2001 ASA Men’s B Slow Pitch Nationals

2001 held at Hall of Stadium Complex in Oklahoma City, Oklahoma on October 3-5.


Champion – Mizuno Techfire, Orlando, Florida (EAST)
Runner Up – Texas/AAA, Longview, Texas (WEST)


2001 held at Columbus, Georgia on September 20-23.


Champion – Mizuno Techfire, Orlando, Florida
Runner Up – Clearly Wireless/Mizuno, Richmond, Virginia


  • MVP – Larry Bumberg, Mizuno Techfire
  • Batting Champion – Clint Meeks, North Columbus Athletic Club
  • HR Champion – Ron Fields, Ohio Sealants

ASA B EAST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Mike Tilley, Clearly Wireless/Mizuno
  • Pitcher – Brian Wooten, Mizuno Techfire
  • Pitcher – Dan Dorsey, Hit n Run/Tanel 360/All Star Café
  • Catcher – Larry Bumberg, Mizuno Techfire
  • First Base – Phil Castellano, Hit n Run/Tanel 360/All Star Café
  • Second Base – Dean Schmidt, Mid South
  • Third Base – Nick Frizzell, Ohio Sealants
  • Shortstop – Chris Bocci, Mizuno Techfire
  • Outfield – Jeff Toni, Ray’s
  • Outfield – Ron Fields, Ohio Sealants
  • Outfield – Alex Sorrell, Clearly Wireless/Mizuno
  • Outfield – Frank Zaman, Hit n Run/Tanel 360/All Star Café
  • Utility – Clint Meeks, North Columbus Athletic Club
  • Utility – Glen Burge, Clearly Wireless/Mizuno
  • Utility – Steve Stone, Wine Trucking/Mizuno

ASA B EAST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Sonny Burton, Clearly Wireless/Mizuno
  • Pitcher – Steve Croff, Mid South
  • Pitcher – Jason West, North Columbus Athletic Club
  • Catcher – Joe Horvath, Mid South
  • First Base – Jeff Kovach, Ohio Sealants
  • Second Base – Dave Marlette, Tech Fire
  • Third Base – Joe Manzella, Hit n Run/Tanel 360/All Star Café
  • Shortstop – Mike Fayard, Wine Trucking/Mizuno
  • Outfield – Brian Milstead, Tech Fire
  • Outfield – Ricky Phillips, Hit n Run/Tanel 360/All Star Café
  • Outfield – Mark Bowles, Wine Trucking/Mizuno
  • Outfield – Tommy Malonoski, Ray’s
  • Utility – Stan Bike, Ray’s
  • Utility – Kraig Miller, Tech Fire
  • Utility – Donn Ostrander, Mid South

ASA B EAST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Roy Williams, Ray’s
  • Pitcher – Robert Gwinn, Clearly Wireless/Mizuno
  • Pitcher – Bobby Fox, Wine Trucking/Mizuno
  • Catcher – Rick Arcaro, Ohio Sealants
  • First Base – Steve Horley, Ohio Sealants
  • Second Base – Duane Tinnell, Wine Trucking/Mizuno
  • Third Base – Ron Visage, North Columbus Athletic Club
  • Shortstop – Brian Lange, Mid South
  • Outfield – John Burks, Mid South
  • Outfield – Rick Siebert, Ohio Sealants
  • Outfield – Rob Whitehouse, Ohio Sealants
  • Outfield – Damon Marlette, Mizuno Techfire
  • Utility – Bobby Moudy, Mid South
  • Utility – Pat Patalano, Mizuno Techfire
  • Utility – Paul Gilligan, Hit n Run/Tanel 360/All Star Café

FINAL STANDINGS

1. Mizuno Techfire, Orlando., FL (7-0)
2. Clearly Wireless/Mizuno, Richmond., VA (9-2)
3. Ohio Sealants, Willoughby., OH (5-2)
4. Hit n run/Tanel 360/All Star Café, Deer Park., NY (5-2)
5t. Fat Daddy’s, Nashville., GA (4-2)
5t. Wine Trucking/Mizuno, West Point., VA (6-2)
7t. Mid South, Buchanan., MI (4-2)
7t. Ray’s, Bridgeport., CT (5-2)
9t. CES/Mizuno, River Falls., WI (3-2)
9t. North Columbus Athletic Club, Columbus., GA (4-2)
9t. TPS/Budweiser, Prairieville., LA (2-2)
9t. Jean Shoppe, MacKenzie., TN (4-0)
13t. Auto Extreme, Kennett Square., PA (3-2)
13t. Giant Glass, West Boxford., MA (2-2)
13t. Pervert-Shooters, Justice., IL (3-2)
13t. Frederick Chevrolet, Harrisburg., PA (3-2)
17t. T. J. Lite, Dunkirk., MD (3-2)
17t. Gators, Pittsburgh., PA (2-2)
17t. Moss Painting, Ft. Wayne., IN (2-2)
17t. McMillian/Ness, Manchester., NH (3-2)
17t. AFS Cars & Trucks, Geneva., AL (2-2)
17t. Winfield/Choice, Phenix City., AL (2-2)
17t. Ram/Mizuno/Business E-Touch, Syracuse., NY (2-2)
17t. Beacon Auto/Worth, Bellmawr., NJ (2-2)
25t. Ball Park Motors, Breadstown., IL (1-2)
25t. Lewis Homes/Kelly Homes, Topeka., IN (1-2)
25t. J & A Construction, Grand Rapids., KY (1-2)
25t. Twohig III Softball, Parma., OH (2-2)
25t. 412 Club/Schwartz Ford, Ft. Wayne., IN (2-2)
25t. Sports Page, Level Green., PA (1-2)
25t. Kokomo Foot & Ankle Care, Kokomo., IN (1-2)
25t. Doug’s Sports Pub, Stevens Point., WI (1-2)
33t. Columbus Fire & Safety, Columbus., GA (0-2)
33t. Corner Tap, Sterling., IL (0-2)
33t. 4-Stools/Miller Lite, Port Edwards., WI (1-2)
33t. Tiny Town Pizza/TPS, Lawrenceburg., IN (0-2)
33t. Big Daddy’s Scoreboard, Portsmouth., NH (0-2)
33t. Stewart Co. Merchants, Lumpkin., GA (1-2)
33t. Dibella’S Pizza, Spring Run., PA (0-2)
33t. Spindle Tech Blitz, Lawrenceburg., IN (0-2)
33t. Abney & Melton, Phenix City., AL (0-2)
33t. Oakley Blacktop/Trophy Sports, Zenia., OH (0-2)
33t. Wombats, Lemont., IL (1-2)
33t. Coors Lite/Moose, Greenwood., IN (0-2)
33t. Randy Smith/Roland’s, Lafayette., LA (0-2)
33t. Chandlerville Grain, Chandlerville., IL (0-2)
33t. B & C/Miken, Edmonton., KY (0-2)
33t. Cooper Sports/Poklman Tire/Worth, Hamilton., OH (0-2)
49t. Strike Zone, Gulf Shores., AL (0-2)
49t. C & C Aluminum, Manchester., TN (0-2)
49t. B & B, Auburn., AL (0-2)


2001 held at Portland, Oregon at Delta Park on September 21-23.


Champion – Texas/AAA, Longview, TX
Runner Up – Bud Light/Weber’s/Worth, Owatonna, MN


Texas/AAA of Longview won the ASA Class B Western National Softball Tournament held September 21-23 in Portland, Oregon. The team went 9-1 in the 41-team event, defeating Bud Light of Owatonna, Minn., in the championship. Texas/AAA also won the Texas ASA State Tournament, the Texas NSA State Tournament, and finished third in the Texas USSSA State Tournament. The team, coached and sponsored by Dan Melton and Jack Greer, qualified to play the Eastern National winner at the ASA Hall of Fame Stadium in Oklahoma City. Texas/AAA team members are Steve Hall, tournament MVP; all-americans Bud Weathers, Ryan Verde, Chris Griffin, Scotty Stanley, Richard Boring, Randy Crawford, and Brian Mack; Harold Slate, Scottie McDowell, Mike Scoggin, Roger Kirkland, Casey Bowers, Bart Bradley and Trinity Greer.

The tournament had 64 teams entered and paid originally but 16 teams could not make it to Portland due to flights getting cancelled from 9/11. The airspace was barely open at that point and no one was sure if the tournament would even occur. Tournament favorite Team Miken of Caledonia, MN had all sorts of issues getting enough players to the tournament which caused them to dump an early game and could never recover from it finishing in a tie for 13th place.


  • MVP – Steve Hall, Texas/AAA
  • Batting Champion – ??
  • HR Champion – ??

ASA B WEST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Bud Weathers, Texas/AAA
  • Pitcher – Mike Kath, Bud Light/Weber’s/Worth
  • Pitcher – Marty Caneff, Papa’s Dakota Rhoades II
  • Catcher – Jamie Heim, Sambetti’s
  • First Base – Steve Hall, Texas/AAA
  • Second Base – Mark Lynse, Bud Light/Weber’s/Worth
  • Third Base – Dale Deming, Bud Light/Weber’s/Worth
  • Shortstop – Brian Seykora, Bud Light/Weber’s/Worth
  • Outfield – Jeff Werner, Papa’s Dakota Rhoades II
  • Outfield – Mark Cerny, Team MTS
  • Outfield – Chris Griffin, Texas/AAA
  • Outfield – John Hubley, Papa’s Dakota Rhoades II
  • Utility – Ryan Verde, Texas/AAA
  • Utility – Randy Pottinger, Papa’s Dakota Rhoades II
  • Utility – Matt Kretlow, Bud Light/Weber’s/Worth

ASA B WEST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Carl Hotchkiss, Sambetti’s
  • Catcher – Mike Amy, Papa’s Dakota Rhoades II
  • First Base – Tony Cooper, Team MTS
  • Second Base – Paul Strome, Sambetti’s
  • Third Base – Chris Hildman, Idlers Carpet
  • Shortstop – Steve Lynn, Team MTS
  • Outfield – Victor Broussard, Team MTS
  • Outfield – Rich Boring, Texas/AAA
  • Outfield – Justin Foster, Sambetti’s
  • Outfield – Darren Idler, Idlers Carpet
  • Utility – Tony Bergloff, Sambetti’s
  • Utility – John McGee, Sambetti’s
  • Utility – Jim Moras, Bud Light/Weber’s/Worth
  • Utility – Bryan Mitchell, Oswego Drywall
  • Utility – Randy Crawford, Texas/AAA

ASA B WEST ALL AMERICANS THIRD TEAM

  • Pitcher – Philip Minjares, Team MTS
  • Catcher – Ruben Trevino, Idlers Carpet
  • First Base – Lance Nelson, Sambetti’s
  • Second Base – Dale Munsen, Papa’s Dakota Rhoades II
  • Third Base – Don Groth, Papa’s Dakota Rhoades II
  • Shortstop – Chad Hartsell, Oswego Drywall
  • Outfield – Steve Hooper, Fresh Pak
  • Outfield – Justan Duden, Papa’s Dakota Rhoades II
  • Outfield – Scott Stanley, Texas/AAA
  • Outfield – Terry Gaulrapp, Bud Light/Weber’s/Worth
  • Utility – Andy Nylund, Bud Light/Weber’s/Worth
  • Utility – Brian Mack, Texas/AAA
  • Utility – Shaun Drury, Team Alpha
  • Utility – Mark Dennis, Team Alpha
  • Utility – Scott Seykora, Bud Light/Weber’s/Worth

TOURNAMENT RESULTS

1. Texas/AAA Longview, TX 9-1
2. Bud Light/Weber’s/Worth Owatonna, MN 5-2
3. Papa’s Dakota Rhoades II, Hastings., MN 5-2
4. Sambetti’s Des Moines, IA 5-2
5t. Idlers Carpet Kennewick, WA 3-2
5t. Team MTS Houston, TX 5-2
7t. Team Alpha Grants Pass, OR 3-2
7t. Oswego Drywall Lake Oswego, OR 4-2
9t. Rumple Minze Des Moines, IA 3-2
9t. Fresh Pak Spokane., WA 4-2
9t. Tharaldson Enterprises Fargo., ND 3-2
9t. Team Seattle Seattle, WA 2-2
13t. Murr Plumbing St. Paul, MN 2-2
13t. Team Miken Caledonia, MN 3-2
13t. Craft Cochran/Winning Edge Waterloo, IA 3-2
13t. Lufkin Mavericks Lufkin, TX 2-2
17t. Bigelow Enterprises Cannon Falls, MN 1-2
17t. Team 35 Portland, OR 2-2
17t. Albuquerque Merchants Albuquerque, NM 2-2
17t. KP Pros Portland, OR 1-2
17t. John’s Shoe Repair Sioux Falls, SD 2-2
17t. Stoddard/MJ Barleyhoppers Lewiston, ID 1-2
17t. LTI/TPS Delano, MN 2-2
17t. Barracuda’s/Mac’s Burlington, IA 2-2
25t. Floor Concepts Lincoln, NE 1-2
25t. Hoehn Trucking Owatonna, MN 1-2
25t. Budweiser Coeur D’Alene, ID 1-2
25t. Northern Lights/Excalibur Juneau, AK 1-2
25t. Pacific Green Landscape Anchorage, AK 0-2
25t. Four Seasons Portland, OR 0-2
25t. Moseng’s Adjusters Montivideo, MN 1-2
25t. Lefty’s Dawgz/B&B Painting Brainerd, MN 0-2
33t. Sud’s Hut Billings, MT 0-2
33t. GSS/Champions St. Paul, IA 0-2
33t. Black Stallion Cannon Falls, MN 0-2
33t. Sleeping Giant Billings, MT 0-2
33t. Team Whitefish Kalispell, MT 0-2
33t. Summerlin Masonry Bryan, TX 0-2
33t. Halftime Dirtballers Great Falls, MT 0-2

Share

You may also like...