU 0
  5. Florida State 8 UCLA 4 – UCLA eliminated
  6. LSU 6 Alabama 4 – Alabama eliminated
  7. Auburn 4 Georgia 3
  8. Oklahoma 7 Michigan 5
  9. Florida State 1 Michigan 0 – Michigan eliminated
  10. LSU 4 Georgia 1 – Georgia eliminated
  11. Auburn 8 Florida State 7 (8 inn.) – Florida State eliminated
  12. Oklahoma 7 LSU 3 – LSU eliminated
  13. Oklahoma 3 Auburn 2
  14. Auburn 11 Oklahoma 7 (8 inn.)
  15. Oklahoma 2 Auburn 1 – Auburn eliminated

FINAL STANDINGS

1. Oklahoma Sooners (5-1)
2. Auburn Tigers (4-2)
3. LSU Tigers (2-2)
4. Florida State Seminoles (2-2)
5t. Georgia Bulldugs (1-2)
5t. Michigan Wolverines (1-2)
7t. Alabama Crimson Tide (0-2)
7t. UCLA Bruins (0-2)


2016 Oklahoma Sooners

 


NATIONAL SEEDS

  1. Florida (53–5)
  2. Michigan (46–5)
  3. Oklahoma (47–7)
  4. Auburn (49–9)
  5. Oregon (44–8)
  6. Alabama (46–12)
  7. James Madison (46–4)
  8. Florida State (48–8)
  9. Kentucky (43–12)
  10. LSU (45–15)
  11. Washington (36–13)
  12. UCLA (35–13–1)
  13. Tennessee (41–14)
  14. Louisiana-Lafayette (43–7)
  15. Missouri (39–14)
  16. Georgia (40–17)

REGIONALS

Gainesville Regional

  1. UCF 1 Florida Atlantic 0
  2. Florida 11 Alabama State 0 (5 inn.)
  3. Florida 5 UCF 0
  4. Florida Atlantic 8 Alabama State 0 – Alabama St. eliminated
  5. UCF 2 Florida Atlantic 1 (8 inn.) – Florida Atlantic eliminated
  6. Florida 8 UCF 0 – UCF eliminated

Florida qualifies for a Super Regional, 3-0.

Ann Arbor Regional

  1. Miami (Ohio) 3 Notre Dame 2
  2. Michigan 8 Valparaiso 0 (5 inn.)
  3. Michigan 6 Miami (Ohio) 0
  4. Notre Dame 8 Valparaiso 0 (5 inn.) – Valparaiso eliminated
  5. Notre Dame 5 Miami (Ohio) 0 – Miami Ohio eliminated
  6. Michigan 6 Notre Dame 2 – Notre Dame eliminated

Michigan qualifies for the Super Regional, 3-0.

Norman Arbor Regional

  1. Ole Miss 5 Tulsa 1
  2. Oklahoma 7 Wichita State 2
  3. Oklahoma 9 Ole Miss 1 (5 inn.)
  4. Wichita State 2 Tulsa 1 – Tulsa eliminated
  5. Ole Miss 4 Wichita State 0 – Wichita State eliminated
  6. Oklahoma 3 Ole Miss 0 – Ole Miss eliminated

Oklahoma qualifies for the Super Regional, 4-0.

Auburn Regional

  1. USC Upstate 5 Oregon State 2
  2. Auburn 2 Jacksonville State 1
  3. Auburn 6 USC Upstate 1
  4. Jacksonville State 5 Oregon State 4 (14 inn.) – Oregon State eliminated
  5. Jacksonville State 3 USC Upstate 2 – UCS Upstate eliminated
  6. Auburn 14 Jacksonville State 2 (5 inn.) – Jacksonville State eliminated

Auburn qualifies for the Super Regional, 3-0.

Eugene Regional

  1. Baylor 3 Long Beach State 2
  2. Oregon 8 Fordham 0 (5 inn.)
  3. Oregon 6 Baylor 0
  4. Long Beach State 9 Fordham 1 – Fordham eliminated
  5. Baylor 11 Long Beach State 2 – Long Beach State eliminated
  6. Oregon 8 Baylor 1 – Baylor eliminated

Oregon qualifies for the Super Regional, 3-0.

Tuscaloosa Regional

  1. California 1 Texas State 0
  2. Alabama 3 Samford 0
  3. Alabama 3 California 1
  4. Texas State 2 Samford 0 – Samford eliminated
  5. California 4 Texas State 3 – Texas State eliminated
  6. Alabama 8 California 0 – California eliminated

Alabama qualifies for the Super Regional, 3-0.

Harrisonburg Regional

  1. North Carolina 6 Longwood 4
  2. James Madison 7 Princeton 0
  3. James Madison 10 North Carolina 1 (6 inn.)
  4. Longwood 2 Princeton 1 – Princeton eliminated
  5. Longwood 5 North Carolina 4 (9 inn.) – North Carolina eliminated
  6. James Madison 5 Longwood 1 – Longwood eliminated

James Madison qualifies for the Super Regional, 3-0.

Tallahassee Regional

  1. South Carolina 2 South Florida 0
  2. Florida State 1 Florida A&M 0
  3. Florida State 4 South Carolina 0
  4. South Florida 6 Florida A&M 4 – Florida A&M eliminated
  5. South Carolina 6 South Florida 0 – South Florida eliminated
  6. Florida State 2 South Carolina 1 – South Carolina eliminated

Florida State qualifies for the Super Regional, 3-0.

Lexington Regional

  1. Utah 1 Illinois 0
  2. Kentucky 6 Butler 1
  3. Utah 3 Kentucky 0
  4. Illinois 2 Butler 1 (8 inn.) – Butler eliminated
  5. Kentucky 3 Illinois 2 (9 inn.) – Illinois eliminated
  6. Kentucky 4 Utah 0
  7. Utah 5 Kentucky 3 – Kentucky eliminated

Utah qualifies for the Super Regional, 3-1.

Baton Rouge Regional

  1. McNeese St. 5 Arizona State 2
  2. LSU 10 LIU Brooklyn 2 (6 inn.)
  3. LSU 4 McNeese St. 1
  4. Arizona State 1 LIU Brooklyn 0 – LIU Brooklyn eliminated
  5. Arizona State 3 McNeese St. 2 (14 inn.) – McNeese St. eliminated
  6. LSU 2 Arizona State 0 – Arizona State eliminated

LSU qualifies for the Super Regional, 3-0.

Seattle Regional

  1. Minnesota 7 North Dakota State 2
  2. Washington 14 Weber State 6 (5 inn.)
  3. Washington 5 Minnesota 2
  4. North Dakota State 5 Weber State 2 – Weber State eliminated
  5. Minnesota 7 North Dakota State 5 – North Dakota State eliminated
  6. Washington 15 Minnesota 7 (6 inn.) – Minnesota eliminated

Washington qualifies for the Super Regional, 3-0.

Los Angeles Regional

  1. Cal St. Fullerton 6 Fresno State 4
  2. UCLA 7 Cal St. Bakersfield 0
  3. UCLA 3 Cal St. Fullerton 2
  4. Fresno State 8 Cal St. Bakersfield 5 – CS Bakersfield eliminated
  5. Cal St. Fullerton 7 Fresno State 1 – Fresno State eliminated
  6. UCLA 5 Cal St. Fullerton 4 – CS Fullerton eliminated

UCLA qualifies for the Super Regional, 3-0.

Knoxville Regional

  1. Arizona 2 Ohio State 0
  2. Tennessee 10 Marist 2 (6 inn.)
  3. Arizona 4 Tennessee 0
  4. Ohio State 6 Marist 1 – Marist eliminated
  5. Tennessee 10 Ohio State 1 (5 innings) – Ohio State eliminated
  6. Arizona 4 Tennessee 3 (8 inn.) – Tennessee eliminated

Arizona qualifies for the Super Regional, 3-0.

Lafayette Regional

  1. Texas 5 Texas A&M 0
  2. Louisiana-Lafayette 9 Boston University 5
  3. Louisiana-Lafayette 9 Texas 1
  4. Texas A&M 6 Boston University 0 – Boston U. eliminated
  5. Texas A&M 9 Texas 3 – Texas eliminated
  6. Louisiana-Lafayette 9 Texas A&M 8 (9 inn.) – Texas A&M eliminated

Louisiana-Lafayette qualifies for the Super Regional, 3-0.

Columbia Regional

  1. Nebraska 3 Louisville 2
  2. Missouri 9 BYU 0
  3. Missouri 8 Nebraska 0
  4. BYU 6 Louisville 4 – Louisville eliminated
  5. Nebraska 2 BYU 0 – BYU eliminated
  6. Missouri 9 Nebraska 0 (5 inn.) – Nebraska eliminated

Missouri qualifies for the Super Regional, 3-0.

Athens Regional

  1. Northwestern 2 Oklahoma State 1
  2. Georgia 6 Maine 0
  3. Georgia 5 Northwestern 2
  4. Oklahoma State 10 Maine 1 – Maine eliminated
  5. Oklahoma State 3 Northwestern 2 (9 inn.) – Northwestern eliminated
  6. Oklahoma State 5 Georgia 3
  7. Georgia 6 Oklahoma State 0 – Oklahoma State eliminated

Georgia qualifies for the Super Regional, 3-1.


Gainesville Super Regional

  1. Georgia 3 Florida 0
  2. Georgia 3 Florida 2

Georgia qualifies for the WCWS, 2-0.

Ann Arbor Super Regional

  1. Michigan 5 Missouri 3
  2. Michigan 5 Missouri 4

Michigan qualifies for the WCWS, 2-0.

Norman Super Regional

  1. Oklahoma 8 Louisiana-Lafayette 2
  2. Oklahoma 7 Louisiana-Lafayette 6

Oklahoma qualifies for the WCWS, 2-0.

Auburn Super Regional

  1. Arizona 5 Auburn 3
  2. Auburn 4 Arizona 1
  3. Auburn 6 Arizona 1

Auburn qualifies for the WCWS, 2-1.

Eugene Super Regional

  1. Oregon 8 UCLA 1
  2. UCLA 2 Oregon 1
  3. UCLA 2 Oregon 1

UCLA qualifies for the WCWS, 2-1.

Tuscaloosa Super Regional

  1. Alabama 2 Washington 1 (8 inn.)
  2. Alabama 5 Washington 2

Alabama qualifies for the WCWS, 2-0.

Harrisonburg Super Regional

  1. James Madison 3 LSU 2
  2. LSU 2 James Madison 0
  3. LSU 3 James Madison 2

LSU qualifies for the WCWS, 2-1.

Tallahassee Super Regional

  1. Florida State 6 Utah 2
  2. Florida State 3 Utah 0

Florida State qualifies for the WCWS, 2-0.


REGULAR SEASON INFORMATION

  • Honda Sports Award – Sierra Romero, Michigan (.450, 19 HR, 79 RBI, 15 SB)
  • USA Softball Collegiate Player of the Year – Sierra Romero, Michigan (.450, 19 HR, 79 RBI, 15 SB)

ALL-AMERICAN FIRST TEAM

P – Delanie Gourley, Florida
P – Paige Parker, Oklahoma
P – Megan Good, James Madison
C – Lexie Elkins, Lousiana-Lafayette
1B – Tera Blanco, Michigan
2B – Sierra Romero, Michigan
3B – Kasey Cooper, Auburn
SS – Kristen Brown, North Carolina
OF – Haylie McCleney, Alabama
OF – Emily Crane, Missouri
OF – Koral Costa, Oregon Ducks
UT Jailyn Ford, James Madison
Kimberlee Souza, Washington
AL – Sierra Lawrence, Michigan
AL – Aleshia Ocasio, Florida
AL – Sara Groenewegen, Minnesota
AL – Kelsey Nunley, Kentucky
AL – Marjani Knighten, Nebraska

ALL-AMERICAN SECOND TEAM

P – Kylee Hanson, Florida Atlantic
P – Megan Betsa, Michigan
P – Alex Stewart, Lousiana-Lafayette
C – Erika Piancastelli, McNeese State
1B – Alex Powers, Florida State
2B – Emily Carosone, Auburn
3B – Mysha Sataraka, UCLA
SS – Delaney Spaulding, UCLA
OF – Aleah Craighton, Lousiana-Lafayette
OF – Erin Miller, Oklahoma
OF – Lindsey Stephens, Texas
UTIL – Erica Nunn, USF
UTIL – Kayli Kvistad, Florida
AL – Sydney Littlejohn, Alabama
AL – Nikki Udria, Oregon
AL – Shay Knighten, Oklahoma
AL – Leona Lafaele, Alabama
AL – Ali Aguilar, Washington

ALL-AMERICAN THIRD TEAM

P – Cheridan Hawkins, Oregon
P – Jessica Burroughs, Florida State
P – Nisa Ontiveros, California
C – Emily Naegele, Northern Illinois
1B – Jade Rhodes, Auburn
2B – Hannah Flippen, Utah
3B – Bianka Bell, LSU
SS – Sami Fagan, Missouri
OF – Amanda Lorenz, Florida
OF – Karley Wester, Notre Dame
OF – Allexis Bennett, UCLA
UTIL – Rainey Gaffin, Tennessee
UTIL – Cammi Prantl, Ohio State
AL – Tina Iosefa, Georgia
AL – Vanessa Shippy, Oklahoma State
AL – Jessica Warren, Florida State
AL – Victoria Vidales, Texas A&M
AL – Sahvanna Jaquish, LSU
AL – Kiki Stokes, Nebraska
AL – Taylor Glover, CSUN

2016 Team USA Men’s Slowpitch

2016 Men’s Slow Pitch National Team

Bryson Baker
Woodland, Calif.
Swings: Easton
Kevin Bazat
Columbia, Mo.
Swings: Easton
Dale Brungardt
Vancouver, Wash.
Swings: DeMarini
Travis Clark
Kenosha, Wis.
Swings: Easton

Denny Crine
Henderson, Nev.
Swings: Miken

Brandon Dillon

Alexandria, Ind.
Swings: Miken

Kevin Filby
Delaware, Ohio
Swings: Miken

Neil Haglund

Stony Brook, N.Y.
Swings: Louisville Slugger

Brett Helmer
Cicero, N.Y.
Swings: Easton

Kevin Kennington
Lake City, Fla.
Swings: Louisville Slugger

Mike Umscheid*
Kenosha, Wis.
Swings: Easton

Filip Washington*
Las Vegas, Nev.
Swings: Combat

Brian Wegman
Hamilton, Ohio
Swings: Easton

Steve Whaley*
Richardson, Texas
Swings: Worth

Losson White
Denver, Colo.
Swings: Monsta

Brian Zirkle*
Bourbonnais, Ill.
Swings: Combat

Steve Shortland
Converse, Texas
Head Coach

2016 Futures Slow Pitch National Team

Jeff Flood
Sandy, Ore.
Swings: DeMarini
Isaac Gonzalez
San Jose, Calif.
Swings: Worth
Ryan Harvey
Clearwater, Fla.
Swings: Louisville Slugger
Colby Hughes*
St. Louis, Mo.
Swings: Easton
Cory Large
Bedford, Texas
Swings: Easton
Brian Logan*
Richmond, Va.
Swings: Louisville Slugger
Brian McBryde*
Humble, Texas
Swings: Easton

Faron Miller
Goshen, Ind.
Swings: Easton

Cole Patterson*
Meridian, Idaho
Swings: Worth

Kyle Pearson
Stonewall, La.
Swings: Miken
Brett Rettenmeier*
Cedar Rapids, Iowa
Swings: Monsta
Shannon Smith*
Norman, Okla.
Swings: Miken
Josh Taralson*
Sioux Falls, S.D.
Swings: DeMarini
John Williams*
Chicago, Ill.
Swings: Combat
Jeremy Yates*
Lake City, Fla.
Swings: Louisville Slugger

Rob Humphrey
Burlington, Iowa
Coach

2016 SSUSA Men’s 40+ Major Slow Pitch Championships

2016 held at Big League Dreams in Las Vegas, Nevada.


Champion – JK Inc/Miken, Sun City, California
Runner Up – Nicon Trucking, Corona, California


FINAL STANDINGS

1. JK Inc/Miken, Sun City, CA (5-0)
2. Nicon Trucking, Corona CA (5-2)
3. Fattboyz Elite/Dudley, San Diego, CA (4-2)
4. GTS 40, Meridian, ID (4-2)
5t. Team Haras, WA (2-2)
5t. Prestige/Elite Sports, Stockton, CA (4-2)
7t. Virginia Masters, VA (3-2)
7t. Nor Cal Stars, Fremont, CA (2-2)
9t. Cali 40 Gold, San Francisco, CA (1-2)
9t. Boombah Voodoo, AB (1-2)
9t. Kraze, Tustin, CA (2-2)
9t. Battleborn/Loaded, Riverside, CA (1-2)
13t. Suncoast Adidas 40’s, Bradenton, FL (2-2)
13t. B&B Drywall/World Gym, Overland Park, KS (1-2)
13t. Team Joose, NV (1-2)
16t. LineDrive/RWM/PPAB, New Baltimore, MI (0-3)
16t. Firehouse Pub/Game Apparel/Absolut, Frafer, MI (0-3)
16t. Team Dickies/Elite/Dudley, Diamond Bar, CA (0-3)
16t. Team Braves, Bloomington, CA (0-3)
16t. Sickk N Twisted, Indio, CA (0-3)
16t. Elite Dudley Arizona, Maricopa, AZ (0-3)

2016 ASA Men’s B Slow Pitch Nationals

2016 held at Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, Oklahoma on August 26-28.


Champion – WC Monsta, Calimesa, California
Runner Up – All American Restoration/UNRL/Monsta, Dayton, Minnesota


  • MVP – David Johnson, WC Monsta
  • Batting Champion – Brett Rettenmeier, BBS/Monsta
  • HR Champion – Timothy Martinez, WC Monsta

ASA B ALL AMERICANS FIRST TEAM

Pitcher – Ryan McClanahan, WC Monsta
Outfield – David Johnson, WC Monsta
Outfield – Ben Smith, All American Restoration/UNRL/Monsta
Outfield – Jordan Nuss, WC Monsta
Outfield – Noah Wethington, Swiing Kiingz/DeMarini
Utility – Clay Smitherman, Swiing Kiingz/DeMarini
Utility – Kyle Decker, All American Restoration/UNRL/Monsta
Utility – Ryan Dacko, WC Monsta
Utility – Steven Lopez, WC Monsta
Utility – Timothy Martinez, WC Monsta
Infield – Brett Rettenmeier, BBS/Monsta
Infield – Ryan O’Connell, All American Restoration/UNRL/Monsta
Infield – Eric O’Connell, All American Restoration/UNRL/Monsta
Infield – Andrew Lehman, All American Restoration/UNRL/Monsta
Infield – Pilar Amaya, WC Monsta


FINAL STANDINGS

1. WC Monsta, Calimesa, CA (6-1)
2. All American Restoration/UNRL/Monsta, Dayton, MN (3-2)
3. Swiing Kiingz/Demarini, Bloomington, IL (3-2)
4. BBS/Monsta, Rochester, MN (4-2)
5t. OC, Grimes, IA (1-2)
5t. Fence Brokers, Bryant, AR (2-2)
7t. Vivid/Worth, Frisco, TX (1-2)
7t. All Army Black, Sam Houston, TX (1-2)
9t. Budweiser/NLL/CA, Chaska, MN (1-2)
9t. Midwest Hearing/Syndicate, Overland Park, KS (1-2)
9t. Steel Athletics, Corpus Christi, TX (0-2)
9t. All Army Gold, Sam Houston, TX (0-2)

2017 ASA Men’s A Slow Pitch Nationals

2017 held at Oklahoma City, Oklahoma on September 30-October 2.


Champion – Precision Chicago, Illinois
Runner Up – ASP/KV Weld/A&A Utility/OA Labs/LGE Fountation Fort Worth, Texas


A perfect 4-0 record resulted in Precision earning the Men’s Class A Slow Pitch National Championship title. With the help of Tournament MVP Steele Lewis, Precision earned the trophy after defeating ASP/KV Weld/A&A Utility/OA Labs 29-19 in the Championship Game. The two teams had met previously in the winner’s bracket finals with Precision earning the same fate with a closely fought 27-26 win over ASP. Precision jumped out to a two-run lead in the bottom of the first inning and never looked back. Scoring in all but one inning during the game, Precision was powered by Lewis who went 3-for-5 with six RBI in the contest, including two home runs. Travis Clark, Pat Elwanger and John Williams each had four RBI in the win for Precision, with Clark and Williams also hitting out two home runs in the win. ASP earned a spot in the Championship Game after defeating FK/Pauer Sports 36-7 in four innings earlier in the day. Jason Hoynowski of FK/Pauer Sports was named batting champion after leading the tournament with a .857 batting average. FK/Pauer Sports teammate Ryan Stovall was named home run champion after hitting 11 home runs.


  • MVP – Steele Lewis, Precision (16-21, .762, 8 HRs, 22 RBIs, 14 Runs)
  • HR Leader – Ryan Stovall, FK/Pauer Sports (27-32, .844, 28 RBIs, 23 Runs) – 11
  • Batting Leader – Jason Hoynowski, FK/Pauer Sports (30-35, 6 HRs, 23 RBIs, 22 Runs) – .857

ASA A ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Ben Dunn, ASP/KV Weld/A&A Utility/OA Labs
  • Adam Aceto, OC
  • Jason Hoynowski, FK/Pauer Sports
  • Cory Briggs, ASP/KV Weld/A&A Utility/OA Labs
  • Ryan Stovall, FK/Pauer Sports
  • Orlando Castillo, T’s 13
  • Mickey Rowland, T’s 13
  • Steele Lewis, Precision
  • Shannon Smith, ASP/KV Weld/A&A Utility/OA Labs
  • Brad Reckart, Precision
  • Travis Clark, Precision
  • Kyle Pearson, ASP/KV Weld/A&A Utility/OA Labs
  • Jeff Keske, Precision
  • Pat Elwanger, Precision
  • Darren Nelson, OC

FINAL STANDINGS

1. Precision, Chicago, IL (4-0)
2. ASP/KV Weld/A&A Utility/OA Labs/LGE Foundation, Fort Worth, TX (3-2)
3. FK/Pauer Sports Bothell, WA (4-2)
4. T’s 13/Monsta Omaha, NE (2-2)
5t. WC Monsta Calimesa, CA (1-2)
5t. OC, Grimes, IA (3-2)
7t. Sprizzi, Novi, MI (1-2)
7t. Seminoles, Stillwell, OK (1-2)
9t. Evolution/Klutch/Easton, Rowlett, TX (1-2)
9t. TPS/Boompas Burgers, Elgin, OK (0-2)
9t. All Armed Forces, San Antonio, TX (0-2)

2016 USSSA Men’s AA Slow Pitch Worlds

2016 held at Kissimmee, Florida on September 16-18.


Champion – Precision, Chicago, Illinois
Runner Up – Newbreed/GTS/Beus Excavation/Dirty, Bothell, Washington


The ‘AA’ division returned with a bang to USSSA softball in 2016 as 14 teams (11 AA) took to the Fortune Road Athletic Complex’s 310-325-325-325-310 fields in a double elimination tournament this past weekend to crown a champion.  The tournament began on Friday night at 5 pm in overcast but warm and humid conditions with 12 teams playing into the top two seeds – #1 TG/Red’s Astros and #2 Newbreed/GTS/Beus.  Line Drive Sportz knocked off Vivid 24-18 then controlled the game from the outset against Newbreed leading the whole game and upset the favorite to win 25-20!  Eurotech slugged it out with fellow Minnesota ‘AA’ team Xtreme in their opener.  The two teams met in the first round because the ‘AA’ World tournament is seeded on Nationwide Conference USSSA points.  Eurotech led most of the late innings and won 30-27 in extra innings as Xtreme could not pull it out even with the hammer.  Last seeded Primetime who is an ‘A’ team that hadn’t beaten a ‘AA’ team all season won in extra innings over #3 seeded Sonny’s 34-32 when Sonny’s who had the hammer and home runs left to hit (teams could hit 12 HR per game) could not come through in the 7th or 8th inning.  We are starting to see a theme here.  The visiting team who traditionally loses close games at upper worlds because of the “bad batch” stadium balls used was suddenly winning over the home team in all the big games?  Puzzling.  That trend continued as #5 seeded 3rd Street could not come through in the bottom of the 7th against OC Swats and Swats won 28-26!  The only game that wasn’t close in the first round was #4 Precision over Shirt Doctors 28-13 but that was close early.  In the lower part of the bracket BHR/Coppermine Lodge the recent ‘A’ World champs knocked off TM Sports 34-24 and then gave #1 seeded TG/Red’s Astros all they could handle before a strong Red’s offense who sort of let the game come to them with judicious use of the home run took over and Red’s won 38-31 in a shootout.  Chad Mullins, Cory Boothe, and Travis Dale coming up with big homers in the 6th inning to pull away from BHR.

So when the Friday night lights turned off in the winner’s bracket the #2, #3, and #5 seeded teams were all in the loser’s bracket and Line Drive and TG/Reds were in the final 4.  The other two final 4 teams were decided at 10:30 AM on Saturday morning.  Primetime and Eurotech who were both teams no one thought would be there were suddenly playing for a trip to the final 4.  Eurotech held the lead most of the game as the scores started to wilt on field #2 with the heat and the wind coming in slightly.  Eurotechs 6 run advantage going into the bottom of the 7th though evaporated and Primetime tied the game.  In extra innings Primet Ira Brown hit a clutch walkoff to win the game!  In the final quarterfinal game Precision used strong defense to knock off a suddenly confident OC Swats team 23-12.

In the semifinals Saturday afternoon Precision went up double digits on a stunned TG/Red’s Astros team and held off a late run to win 34-28.  And Primetime led Line Drive 11-3 at one point but Line Drive went on an adrenaline laced offensive explosion that lasted two innings and led 21-14 going into the 7th and won by that score.

In the winner’s bracket finals on Saturday night with two teams not expected to be there (Linedrive and Precision) Precision pretty much dominated the game in every phase and even though the sun went down it was only Precision who was scoring in bunches and they won by the mercy rule 32-14.

Over in the loser’s bracket the games were long and high scoring.  Vivid sent OC Swats home with a Tim Howard walk off homer.  Xtreme dominated a listless Racks team 23-5.  3rd Street separated from Shirt Doctors and won 34-19.  Eurotech knocked out TM Sports 26-15 before being hammered by Newbreed 47-6 after Newbreed had sent home 3rd Street 37-26 in a game where 3rd Street led 17-0.  In the lower part of the bracket Xtreme continued their trek beating BHR 25-19.  BHR and Xtreme had a paper scissors rock tournament to determine who got the dugout with the fan.  Xtreme rattled off two more wins over Vivid and a close 16-15 win over Primetime.  But it was Newbreeds offense that took over the losers bracket as they then sent home #1 TG/Reds 42-36 and won the last game of the night over Xtreme 36-31, Xtreme had 3 homers left and a 6 run deficit in the bottom of the 7th.  Xtreme did finish 4th.  That game was a shootout as Xtremes Shannon Smith tied the game at 26-26 with a grand slam just before the lights in the park went out.  When the lights came back on 30 minutes later it was the Newbreed defense of Rockoff at 2B and Flood in the middle that finished off Xtreme.

One of the best games of the tournament was the loser’s bracket finals Sunday morning:  Linedrive had early leads of 9-1 and 19-3 against a tired Newbreed team but Newbreed had 13 run 3rd inning in a game that witnessed both relief pitchers entering the game early.  Newbreeds Rolando Rodriguez hit a moon shot 3 run homer to give them their first lead in top of 4th.  Linedrive got a nice diver from Kaminski at 2nd base to end the inning with a 26-20 Newbreed lead going to the bottom of the 4th.  Each team had hit 7 HR.  In the bottom of the 4th Matt Vern hit a grand slam for Line Drive and Mike Ortiz a 3 run homer and LD led 29-26 going to top of 5th.  The lead swapped back to Newbreed on a Gastineau 3 run homer and back again to Line Drive on a Kaminski 3 run homer 32-30.  Newbreed shortstop Nick Utley had a nice backhand and whirling throw to end the inning.  In the top of the 6th Linedrvie left fielder Cory Large made a diving catch on a liner by TJ Thompson to start the inning.  Newbreed then rallied with a sacrifice fly, a Rockoff double, and a 3 run 2 out backside homer by Gastineau made it 35-33 Newbreed.  Linedrive then walked batters to get to pitcher TJ Thompson who hit a 2 out bases loaded double over a shallow left fielder for a 39-33 lead.  In the 7th homers by Cordova and Rodriguez iced the game away for Newbreed 46-38.

The championship game had Precision jumping out to a 3-1 lead after one inning as Keith Anderson hit a 3 run homer and pitcher Justin Mucciarelli got a strikeout looking to end the inning.  There was no offense by either team in the middle innings and the game quickly advanced to the 6th inning.  In the 6th and 7th innings Precisions Bryan Porter, Bo Andrews, Chad Durick, and Frank Fracek all hit big homers to put the game away and Precision won 17-9 shutting down yet another team.


  • MVP – Justin Mucciarelli, Precision
  • Offensive MVP – Victor Cordova, Newbreed/GTS/Beus Excavation/Dirty
  • Defensive MVP – Evan Gallmeier, Precision Chicago, IL
  • Defensive MVP – Jeff Keske, Precision Chicago, IL

USSSA AA ALL TOURNAMENT TEAM

Kyle Cowart, Precision
Lyf Nimmo, Xtreme/Miken
Jeff Flood, Newbreed/GTS/Beus Excavation/DirtyS
Adam Ussery, Line Drive Sportz/Easton
Francis Fracek, Precision
Roberto Pajon, Precision
Adam Kaminski, Line Drive Sportz/Easton
Adam Rockoff, Newbreed/GTS/Beus Excavation/DirtyS
Ryan Goodman, Newbreed/GTS/Beus Excavation/DirtyS
Jon Gastineau, Newbreed/GTS/Beus Excavation/DirtyS
Bryan Porter, Precision
Keith Anderson, Precision
Rolando Rodriguez, Newbreed/GTS/Beus Excavation/DirtyS
Alex Anthony Burkel, Precision
Brian McBryde, Line Drive Sportz/Easton
Shannon Smith, Xtreme/Miken


FINAL RESULTS

1. Precision Chicago, IL (5-0)
2. Newbreed/GTS/Beus Excavation/Dirty Bothell, WA (5-2)
3. Line Drive Sportz/Easton Warren, MI (3-2)
4. Xtreme/Miken Medina, MN (4-2)
5t. Primetime/Easton/Storm Macon, GA (2-2)
5t. TG/Red’s Astros/Headlines/K&G/Worth, Indianapolis, IN (1-2)
7t. Eurotech/Elite Media Design/Easton Minneapolis, MN (2-2)
7t. Vivid/Worth/Klutch Frisco, TX (1-2)
9t. 3rd Street/Louisville Slugger West Chester, OH (1-2)
9t. OC Swats Doerflinger/Miken Yorba Linda, CA (1-2)
9t. BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth Gladewater, TX (1-2)
9t. TM Sports/Mizuno Wilmington, NC (0-2)
13t. Shirt Doctors/Bomb Squad/Combat Port Saint Lucie, FL (0-2)
13t. Team Racks/Miken/Sonny’s Casper, WY (0-2)

2016 USSSA Men’s A Slow Pitch Worlds

2016 held at Orlando, Florida on August 19-21.


Champion – BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth, Gladewater, Texas
Runner Up – Thunder/Miken/Blowoutpicks.com, Wading River, New York


  • MVP – Mike Brown, BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth
  • Offensive MVP – Joe Gordon, Thunder/Miken/Blowoutpicks.com
  • Offensive MVP – Kyle Olsen, Thunder/Miken/Blowoutpicks.com
  • Defensive MVP – Daniel Evans, BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth

USSSA A ALL WORLD TEAM

Chris Goyette, Thunder/Miken/Blowoutpicks.com
John Brown, Bay Area Legends
Tim Bowser, BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth
Matthew Zurawel, Thunder/Miken/Blowoutpicks.com
Marcus Thornton, BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth
Freddie Bynum, Bad Draw/Broughton/Worth
Matt Schrage, BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth
Evan Jarman, Bad Draw/Broughton/Worth
Richard Cornu, Bay Area Legends
Ethan Stuckly, BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth
Jeffery Renno, Bay Area Legends
Christopher Potts, BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth
Artie Barcelo, Thunder/Miken/Blowoutpicks.com
Dennis Nourry, Thunder/Miken/Blowoutpicks.com
Tyler Driskell, BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth


FINAL STANDINGS

1. BHR/Coppermine Lodge/ASP/Worth, Gladewater, TX (6-1)
2. Thunder/Miken/Blowoutpicks.com, Wading River, NY (4-2)
3. Bay Area Legends, Hayward, CA (5-2)
4. Bad Draw/Broughton/Worth, Greenville, NC (3-2)
5t. Primetime/Easton/Storm, Macon, GA (3-2)
5t. Steel Athletics/American Athletics/Miken, Corpus Christi, TX (2-2)
7t. Breaking Bad/ParkerTaxTeam.com/ATW,L Bartow, FL (2-2)
7t. Semper/Demarini/Klutch/Timbuktu, Washington, DC (2-2)
9t. Classic Glass/Easton, San Jose, CA (1-2)
9t. Above All Landscaping/EVO9x/Miken, Jackson, NJ (1-2)
9t. JBL/Tailgaters/B&E/Worth, Kent, OH (1-2)
9t. All American Restoration/UNRL, Champlin, MN (1-2)
13t. Nightmare/Miken, Branson, MO (0-2)
13t. Shirt Doctors/Bomb Squad/Combat, Port Saint Lucie, FL (0-2)
13t. All Out/PowerhouseSportz/IzzySports, Houston, TX (0-2)
13t. Buffalo Wings and Rings, London, KY (0-2)

2016 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2016 held in Moline, Illinois, at Green Valley Sports Complex, on August 13-20.


Champion – Toronto Gators, Toronto, Ontario
Runner Up – Hill United Chiefs, Six Nations, Ontario


Former Black Sox star Brad Rona blasted a home run to help the Toronto Gators win the International Softball Congress title in the United States.

Current Black Sox internationals Ben Enoka, Wayne Laulu and Thomas Enoka were also in the Gators squad along with former Black Sox veteran Thomas Makea and Junior Black Sox captain Dante Matakatea.

Rona hammered his third home run of the tournament in the fifth inning to also drive in Laulu as Toronto beat fellow Canadian club Hill United Chiefs 6-3 in the ISC tournament grand final in Moline, Iowa.

It was the second time in five years that Rona had homered in the championship game. He put the ball out of the park in Ontario club Jarvis Travelers’ win over Hill United in the 2012 final.

Sunday’s game was locked at 3-3 until Toronto’s Shane Boland, who had struggled at the plate for most of the tournament, slammed a walk-off three-run homer off Hill United’s Australian international pitcher Adam Folkard.

Ben Enoka had four hits from four at-bats to end the tournament with a .476 average after 10 hits from 21 attempts. Brother Thomas was not far behind on .467 after seven from 15.

First baseman Rona batted .385 and Laulu .316.

Laulu powered Toronto into the grand final by clouting a solo shot home run off Folkard for a 7-6 victory in the winner’s bracket playoff on Saturday.

Toronto Gators’ Canadian international pitcher Sean Cleary struck out 13 batters in the grand final and gave up five hits, including home runs by Australian sluggers James Todhunter and Nick Shailes and Canada’s Mark Johnson, who led the tournament with 14 RBIs (runs batted in).


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Brad Rona, Toronto Gators
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Sean Cleary, Toronto Gators
  • Newcomer of the Year – N/A
  • Leading Hitter – Nich Shailes, Hill United Chiefs (13-24) – .524
  • Most RBI – Mark Johnson, Hill United Chiefs – 13

2016 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Adam Folkard, Hill United
P – Caleb Keeshig, Toronto Batmen
P – Devon McCullough, J&B Bombers
C –  Fred Carmona, J&B Bombers
C – Jason Sanford, Hill United Chiefs
IF – Nick Shailes, Hill United Chiefs
IF – James Toddhunter, Hill United Chiefs
IF – Manuel Godoy, Circle Tap
IF – Cam Schiller, J&B Bombers
IF – Scott Leblanc, Waterdown Hammer
OF – Brad Ezekiel, Hill United Chiefs
OF – Zenon Winters, NY Gremlins
OF – Blake Hunter, J&B Bombers
OF – Nicolas Carril, Hill United Chiefs
DH – Mark Johnson, Hill United Chiefs

2016 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Jorge Segura, A1 Power
P – Sean Cleary, CanAm Twins
P – Duane Weiler, Bear Bottom Haymakers
C – Kallan Compain, KW Cubs
C – Bryden Arcand, Grande Prairie
IF – Travis Jones, Toronto Batmen
IF – Ladislao Malarczuk, NY Gremlins
IF – Tyler Dudley, J&B Bombers
IF – Tyson Bartorillo, Bloomington Stix
IF – Juan Cruz Zara, CanAm Twins
OF – Riely Makea, Bloomington Stix
OF – Matt Ratliff, A1 Power
OF – Justin Krulick, Toronto Batmen
OF – Ben Wideman, Hill United Chiefs
DH – Andrew Kirkpatrick, NY Gremlins


FINAL STANDINGS

1. Toronto Gators, Toronto, ON (6-0)
2. Hill United Chiefs, Six Nations, ON (5-2)
3. New York Gremlins, Clifton Park, NY (5-2)
4. BC A’s, Vancouver, BC (5-2)
5t. A-1 Bombers, Saskatoon, SK (4-2)
5t. Toronto Batmen, Toronto, ON (4-2)
7t. Scarborough Force, Scarborough, ON (3-2)
7t. Circle Tap Dukes, Denmark, WI (3-2)
9t. Kegel Black Knights, Fargo, ND (3-2)
9t. Kingston Axemen, Kingston, ON (3-2)
9t. NorthEast Drillers, Pottstown, PA (3-2)
9t. J&B Painting, Aquora Hill, CA (2-2)
13t. Elmira Expos, Elmira, ON (2-2)
13t. Bloomington Stix, Bloomington, IL (2-2)
13t. Hallman Cubs, Kitchener, ON (2-2)
13t. Peligro Gremlins (2-2)
17t. The Bar On The Avenue Buzz, Appleton, WI (2-2)
17t. Waterdown First Ontario Hammer, Watertown, ON (2-2)
17t. Lloydminster PM Steel Dodgers, Lloydminster, ON (2-2)
17t. Pueblo Bandits, Pueblo, CO (2-2)
17t. Tin Cup, St. Paul, MN (1-2)
17t. NB Petro Hawks, Maple Creek, SK (1-2)
17t. Cutro Professional Inspections, Oswego, NY (1-2)
17t. Dolan and Murphy, Aurora, IL (1-2)
25t. Topeka Toros, Topeka, KS (1-2)
25t. Ray Rays Sport Bar Misfits, Houston, TX (1-2)
25t. Sebringville Sting, Seingville, ON (1-2)
25t. Delisle Diamond Dogs, Delisle, SK (1-2)
25t. Shakespeare Falcons, Shakespeare, ON (0-2)
25t. Lamp Liter, Walcott, IA (0-2)
25t. Ostrander Fastpitch, Chanhassen, MN (0-2)
25t. Mariners, Eaton Rapids, MI (0-2)
33t. Chettys Pretty Boys, Ochapowace, SK (0-2)
33t. Todds Mudjacking, Silvis, IL (0-2)
33t. Wiarton Nationals, Wiarton, ON (0-2)
33t. Walcott Merchants, Walcott, IA (0-2)


STATShttp://pointstreak.com/baseball/leaders.html?leagueid=1746&seasonid=30491

2016 USSSA Men’s Major Slow Pitch World Series

2016 held at Kissimmee, Florida.


Champion – Smash it Sports/ASP/H. Auto/Mr. Wiggles, Cicero, New York
Runner Up – Backman/Louisville Slugger, Aurora, Indiana


  • MVP – Kyle Pearson, Smash it Sports (22-25, .880, 12 HRs, 22 RBIs, 20 Runs)
  • HR Leader -Brett Helmer, Smash it Sports – 12
  • Batting Leader – Kyle Pearson, Smash it Sports – .880
  • Defensive MVP – Brian Logan, Backman/Louisville Slugger
  • Offensive MVP – Brett Helmer, Smash it Sports (19-24, .792, 12 HRs, 17 RBIs, 18 Runs)

USSSA MAJOR WORLD SERIES ALL WORLD TEAM

Dennis Rulli – Team Combat/Baughford.com
Brett Helmer – Smash it Sports/ASP/H.Auto/Mr.Wiggles
Chris Greinert – Team Combat/Baughford.com
Brian Zirkle – Team Combat/Baughford.com
Kevin Filby – Smash it Sports/ASP/H.Auto/Mr.Wiggles
Brian Wegman – Smash it Sports/ASP/H.Auto/Mr.Wiggles
Bryson Baker – Smash it Sports/ASP/H.Auto/Mr.Wiggles
Greg Connell – Resmondo/Specialty Tank/Worth
Jeremy Yates – Backman/Louisville Slugger
Travis Clark – Smash it Sports/ASP/H.Auto/Mr.Wiggles
Keith Laski – Scene/Albicocco/Worth/Miken/Monsta
Kevin Kennington – Backman/Louisville Slugger
Scott Kirby – Smash it Sports/ASP/H.Auto/Mr.Wiggles
Dale Brungardt – Scene/Albicocco/Worth/Miken/Monsta
Brian Logan – Backman/Louisville Slugger
Kyle Pearson – Smash it Sports/ASP/H.Auto/Mr.Wiggles
Erik Kanaby – Scene/Albicocco/Worth/Miken/Monsta
Brandon Dillon – Scene/Albicocco/Worth/Miken/Monsta
Lee Powers – Backman/Louisville Slugger
Tommy Melton – 3rd Street/Louisville Slugger
Ryan Stovall – Backman/Louisville Slugger
Manager – Billy Messina – Smash it Sports/ASP/H.Auto/Mr.Wiggles


FINAL STANDINGS

1. Smash It Sports/ASP/H. Auto/Mr. Wiggles, Cicero, NY (5-0)
2. Backman Louisville Slugger, Aurora, IN (5-2)
3. Scene/Albicocco/Worth/Miken/Monsta, Commack, NY (3-2)
4t. Team Combat/Baughford.com, Kent, WA (4-2)
5t. Resmondo/Specialty Tank/Worth, Winter Haven, FL (3-2)
5t. 3rd Street/Louisville Slugger, West Chester, OH (2-2)
7t. Line Drive Sportz/Easton, Warren, MI (3-2)
7t. Newbreed/GTS/Beus Excavation/Dirtys, Bothell, WA (2-2)
9t. TG/Red’s Astros/Headlines/K&G/Worth, Indianapolis, IN (2-2)
9t. Precision, Chicago, IL (1-2)
9t. Team Racks/Miken/Sonny’s, Casper, WY (1-2)
9t. Xtreme/Miken, Medina, MN (1-2)
13t. JBL/Tailgaters/B&E/Worth, Kent, OH (1-2)
13t. Vivid/Worth/Klutch, Frisco, TX (1-2)
13t. BHR/Coppermine Lodge/Asp/Worth, Gladewater, TX 0-2
13t. TM Sports/Mizuno, Wilmington, NC 0-2
17t. Militia/4Thefallen, Jacksonville, FL 0-2
17t. Team Adiktiv/Energy System/Worth, Pace, FL 0-2

2016 USSSA Women’s Major Slow Pitch World Series

2016 held at Orlando, Florida.


Champion – Derby Girls/ASP/Combat, Kent, Washington (37-3)
Runner Up – Ladies Cuttin’ Up/Easton/Adidas, Sanford, Florida


There is a new sheriff in town as the Enough Said dynasty came to an end as they decided not to field a team. The Derby Girls, led by the powerful Christan Dowling, who many say is the best hitter in Women’s Softball. The Derby Girls went undefeated (5-0) and beat Ladies Cuttin Up in the Championship game by a 14-13 score. Incognito finished in 3rd place.


  • MVP – N/A
  • Defensive MVP – Tara Salcedo, Derby Girls
  • Offensive MVP – Christan Dowling, Derby Girls

2016 ALL WORLD TEAM

Andrea Costa, OH Heating/Associettes/Miken
Ashley Mack, Ladies Cuttin’ Up/Easton/Adidas
Tiffany Turner, Incognito
Stefanie Watt, Derby Girls/ASP/Combat
Cylenia Norris, Ladies Cuttin’ Up/Easton/Adidas
Holly Kennison, Derby Girls/ASP/Combat
Melissa Perez, Derby Girls/ASP/Combat
Megan Miller, Derby Girls/ASP/Combat
Amanda Durand, Derby Girls/ASP/Combat
Myesha Williams, Incognito
Yasmin Warthen, Ladies Cuttin’ Up/Easton/Adidas
Wendi Reed, Ladies Cuttin’ Up/Easton/Adidas


FINAL STANDINGS (Incomplete)

1. Derby Girls/ASP/Combat, Kent, WA
2. Ladies Cuttin’ Up/Easton/Adidas, Sanford, FL