Category: 2008

2008 ASA B Men’s Slow Pitch Nationals

2008 held at Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, Oklahoma.


Champion – Lighthouse, Orlando, Florida
Runner Up –  Redwood/Sportsdiamond.com/Worth, Minneapolis, MN


MEN’S CLASS B TITLE STAYS IN THE EAST AS LIGHTHOUSE WINS SERIES 3-1 OVER REDWOOD

Lighthouse suffered its first loss of the Series on the final day, but came back with a win to take home the Hooters Championship Series Men’s B Crown with a 3-1 record. Lighthouse took the first two games before a neck and neck game three as no team led by more than two runs. They were tied going into the seventh inning, but Redwood outscored Lighthouse, 4-2 to take home a 13-11 victory and keep the series alive. Lance Dalbey (Minneapolis, MN) led the way for Redwood going 4-for-4 with three runs scored.

The win pushed a game four where Lighthouse secured their title with a 12-2 win. Lighthouse’s Jason Branch (Brooksville, Fla.) scored two runs while going 3-for-4 with three RBI. The series MVP was awarded to third baseman Donnie Burkhalter (Clermont, Fla.) who was 6-for-11 with three home runs and seven RBI.

“This really means a lot to us to win,” said Burkhalter. “We worked really hard this year and traveled a long way to get here. It’s a nice way to end a good tournament and also thank our sponsor.”


  • MVP – Donnie Burkhalter, Lighthouse (.545, 3 HR, 7 RBI)

GAME RESULTS

Game 1: Lighthouse 4 Redwood/Sportsdiamond.com/Worth 1
Game 2: Lighthouse 14 Redwood/Sportsdiamond.com/Worth 3 (5 innings)
Game 3: Redwood/Sportsdiamond.com/Worth 13 Lighthouse 11
Game 4: Lighthouse 12 Redwood/Sportsdiamond.com/Worth 2 (Championship)


2008 East held at Auburndale, Florida on August 28-September 1.


Champion – Lighthouse, Orlando, FL
Runner Up – SSC Softball, Blacksburg, SC


  • Batting Champion – Paul Scott, Sons of Legion
  • HR Champion – Aaron Guido, SSC Softball

ASA B EAST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Brandon Jonas, SSC Softball
  • Catcher – Steve Wilson, Lighthouse
  • Outfield – Paul Scott, Sons of Legion
  • Outfield – Jason Gilfillan, SSC Softball
  • Outfield – Lee Bowles, Diamond Blade
  • Outfield – Matt Koppe, Lighthouse
  • Utility – Kasey Harmon, Lighthouse
  • Utility – Artie Drew, Gills Automotive
  • Utility – Jeff Silveira, Magic/National Gold/Cabbyshack
  • Utility – Rob Roop, B&C/Miken/Thornton/Boobah
  • Utility – Rick Sills, Lighthouse
  • Infield – Andy Urban, Team Logo Express/Bass Gloves
  • Infield – Aaron Guido, SSC Softball
  • Infield – Jeff Wilson, SSC Softball
  • Infield – David Holbrooks, Team Logo Express/Bass Gloves

ASA B EAST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Jimmy Carter, Sons of Legion
  • Catcher – Shan McCraw, SSC Softball
  • Outfield – Brian Hudson, SSC Softball
  • Outfield – Blaine Bolin, SSC Softball
  • Outfield – Mike Lambert, Diamond Blade
  • Outfield – Jeremiah Blanton, Team Logo Express/Bass Gloves
  • Utility – William Murphy, Magic/National Gold/Cabbyshack
  • Utility – Scott Lester, Sons of Legion
  • Utility – Don Lloyd, Lighthouse
  • Utility – Allen Garmany, Lighthouse
  • Utility – Brian Autury, Team Logo Express/Bass Gloves
  • Infield – Butch Smith, Diamond Blade
  • Infield – Billly Blackwell, Gills Automotive
  • Infield – Shawn Snow, Team Logo Express/Bass Gloves
  • Infield – Angelo Petracca, Lighthouse

FINAL STANDINGS

Place Team Community Record
1st Lighthouse Orlando, FL 6-1
2nd SSC Softball Blacksburg, SC 3-2
3rd Team Logo Express/Bass Gloves Commerce, GA 4-2
4th Diamond Blade Ocean City, MD 4-2
5th Sons Of Legion South Boston, VA 2-2
5th Gills Automotive Manchester, NH 2-2
7th Magic/National Gold/Caddyshack Cumberland, RI 2-2
7th B&C/Miken/Thornton/Boombah Edmonton, KY 1-2
9th Stepan Enterprises Mosinee, WI 1-2
9th Spitz/Central/Mizuno Mt. Washington, KY 0-2
9th All Army I Fort Benning, GA 0-2
9th American Pop Tampa, FL 0-2
13th All Army II Fort Benning, GA 0-2

2008 West held at San Antonio, Texas on August 28-September 1.


Champion – Redwood/Sportsdiamond.com/Worth, Lino Lakes, MN
Runner Up – Tharaldson Enterprises, Fargo, ND


  • Batting Champion – Jonathan Lenz, Houston Sports
  • HR Champion – Reggie Schulte, Tharaldson Enterprises

ASA B WEST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Derek Irving, Redwood/Sportsdiamond.com/Worth
  • Catcher – Chaun Demars, Tharaldson Enterprises
  • Outfield – Reggie Shulte, Tharaldson Enterprises
  • Outfield – Josh Holthaus, Redwood/Sportsdiamond.com/Worth
  • Outfield – Steve Schultz, Redwood/Sportsdiamond.com/Worth
  • Outfield – Eddie Agullar, WCS/LCV
  • Utility – Mark Dennis, Texas Miken
  • Utility – Johnny Bailey, WCS/LCV
  • Utility – Lance Dahlberg, Redwood/Sportsdiamond.com/Worth
  • Utility – Justin Strunk, Redwood/Sportsdiamond.com/Worth
  • Utility – Igancio Mata, Jr., Tharaldson Enterprises
  • Infield – Andy Hanson, Redwood/Sportsdiamond.com/Worth
  • Infield – Jason Madison, Tharaldson Enterprises
  • Infield – Mike Berkness, Tharaldson Enterprises
  • Infield – Alexis Ramirez, WCS/LCV

ASA B WEST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Jimmy Heflin, WCS/LCV
  • Catcher – Scott Kirks, T’s 13/Easton
  • Outfield – Chris Potts, Texas Miken
  • Outfield – Mike Swanson, Tharaldson Enterprises
  • Outfield – Jim Schlieman, Tharaldson Enterprises
  • Outfield – Russell Chandler, Houston Sports
  • Utility – Kelly Hoekstra, WCS/LCV
  • Utility – Timo Mataalii, WCS/LCV
  • Utility – Bobby Worden, T’s 13/Easton
  • Utility – Ron Brown, Redwood/Sportsdiamond.com/Worth
  • Utility – Jonathan Lenz, Houston Sports
  • Infield – Steve Hall, Texas Miken
  • Infield – Henry Brown, Redwood/Sportsdiamond.com/Worth
  • Infield – Shane Leininger, Tharaldson Enterprises
  • Infield – Randy King, Redwood/Sportsdiamond.com/Worth

FINAL STANDINGS

Place Team Community Record
1st Redwood/Sportsdiamond.com/Worth Lino Lakes, MN 5-0
2nd Tharaldson Enterprises Fargo, ND 3-2
3rd WCS/LCV San Diego, CA 5-2
4th Texas Miken Houston, TX 3-2
5th Houston Sports Houston, TX 3-2
5th T’s 13/Easton Omaha, NE 2-2
7th Homes Unlimited/Titan/Miken Rosemount, MN 2-2
7th Da Bomb Houston, TX 2-2
9th Viessman/BBS/Miken Faribault, MN 0-2
9th FNS Trucking San Antonio, TX 0-2
9th Rios/Pizzini Corpus Christi, TX 0-2
9th All Star Plumbing Lawton, OH 0-2
13th FSH San Antonio, TX 0-2
13th Spurs San Antonio, TX 0-2

2008 ASA C Men’s Slow Pitch Nationals

2008 held at Hall of Fame Stadium in Oklahoma City, Oklahoma.


Champion – Suburban Softball, Kalamazoo, MI
Runner Up – CA/JO/Absolute Bail Company, Chesapeake, VA


SUBURBAN/SKS WINS MEN’S CLASS C CHAMPIONSHIP WITH 2 A.M. VICTORY

Finishing in the wee hours of the morning, the Men’s C title was gutted out by CA/JO and Suburban/SKS ending at 1:40 a.m. with Suburban/SKS on top 14 to 13 in eight innings. CA/JO made a valiant effort in the bottom of the seventh inning scoring seven runs to tie the game at 13 before the winning run was walked in for Suburban/ SKS to take home the title trophy. Representing the North in the first year of the four corners concept for Men’s Class C, Suburban/SKS finished their pool play at 1-2 and came into the final day as the No. 2 seed. They were 2-0 in the bracket coming into the first match-up with CA-JO, but their bats fell short in a 20-8 defeat forcing the “if game.” But with their spirits and energy high after midnight, they burned the midnight oil in order to claim the title of 2008 ASA Men’s Class C National Champions.

The MVP award was given to Todd Fairbanks (Jackson, Mich.) who led all batters for Suburban/SKS hitting .636 (14-of-22) for the weekend. As a team, the champions hit .484 with six total home runs recorded.


  • MVP – Todd Fairbanks, Suburban/Street Kids Softball – .636 (14-of-22)

GAME RESULTS

Pool Play 1: Ruffnecks 15 Suburban/SKS 5  (5)
Pool Play 2: CA-JO 16 Phares Glass 10
Pool Play 3: CA-JO 19 Suburban/SKS 4
Pool Play 4: Phares Glass 18 Ruffnecks 17
Pool Play 5: Suburban/SKS 11 Phares Glass 4
Pool Play 6: CA-JO 20 Ruffnecks 10
Bracket Game 1: CA-JO 22 Phares Glass 12
Bracket Game 2: Suburban/SKS 18 Ruffnecks 12
Bracket Game 3: Ruffnecks 14 Phares Glass 10
Bracket Game 4: Suburban SKS 13 CA JO 3
Bracket Game 5: CA JO 23 Ruffnecks 10
Bracket Game 6: CA JO 20 Suburban SKS 8
Bracket Game 7: Suburban SKS 14 CA JO 13 (8 inn.) (Championship)


FINAL STANDINGS (Standings include pool play)

  1. Suburban/Street Kids Softball, Kalamazoo, MI (4-3)
  2. CA/JO/Absolute Bail Company, Chesapeake, VA (6-2)
  3. Ruffnecks, Lancaster, CA (2-4)
  4. Phares Glass, Houma, LA (1-4)


ASA C East held at Salem, Virginia on August 28-September 1.


Champion – CA/JO/Absolute Bail Company, Chesapeake, VA
Runner Up – North Haven Funeral Home/XD/Worth, New Haven, CT


  • MVP – Eric Byrum, CA/JO/Absolute Bail Company
  • Batting Champion – Ritchie Dabbs, Carolina Freight/Mizuno
  • HR Champion – Chad Lord, Century 21 Bear/Repair

ASA C EAST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Todd Boyer, CA/JO/Absolute Bail Company
  • Catcher – Darren Hurlie, North Haven Funeral Home/XD/Worth
  • Outfield – Pete Rodrigues, North Haven Funeral Home/XD/Worth
  • Outfield – Jeremy Dawson, CA/JO/Absolute Bail Company
  • Outfield – Chris Phillips, CCOT Construct All
  • Outfield – Allen Moore, Century 21 Bear/Repair
  • Utility – Joe Bower, Thunder-N-Lightning/Big Al’s Sports
  • Utility – Ricky Lloyd, Carolina Freight/Mizuno
  • Utility – Allen Dina, North Haven Funeral Home/XD/Worth
  • Utility – Brian Kiper, CA/JO/Absolute Bail Company
  • Utility – Russ Banasiak, Turano Construction
  • Infield – Ritchie Dabbs, Carolina Freight/Mizuno
  • Infield – Lee Powers, B&B/Sears
  • Infield – Eric Byrum, CA/JO/Absolute Bail Company
  • Infield – Jeff Medieros, North Haven Funeral Home/XD/Worth

ASA C EAST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Dan Hughes, North Haven Funeral Home/XD/Worth
  • Catcher – Tim Wilson, B&B/Sears
  • Outfield – Jason Longo, North Haven Funeral Home/XD/Worth
  • Outfield – Matt Restivo, JNK Securities
  • Outfield – Fred Lugos, Turano Construction
  • Outfield – Jeremy Roper, Carolina Freight/Mizuno
  • Utility – Ty Phillips, B&B/Sears
  • Utility – Kent Jackson, Carolina Freight/Mizuno
  • Utility – Stacy Mizelle, CA/JO/Absolute Bail Company
  • Utility – Derek Riolo, North Haven Funeral Home/XD/Worth
  • Utility – Mike Mounts, Carolina Freight/Mizuno
  • Infield – Mack Bowles, Team Mojo
  • Infield – Jason Reynolds, TQI-FGS Softball
  • Infield – Mike Southworth, CA/JO/Absolute Bail Company
  • Infield – Kevin Emmett, Trads 219FINAL STANDINGS
Place Team Community Record
1st CA/JO/Absolute Bail Company Chesapeake, VA 6-1
2nd North Haven Funeral Home/XD/Worth New Haven, CT 7-2
3rd Carolina Freight/Mizuno Ramseur, NC 7-2
4th Thunder-N-Lightning/Big Al’S Sports Mechanicsville, VA 6-2
5th JNK Securities Rockville Centre, NY 5-2
5th B&B/Sears Clayton, NC 5-2
7th TQI/FQS Softball Walker, MI 3-2
7th Century 21 Bear/Repair Williamsport, MD 4-2
9th Tailgaters/Worth/Wanpun Springdale, PA 5-2
9th Trads 219 Schererville, IN 5-2
9th BCI West Berlin, NJ 5-2
9th Ccot Construct All Murfreesboro, TN 3-2
13th Team Mojo Mechanicsville, VA 3-2
13th Turano Construction Maspeth, NY 4-2
13th Deluxe Bakery Mount Laurel, NJ 3-2
13th JAFO Development Danielsvile, PA 3-2
17th Elk & Elk Wickliffe, OH 3-2
17th Alabama Brick Kimberly, AL 2-2
17th Shen Valley Merchants Harrisonburg, VA 2-2
17th Vigilant Spring Grove, PA 2-2
17th J. Culver Construction Bridgeville, DE 2-2
17th Elite Softball Cadiz, KY 2-2
17th First Class Tree Service Delran, NJ 2-2
17th MFP Thunder/National Gold Warick, RI 2-2
25th Peak Performance Greenville, VA 2-2
25th Merchants/Miken Springfield, KY 2-2
25th Sportstimes/Worth/Tanel Lexington, KY 2-2
25th Pepco-Pat O’Brien Chevrolet Olmsted Falls, OH 1-2
25th Barille Mentor, OH 2-2
25th Tilton Trucking/Vicker Sport Vandalia, OH 2-2
25th Santana Banana Harrisburg, PA 2-2
25th Last Call/Club Trios Lawrenceburg, IN 1-2
33rd 3AC Elyria, OH 1-2
33rd Larry’s Softball/Moore’s Winston Salem, NC 1-2
33rd Team EFX Randolph, NJ 1-2
33rd Shockers Goldsboro, ME 1-2
33rd MCSports West Haven, CT 1-2
33rd Steve’s Sports Meriden, CT 1-2
33rd White’s Lawn Care Wake Forest, NC 0-2
33rd Razorbacks-Apex-Louie’s Mount Wolf, PA 0-2
33rd Nolans Bedford, IN 1-2
33rd Bad Company Johnson, VT 1-2
33rd New England Oil Stratford, CT 1-2
33rd Brickyard Lancaster, PA 1-2
33rd Trio Trucking-Rockwood Goshen, IN 0-2
33rd Craig’s Bullshippers Chambersburg, PA 0-2
33rd Landis Express/V&S/Al’s Wiomissing, PA 0-2
33rd County Ballers Charlottesville, VA 0-2
49th Dawgs Culpepper, VA 0-2
49th Accurate Fence/Worth/Bass Buford, GA 0-2
49th Top Hat/Good Fellows Mansfield, OH 0-2
49th Select Softball Johnson City, TN 0-2
49th Bestrans Bear, DE 0-2
49th Sandman Softball Portsmouth, VA 0-2
49th New Blood Schereville, IN 0-2
49th Kassie-Joe Softball Augusta, ME 0-2
49th Youth Challenge Virginia Beach, VA 0-2
49th Bertie’s/Hub City Glass Elizabethtown, KY 0-2

ASA C North held at Moorhead Softball Complex in Moorhead, Minnesota on August 28-September 1.


Champion – Suburban/Street Kids Softball, Kalamazoo, MI
Runner Up – Lucky’s 13/MN Jazz, Burnsville, MN


  • MVP – Todd Fairbanks, Suburban/Street Kids Softball
  • Batting Champion – Jesse Worm, BBS/Miken/Kelly’s Pub

ASA C NORTH ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Todd Fairbanks, Suburban/Street Kids Softball
  • Catcher – Jeff Forsberg, BBS/Miken/Kelly’s Pub
  • Outfield – Jesse Worm, BBS/Miken/Kelly’s Pub
  • Outfield – Joe Erb, Mich Golden
  • Outfield – Tim Nelson, Mich Golden
  • Outfield – Ben Crandall, Lucky’s 13/Minnesota Jazz
  • Utility – Matt Munson, Lucky’s 13/Minnesota Jazz
  • Utility – Derrick Willis, Lucky’s 13/Minnesota Jazz
  • Utility – Brad Worm, BBS/Miken/Kelly’s Pub
  • Utility – Austin Harper, Wellman Pub/Twisted Parrot
  • Utility – Chris Douglas, Suburban/Street Kids Softball
  • Infield – Justin Butler, Wellman Pub/Twisted Parrot
  • Infield – Troy Fairbanks, Suburban/Street Kids Softball
  • Infield – Mike Curry, Lucky’s 13/Minnesota Jazz
  • Infield – B.J. Smith, Suburban/Street Kids Softball

ASA C NORTH ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Mark Aho, Mich Golden
  • Catcher – Tim Wolver, Wellman Pub/Twisted Parrot
  • Outfield – Chris Lambetter, Lucky’s 13/Minnesota Jazz
  • Outfield – Terry Patasel, Suburban/Street Kids Softball
  • Outfield – Carlo Walton, Lucky’s 13/Minnesota Jazz
  • Outfield – Chris Winters, Shottenkirk/Team Xpress
  • Utility – Shawn Norman, Suburban/Street Kids Softball
  • Utility – Justin Down, ISH/Miken
  • Utility – Brad Hendricks, Wellman Pub/Twisted Parrot
  • Utility – Corey Hines, Lucky’s 13/Minnesota Jazz
  • Utility – Ryan Leister, Suburban/Street Kids Softball
  • Infield – Don Vaske, Wellman Pub/Twisted Parrot
  • Infield – Jeff Jungwirth, Lucky’s 13/Minnesota Jazz
  • Infield – Monte Schmidt, ISH/Miken
  • Infield – William Albertsen, Wellman Pub/Twisted Parrot

FINAL STANDINGS

Place Team Community Record
1st Suburban/Street Kids Softball Kalamazoo., MI 7-0
2nd Lucky’s 13/Minnesota Jazz Burnsville., MN 10-2
3rd Wellman Pub/Twisted Parrot Polk City., IA 4-2
4th BBS/Miken/Kelly’s Pub Bloomington., MN 7-2
5th Shottenkirk/Team Xpress Wever., IA 5-2
5th ISH/Miken Ankeny., IA 5-2
7th Mich Golden Detroit Lakes., MN 6-2
7th Peter’s Signs Litchfield., MN 4-2
9th Raging Hawks Des Moines., IA 3-2
9th Quizno’s Cedar Rapids., IA 3-2
9th Outkast/Combat/Elite Brookings., SD 3-2
9th Canteen/Hirschey Construction Brainerd., MN 3-2
13th Boomers Missoula., MT 3-2
13th Chariton Merchants/Something Unique/Miken Chariton., IA 4-2
13th Sperle Masonry/1st Class Mortgage Fargo., ND 3-2
13th Kass And Company Peosta., IA 4-2
17th Buffalo Wild Wings Moorhead., MN 2-2
17th Xtreme Measures Amery., WI 2-2
17th Bigalke’s Oak Creek., WI 2-2
17th JP’s/Tanel Sauk Rapids., MN 2-2
17th Fleet Feet Menomenie., WI 2-2
17th Chatters/Moon Motorsports Monticello., MN 3-2
17th Sperle Masonry/M&M Drywall/MGD Moorhead., MN 3-2
17th Vic’s Bar Moorhead., MN 3-2
25th Sunopta Wahpeton., ND 2-2
25th Minnehaha Liquors West St. Paul., MN 2-2
25th Fischer Inc Dickinson., ND 2-2
25th Lazerbax South St. Paul., MN 2-2
25th Spectrum Design Bismarck., ND 2-2
25th Ready Randy’s New Richmond., WI 2-2
25th Cross Lake Drug Brainerd., MN 1-2
25th Freeport State Bank Freeport., MN 1-2
33rd C&L Crystal Cabinets Princeton., MN 1-2
33rd Ackerman Surveying Minot., ND 1-2
33rd Two Beers/Nasty Dogs Mosinee., WI 1-2
33rd Bill’s Well Drilling/Whitetail Garage Doors Elk River., MN 1-2
33rd Westwood/Connally Bloomington., MN 1-2
33rd Team Buzzkill Brainerd., MN 1-2
33rd Rampage Granite City., IA 1-2
33rd Bellerud Transport Fargo., ND 1-2
33rd Kass & Company Peosta., IA 1-2
49th Price Family Construction Fergus Falls., MN 0-2
49th Tranberg Roofing Blair., WI 0-2
49th Dakota Energy/O’Leary’s Moorhead., MN 0-2
49th Lee’s Pro Shop Pine City., MN 0-2
49th How 2 Creative Moorhead., MN 0-2
49th Snap Fitness/Cs Sports Bar Litchfield., MN 0-2
49th Overtime Bar/Budweiser/RMI Grand Forks., ND 0-2
49th Southpark/KJ Construction Owatonna., MN 0-2
49th Midwest Transmission Fairbault., MN 0-2
49th MN Building Contractors Albert Lea., MN 0-2
49th Braham Lumber Cambridge., MN 0-2
49th Shep’s On 6th Brainerd., MN 0-2
49th Schmidt Roofing Sauk Rapids., MN 0-2
49th Zoo Bar Aberdeen., SD 0-2
49th Superior Trucking Superior., WI 0-2
49th Streetkids/Easton/Suburban South Bend., IN 0-2

ASA C South held at Bryan/College Station, Texas on August 28-September 1.


Champion – Phares Glass, Houma, LA
Runner Up – U Know, San Marcos, TX


  • MVP – Adam Ferguson, Russell’s Paint & Body
  • Batting Champion – Terry Roe, Russell’s Paint & Body

ASA C NORTH ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Robert Kerr, Russell’s Paint & Body
  • Catcher – Claude Simoneaux, Phares Glass
  • Outfield – David Adams, Sports Center Worth
  • Outfield – David Landry, Phares Glass
  • Outfield – Jose Cosme, Russell’s Paint & Body
  • Outfield – Dale Richardson, Russell’s Paint & Body
  • Utility – Kyle Wilks, Sports Center Worth
  • Utility – Eric Torres, U Know
  • Utility – Jon Villegas, U Know
  • Utility – Danny Magee, Phares Glass
  • Utility – Adam Ferguson, Russell’s Paint & Body
  • Infield – AJ Downs, Sports Center/Worth
  • Infield – Kevin Martinez, U Know
  • Infield – Todd Thomas, Phares Glass
  • Infield – Jeff Parker, Russell’s Paint & Body

FINAL STANDINGS

Place Team Community Record
1st Phares Glass Houma., LA 5-2
2nd U Know San Marcos., TX 2-2
3rd Sports Center Worth Jackson., MS 2-2
4th Team Steel Corpus Christi., TX 2-2
5th Team Crush Houston., TX 2-2
5th Olmito Heat Olmito., TX 1-2
7th Red Eye Bryan., TX 0-2
7th Lackland Warhawks San Antonio., TX 0-2
9th Takeover Bryan., TX 0-2
Disqualified Russell’S Paint & Body Longwood., FL 0-2

ASA C West held at Big 8 Softball Complex in Lancaster, California on August 28-September 1.


Champion – Ruffnecks, Lancaster, CA
Runner Up – So Cal Elite, Orange, CA


  • MVP – Danny Lopez, Ruffnecks
  • Batting Champion – Richard Coulantoundo, So Cal Elite
  • HR Champion – Ronnie Salcedo, So Cal Elite

ASA C WEST ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • Pitcher – Danny Lopez, Ruffnecks
  • Catcher – Brian Huhta, Ruffnecks
  • Outfield – Seth Stevens, Vancouver USA/Casa Group/Worth
  • Outfield – Jason Palumbo, Ruffnecks
  • Outfield – Richard Coulantoundo, So Cal Elite
  • Outfield – Brent Gantman, 3 Legged Monkeys
  • Utility – Ricky Hoy, So Cal Elite
  • Utility – Derek Johnson, 3 Legged Monkeys
  • Utility – Mike Cervantes, Ruffnecks
  • Utility – Norberto Medrana, So Cal Elite
  • Utility – Paul Carasco, So Cal Elite
  • Infield – Ronnie Salcedo, So Cal Elite
  • Infield – Gil Arce, Ruffnecks
  • Infield – Vince Granados, So Cal Elite
  • Infield – Anthony Ramirez, Ruffnecks

ASA C WEST ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • Pitcher – Art Salas, Exterminators
  • Catcher – Joey Salas, Mid Valley Plastering
  • Outfield – Brian Elting, Mid Valley Plastering
  • Outfield – Danny Lopez, TAI/Blaze
  • Outfield – Eric Olsen, Vancouver USA/Casa Group/Worth
  • Outfield – Richard Gray, TAI/Blaze
  • Utility – Luis Meza, Exterminators
  • Utility – Rob Anderson, Vancouver USA/Casa Group/Worth
  • Utility – Chris Hansen, PAS/Cutters
  • Utility – Joe Oropeza, 3 Legged Monkeys
  • Utility – Chris Bailey, Vancouver USA/Casa Group/Worth
  • Infield – Jerry Alfaro, 3 Legged Monkeys
  • Infield – Joseph Barragan, TAI/Blaze
  • Infield – Chris Boggs, TAI/Blaze
  • Infield – Chris Aquino, 3 Legged Monkeys

FINAL STANDINGS

Place Team Community Record
1st Ruffnecks Lancaster., CA 5-1
2nd So Cal Elite Orange., CA 7-2
3rd Vancouver Usa/Casa Group/Worth Vancouver., WA 4-2
4th 3 Legged Monkeys El Monte., CA 3-2
5th Tai/Blaze Grand Terrace., CA 5-2
5th Mid Valley Plastering French Camp., CA 4-2
7th Pas/Cutters Las Vegas., NV 3-2
7th Exterminators Anaheim., CA 3-2
9th Bucks Sparks., NV 2-2
9th Regency/Worth/Mpactgear.Com Vallejo., CA 2-2
9th Mt Softball San Diego., CA 1-2
9th T & D Construction Antioch., CA 1-2
13th Galindo Beuna Park., CA 1-2
13th Family Stones Honolulu., HI 1-2
13th Guidos Pizza Anchorage., AK 0-2
13th So Cal Lcv Westminster., CA 0-2
17th Frc/Miken San Dimas., CA 0-2
17th A1/Hara’S/Elite Portland., OR 0-2
17th Team Tribe Anchorage., AK 0-2
17th Sonny’S Softball Casper., WY 0-2
17th Cs/Pas Gamecocks Helena., MT 0-2
17th Pas/Aps Softball San Jose., CA 0-2

2008 ASA A Men’s Slow Pitch Nationals

2008 held at Oklahoma City, Oklahoma on September 25-28.


Champion – ABS/Easton, Hartley, DE
Runner Up – TCP/Easton, Burlington, IA


  • MVP – Losson White, TCP/Easton (21-31, .677, 1 HRs, 12 RBIs, Pitcher)
  • HR Leaders – Brett Helmer, ABS/Easton (17-20, .850, 22 RBIs) – 8 HRs
  • HR Leaders – Chaun Demars, Theraldson’s (12-18, .667, 18 RBIs) – 8 HRs
  • HR Leaders – Andrew Schlitz, TCP/Easton (12-16, .750, 18 RBIs) – 8 HRs
  • Batting Leader – Brian Wegman, ABS/Easton (18-20, 7 HRs, 18 RBIs)- .800

ASA A ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • P – Losson White, TCP/Easton
  • C – Chaun DeMars, Tharaldson Enterprises
  • IF – Helmer, Brett, ABS/Easton
  • IF – Shiltz, Andrew, TCP/Easton
  • IF – Bumgardner, Rusty, Team Combat/Pytch Blakk
  • IF – McCollen, Brett, Long Haul Trucking/Phonemaster/Miken
  • OF – Wegman, Brian, ABS/Easton
  • OF – Reggie Schulte, Tharaldson Enterprises
  • OF – Dexter Avery, Armed Forces
  • OF – Rhodney Donaldson, ABS/Easton
  • UT – Denny Crine, Long Haul Trucking/Phonemaster/Miken
  • UT – Kyle Decker, Team Combat/Pytch Blakk
  • UT – Nate Staats, TCP/Easton
  • UT – Todd Joerling, Jean Shoppe/Team Easton
  • UT – Eric Thompson, Jean Shoppe/Team Easton

ASA A ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • P – Bill Honeycutt, ABS/Easton
  • C – John Watts, Armed Forces
  • IF – Brian Barnett, TCP/Easton
  • IF – Jeff McGavin, Team Combat/Pytch Blakk
  • IF – Jamie Nelson, Jean Shoppe/Team Easton
  • IF – Shaun Beutner, TCP/Easton
  • OF – Ryan Robbins, Long Haul Trucking/Phonemaster/Miken
  • OF – Mike Irvine, TCP/Easton
  • OF – Robert Blackburn, Jean Shoppe/Team Easton
  • OF – Brad Blankenship, Team Combat/Pytch Blakk
  • UT – Michael Kerr, TCP/Easton
  • UT – Scott Roen, TCP/Easton
  • UT – Shaun Ballard, ABS/Easton
  • UT – Mike Dill, ABS/Easton
  • UT – Jamie Gordon, Jean Shoppe/Team Easton

FINAL STANDINGS

1st – ABS/Easton, Hartley., DE 5-1
2nd – TCP/Easton, Burlington., IA 6-2
3rd – Team Combat/Pytch Blakk, Kent., WA 3-2
4th – Long Haul Trucking/Phonemaster/Miken, Albertville., MN 3-2
5th – Armed Forces, USA., DC 4-2
5th – Jean Shoppe/Team Easton, Florence., KS 3-2
7th – All Star Plumbing, Lawton., OK 2-2
7th – Tharaldson Enterprises, Fargo., ND 3-2
9th – Westoak, Norman., OK 1-2
9th – Community Access, Ardmore., OK 1-2
9th – P-Town Boyz, Stillwater., OK 1-2
9th – Abbey Printing/Spurs, Austin., TX 1-2
13th – CSI/JSA, Oklahoma City., OK 0-2
13th – Walker Plumbing, El Reno., OK 0-2
13th – Paynes Sports Legends, Hugo., OK 0-2
13th – SCB/Denelex, Lake Grove., NY 0-2
17th – Astros, Dothan., AL 0-2

2008 NSA Elite Super Worlds

In 2008 NSA changed the format of the class A and tried to make an Elite World Series. Then NSA tried an Open World Series. There was no National Elite Championship in 2008. The final NSA Rankings for the Elite teams were:

1. Long Haul/Miken/Phonemasters, Albertville, MN
2. Jean Shoppe/Team Easton, Florence, KY
3. TCP/Easton, New London, IA
4. Team Mojo/Creative Stucco/Worth, Columbus, OH
5. TaylorMade/Floyd Environmental/Mizuno VA
6. Berties/Hub City Glass/Easton KY
7. B&C/Miken/Thorton’s/Boombah KY
8. Spitz/Central/Mizuno, Mt. Washington, KY

There were 4 Elite NITs held, the biggest one was the Thoroughbred Classic Elite NIT – Lexington, KY

1. Long Haul/Phonemasters/Miken, Albertville, MN 5-0 (Elite)
2. Jean Shoppe/Easton, McKenzie, TN 6-2 (Elite)
3. Berties/Hub City Glass/Easton, Elizabethtown, KY 2-2 (B)
4. B&C/Miken/Thorton’s/Boombah, Edmonton, KY 3-2 (B)
5t. Mojo/Creative Stucco/Worth, Columbus, OH 2-2 (Elite)
7t. Softball Times, Lexington, KY 2-2 (B)
7t. Spitz/Central/Mizuno, Mt. Washington, KY 2-2 (Elite)

*Six more teams participated all they were all class B or C.

 

2008 Major and A Rosters

ABS/Easton

Player Position Home State
Mike Broderick MI Jersey City, NJ
Anthony DeFrancesco SS Jackson, NJ
Jimmy Devine P/EH Berlin, NJ
Mike Dill C/EH Dover, DE
Ray Glanden 2B Harrington, DE
Bill Honeycutt P Elkridge, MD
Lou Mongelli 1B Marlboro, NY
Ray Morris Coach Hartly, DE
Chris Montenegro UTL Sewell, NJ
Tom Paturzo LF Toms River, NJ
Tim Riley RF Houston, DE
Pat Riporti IF Avenel, NJ
Billy Ronson   Eq. Mgr. Baltimore, MD
Mike Taylor CF Westminster, MD
Frank Viggiani Coach Spring Lake, NJ
Bill Wallace Coach Baltimore, MD
Ron Wilson 3B Perryville, MD

Sponsors: Bill Wallace, Action Business Systems, Easton Sports

Schedule
Dudley Early Bird – Virginia Beach, VA
USSSA Maryland Major NIT – Bachman Park, MD
Peach State Shootout – Atlanta, GA
Music City NSA NIT – Nashville, TN
Dudley Budweiser Classic – Brooklyn Center, MN
USSSA Northeast Shootout NIT – N. Branford, CT
Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
Carolina Shootout – Raleigh, NC
NSA Elite World Series – Michigan City, IN
USSSA Conference Championship – Kissimmee, FL
WSL “A” World Championship – Panama City Beach, FL
USSSA Major World Series – Orlando, FL
ASA “A” National Championship – Oklahoma City, OK


Arkansas Reebok/J & R Logistics/Lovell Shelter Insurance/Cheshier’s Jewelry

Player Position Home State
Cory Herrera OF/IF Fort Smith, AR
Mike Lowrey IF/P Fort Smith, AR
Brent Lovell IF Fort Smith, AR
Donn Ostrander OF Van Buren, AR
Ronnie Moore EH Van Buren, AR
Brad Lovell OF Eufala, OK
Shaun Beasley IF/OF Greenwood, AR
Jeff Brown IF/P Mulberry, AR
Bobby Moudy IF Fort Smith, AR
John Glidewell  IF Fort Smith, AR
Greg Guess OF Greenwood, AR
Mitch Miller IF Muskogee, OK
Kelly Hartman   C/IF/EH Ardmore, OK
Mike Daniel IF Tulsa, OK

Player Coaches: Mike Lowrey and Cory Herrera   Sponsors: Ronnie Moore, Brent Lovell, Phil Cheshier, Reebok (John Loiars)

Schedule
USSSA McDonald’s Classic – Little Rock, AR
USSSA Tony Jude Benefit – Sherwood, AR
USSSA Bartlesville Open Tourney – Bartlesville, OK
USSSA Arkansas Police/Special Olympics Benefit – Little Rock, AR
USSSA Texas Legends Major – Euless, TX
ASA Goldstike Casino Classic – Tunica, MS
ISA Tournament of Champions – Benton, AR
USSSA Music City Classic Major – Nashville, TN
USSSA Busch/Pepsi Classic Major – Sherwood, AR
USSSA Smokey Mountain Classic Major – Maryville, TN
USSSA Class “A” World Tournament – Kissimmee, FL
ASA Class “A” World Tournament – Oklahoma City, OK


C-Town/American Funding/Easton/Elite

Player Position Home State
Chris Breer IF Puyallup, WA
Heath Burns IF Jasper, AL
John Dutch OF Savannah, GA
Ryan Barabe OF Gig Harbour, WA
Bryce Olson OF Salt Lake City, UT
Jon Oram IF/OF Olympia, WA
Brendt Newbill  P Gig Harbour, WA
Tim Pemberton IF/OF/P Boise, ID
Chris Crawford C Boise, ID
Mark Meersman    IF Salt Lake City, UT
Dan Van Daele C Maple Valley, WA
Tony Mack OF/IF Stanford, FL
Randell Boone   OF Savannah, GA
Chris Hoshaw IF Boise, ID
R.J. Howerton C/P Dallas, TX
Kermit Stricklin OF Kent, WA
Jessie Wozniak    IF Garden City, MI

Sponsor/General Manager: Mark Meersman  Manager: Kermit Stricklin   Coach: Chris Crawford

Schedule
USSSA West Coast Classic Major – Phoenix, AZ
USSSA Worth Men’s Major – Glen Burnie, MD
USSSA 7th Annual Texas Legends Major – Euless, TX
USSSA Major – Atlanta, GA
USSSA 20th Annual Mike Davis Memorial Major – Concord, CA
USSSA 26th Annual Dudley/Budweiser Major – Brooklyn Center, MN
USSSA Federal Way Major – Federal Way, WA
USSSA Major Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
ISA A – Auburn, AL
USSSA ‘A’ Worlds – Kissimmee, FL
USSSA Conference Championship – Orlando, FL
WSL Worlds – Panama City Beach, FL
USSSA Men’s Major World Series – Orlando, FL


Columbus Pipe/Easton

Player Position Home State
Tom Atha   OF Cincinnati, OH
Bryon  Borowy  IF Cleveland, OH
Mike Canupp IF Cincinnati, OH
Steve  Edwards IF/OF Columbus, OH
Tom Ellis IF Columbus, OH
Jon Jamison 2B/UTL Cincinnati, OH
Marc Jones  P Columbus, OH
Richie Jones OF Cincinnati, OH
Bill Lewis P Columbus, OH
Mike Malesko  OF Columbus, OH
Rob Menke IF Cincinnati, OH
Chris Miller   IF Columbus, OH
Billy Moore  OF Columbus, OH
Bob Noeth P Cincinnati, OH
Chris Ranalli         OF Columbus, OH
Jeff Schmitt IF Columbus, OH
Jayson Scott IF Cincinnati, OH
Tony Sharkins OF/IF Cincinnati, OH
Ron Stang IF Portsmouth, OH

Schedule
USSSA Southwest Invitational – Phoenix, AZ
WSL A/B Unlimited HR – Columbus, OH
USSSA Major Gateway Classic or 2008 Gumby – St. Louis, MO
USSSA Major – Columbus, IN
NSA Thoroughbred Classic – Lexington, KY
USSSA Major Windy City Invitational – Joliet, IL
USSSA Major Easton Sports Northeast Shootout – N. Branford, CT
USSSA Major Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
USSSA Major – Cincinnati, OH
NSA Elite World Series – Site TBD
USSSA Major Worth Last Chance – Sterling Heights, MI
USSSA A World Series – Orlando, FL
USSSA B World – Orlando, FL
USSSA Men’s Major World Series – Orlando, FL


Combat-USA-Elite

Player Position Home State
Travis Gibson OF St Charles, MO
Rob Hamill OF Grayson, GA
Brent Haugen IF/P Spanaway, WA
Brian Higginbotham P/IF Bonney Lake, WA
Nate Holcomb C/EH Mebane, NC
Mark Joosten  C/EH Appleton, WI
Mike Much IF Slinger, WI
Ryan Parker IF Altoona, WI
Donovan Pokraka OF Englewood, CO
Rob Porterfield OF Canton, GA
Kevin Reller 1B Quincy, IL
Kyle Decker IF San Diego, CA
Shaun Watson IF Waterloo, IL
Manager: Tom Polster   Sponsors: Combat, Elite, Gasline, Big T

Schedule
West Coast Classic – Phoenix, AZ
Hall of Fame Classic – Kissimmee, FL
Gateway City Classic – St Louis, MO
Columbus Major, Columbus, IN
Mike Davis Memorial – Concord, CA
Windy City Invitational – Joliet, IL
Dudley Classic – Brooklyn Center, MN
Combat Major – Kent, WA
Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
Worth Last Chance – Sterling Hgts, MI
Class A World – Disney, FL
Conference Championships – Kissimmee, FL
USSSA Men’s Major World Series – Disney, FL


Dan Smith/Menosse/Benfield/Team Combat

Player Position Home State
Bryson Baker IF/OF Magalia, CA
Dal Beggs IF Haines City, FL
Scott Brown C/EH/P Andover, MN
Rusty Bumgardner IF Gastonia, NC
JD Genter IF Trenton, GA
Brett Helmer IF/OF Cicero, NY
Brian Justice IF/OF Morristown, TN
Jason Kendrick OF Naples, FL
Scott Kirby IF/OF Freeport, FL
Johnny McCraw OF Lake Wylie, SC
Jeff McGavin IF Warren, MI
Scott Nastally P Westland, MI
Brian Wegman IF/OF Hamilton, OH
Sponsors: Dan Smith, Ed Menosse, Paul Dressler, Don Cooper, Brad Camp, Mel Hare
General Manager: Pat Dalsanders    Field Manager: Gary Jost   Coaches: Randy Cropper, Hector Pagan, Bobby Nifong

Schedule
USSSA Hall of Fame Classic – Kissimmee, FL
USSSA Worth Men’s Major – Glen Burnie, MD
USSSA 7th Annual Texas Legends – Euless, TX
USSSA 20th Annual Mike Davis Memorial – Concord, CA
USSSA Windy City Invitational – Joliet, IL
USSSA 26th Annual Dudley Budweiser – Brooklyn Center, MN
USSSA Kent Major – Kent, WA
USSSA Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
USSSA 2nd Annual Carolina Shootout – Raleigh, NC
USSSA Worth Last Chance – Sterling Heights, MI
USSSA Conference Championship – Kissimmee, FL
USSSA Major World – Orlando, FL


Fence Brokers Inc/Laser Vision/Worth

Player Position Home State
Chris Walker IF Bryant, AR
John Mello IF Greenville, RI
Chris Wilson P Bryant, AR
Brent Wilhelm IF Blue Springs, MO
Wes Campbell IF Killeen, TX
Paul Brannon IF Monroe, NC
Scott Summerlin IF Niceville, FL
Brad Blakenship OF Birmingham, AL
Will Watson OF Lakeland, GA
Mike Overholt IF/OF Franklin, NC
Brendt Newbill P Gig Harbour, WA
Kyle Cowart OF Valdosta, GA
Albert Davis IF Okeechobee, FL
Brad Stillwell IF Altamonte Springs, FL
Sponsors: Chris Walker, Pierre Alfred, Mike Cornell, Dennis Turner, Dr. Terry Yamauchi
GM/Field Manager: Brady Thames   Coaches: Mike Cornell, Dan Fruwirth   Statistician: Bill Tassinari

Schedule
USSSA – Kissimmee, FL
USSSA – Euless, TX
USSSA – Atlanta, GA
USSSA – Crossville, TN
USSSA – Brooklyn Center, MN
USSSA – Little Rock, AR
USSSA – Maryville, TN
USSSA – Raleigh, NC
USSSA – A Worlds – Orlando, FL
USSSA – Conference Championships – Orlando, FL
WSL – A Worlds Panama City Beach, FL
USSSA – Conference Championships – Orlando, FL
ASA – A Worlds Oklahoma City, OK


GTL/Creative Stucco/Worth

Player Position Home State
Brian Blount IF Grove City, OH
Mike Bowlin OF Salida, CA
Jason Chamizo OF/IF Lincoln, CA
Victor Cordova IF/OF Tracy, CA
Kevin Fliby P/EH Delaware, OH
Nate Holcomb  OF/EH Mebane, NC
Sam Lopez IF Dinuba ,CA
Bubba Mack OF/IF Milton, FL
Chad Munger P/IF Orting, WA
JC Phelps EH Russell Springs, KY
Robin Roberts IF Lincoln Park, MI
Rusty Thorp IF Crystal, MN
Don Wilson   IF Kirkland, WA
Charles Garcia C Othello, WA
Doug Reed . Columbus, OH
Jose Sanchez . Marysville, WA
Jerry Zimmers . Melvindale, MI
Sponsor-General Manager: Charles Garcia – GTL   Sponsor: Doug Reed – Creative Stucco   Coaches: Jerry Zimmers, Jose Sanchez

Schedule
USSSA West Coast Classic
USSSA 6th Annual Texas Legends
NSA Thoroughbread
USSSA 19th Annual Mike Davis Memorial
USSSA Windy City Invitational
USSSA 26th Annual Dudley Classic
USSSA Smoky Mountain Classic
USSSA Cincinnati Men’s Major
NSA Elite World Series
USSSA Elite Last Chance
USSSA Conference Championships
USSSA Major World Series


Jean Shoppe/Team Easton

Player Position Home State
Robert Blackburn  OF Indian Trail, NC
Jamie Gordon C/AH/OF Royal Oak, MI
Todd Joerling IF Defiance, MO
Matt King OF Toledo, OH
Travis Lane IF Waycross, GA
Sean McDonald IF Clinton Twp, MI
Jamie Nelson IF PCB, FL
Dale Roe IF Otter Lake, MI
Mike Rose  P/UTL Toledo, OH
Dan “Dirty” Sanchez P Fresno, CA
Rick Sedlacek   OF Cardington, OH
Eric Thompson IF Gray, GA

Manager: Larry Quartuccio   Asst Manager: Tony Quartuccio   Statistician: Ed Cagle   Sponsors: Greg Blackburn, Easton Sports

Schedule
USSSA Major – Phoenix, AZ
USSSA Major – Glen Burnie, MD
USSSA Major – Columbus, IN
NSA – Lexington, KY
USSSA Major – Nashville, TN
USSSA Major – Houston, TX
USSSA Major – Brooklyn Center, MN
USSSA Major – Maryville, TN
USSSA Major – Cincinnati, OH
USSSA Major – Sterling Heights, MN
USSSA A Championships – Kissimmee, FL
USSSA Conference Championships – Kissimmee, FL
USSSA Men’s Major World Series – Disney, FL
ASA National Championships – Oklahoma City, OK


Long Haul/Phone Masters/Miken

Player Position Home State
Scott King OF Dacula, GA
Kris O’Hara  UTL Stamford, CT
Billy Messina P Simi Valley, CA
Brad Reckert IF/OF Trenton, OH
Anthony Dress IF Rosemont, MN
Shane Hatfield  2B/UTL Somerville, OH
BJ Fulk  C/EH King, NC
Ryan Robbins CF Henryville, IN
Greg Hartwick OF Scott, AR
Tim Cocco C/EH Independence, KY
Coleman Smith OF Atlanta, GA
Geno Buck  P Red Wing, MN
Hank Garris C/EH Naples, FL
Adam Peterson   IF LaCrescent, MN
Denny Crine  IF Henderson, NV
Head Coach: Teddy Larson  Assistant Coaches: Hank Garris, Billy Messina  Base Coaches: Dean Stevens, Jeff Davis
Statistician: Fredrick King  Travel Coordinator: Jayna Schultz
Sponsors: Long Haul Trucking, Phone Masters, Miken Sports

Schedule
USSSA Hall of Fame Classic – Kissimmee, FL
USSSA Gateway City Classic – St Louis, MO
NSA Thorougbred Classic – Lexington, KY
USSSA Major Windy City Invitational – Joliet, IL
USSSA Dudley Classic – Brooklyn Center, MN
USSSA Smoky Mtn. Classic – Maryville, TN
WSL/ASA Bloomington Fireman’s – Bloomington, MN
NSA Elite Worlds – Michigan City, IN
USSSA Last Chance – Sterling Heights, MN (if nec.)
USSSA Conference Championships – Kissimmee, FL
WSL North American Championships – Panama City Beach, FL
USSSA Men’s Major World Series – Disney, FL
ASA National Championships – Oklahoma City, OK


Resmondo/Specialty Tank/Worth

Player Position Home State
Rick Baker OF West Harrison, IN
Vince Bisbee UTL Davison, MI
Greg Connell IF Moultrie, GA
Don DeDonatis IF Kissimmee, FL
Kevin Gillott  P Jasper, AL
Jeff Hall  IF Gastonia, NC
Bob Hughes OF Jonesboro, AR
Bryan King UTL Torrance, CA
Howie Krause IF Concord, OH
Todd Martin IF Burlington, NC
Andy Purcell  P Naples, FL
Brian Rainwater OF Kathleen, GA
Dennis Rulli           IF Moor Park, CA
Scott Striebel  OF Naples, FL
Jeff Wallace UTL Kissimmee, FL
General Manager: Travis Resmondo   Manager: Frank Webb   Coaches: John Rector, Jeff Dorricot
Sponsors: Travis Resmondo, John Riccio, Jeff Dorricot   Player Representative: Jeff Wallace   Statistician: Saul Simpson   Travel: Shirl Webb

Schedule
Hall of Fame Classic – Kissimmee, FL
Gateway City Classic – St Louis, MO
7th Annual Texas Legends – Euless, TX
Columbus Major – Columbus, IN
Windy City Invitational – Joliet, IL
1st Annual Classic – League City, TX
26th Dudley Budweiser Classic – Brooklyn Center, MN
Easton Sports N.E. Shootout – N. Bradford, CT
Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
Cincinnati Men’s Major – Cincinnati, OH
Worth Last Chance – Sterling Heights, MI
USSSA Conference Championship – Kissimmee, FL
USSSA Men’s Major World Series – Disney, FL


Suncoast/RBK

Player Position Home State
Matt Arlett OF  Dallas, TX
Brad Beckman P/IF Jacksonville, FL
Barry Billups IF/OF St. Petersburg, FL
Dan Dillingham OF Bradenton, FL
Jody Franklin OF Nashville, TN
Brian Goins OF/1B Marion, IN
Jeremy Isenhower   OF/IF Gardner, KS
Billo Harvey IF/P St. Augustine, FL
Jebbie King IF Shreveport, LA
Brett Melton  C Sarasota, FL
Mike Miller IF Sarasota, FL
Dennis Shrum  IF Dallas, TX
Lee Trotter IF Parrish, FL
Jeff Turnbow OF/1B Winter Haven, FL
GM: Lee Trotter  Manager: Michael Wilson  Player/Coach: Mike Miller  Coach: Jack Slocum  RBK: John Loiars

Schedule
ASA/WSL Rose Classic – Thomasville, GA
USSSA Hall of Fame – Kissimmee, FL
USSSA Gateway City – St. Louis
USSSA Texas Legends – Euless, TX
USSSA Music City – Nashville, TN
USSSA Space City – Houston, TX
USSSA Dudley – Brooklyn Center, MN
USSSA Busch Classic – Little Rock, AR
USSSA “Smoky” NIT – Maryville, TN
USSSA A World – Disney, FL
USSSA Conference Championships – Kissimmee, FL
USSSA Major World -Disney, FL


T & R Stucco/Worth

Player Position
Chad Loudon P
Anthony Aceves  OF
Mike Chambliss  OF
Dustin Roberts  OF
Troy Nance UTL
Chris Schmitt 1B
Charlie Campos   IF
David Garcia 3B
Joey Michaels UTL
Billo Harvey  IF
Marty Malloy  SS
Scott King OF
Josh Wiggs UTL


TCP/Easton

Player Position 2007 Team
Brian Barnett IF/OF TCP
Josh Brockett IF/OF TCP
Chris Byrns P/UTL TCP
Dennis Fisher IF TCP
Troy Hicks UTL TCP
Scott Irwin OF/P TCP
Mike Irvine OF T’s 13
Brad Johnson IF TCP
Chad Johnson IF T’s 13
Mike Kerr OF TCP
Brian  Kobliska  OF TCP
Shawn Lisk IN/OF TCP
Shane Milligan IN TCP
Scott Roen IN TCP
Andy Shiltz IN TCP
Chuck Smith IF Damage Control
Nate Stats UTL TCP
Coaching Staff: Rob Humphrey “Coach”,  Zach Kaiser
Sponsors: Custom Pak, Easton Sports and Pennsylvania Avenue Sports

Schedule
Bash for Cash – Cincinnati, OH
WSL A/B – Waterloo, IA
Gumby – Springfield, IL
NSA Elite – St Louis,MO
USSA Open – Waterloo, IA
Music City Classic – Nashville, TN
Fun Days – N. Liberty, IA
Dudley – Brooklyn Center, MN
ASA 2K – Waterloo, IA
WSL A- BBS Invitational – MN
Fireman’s – Bloomington, MN
NSA Elite Worlds – IN
WSL Midwest Champ – MN
WSL World Champ – Panama City Beach, FL
ASA A Nationals – OK

2008 Men’s B Slow Pitch Rosters

365 Fitness/Easton/Sports 24/7/K.K.I.

# Player Position Home State
0 Wes Duvall 3B AR
1 Brandon Bates     SS AR
2 Mike Kenslow    LF AR
3 Mason Ball OF AR
5 Tony Rodgers   CF MO
10 Scott Nichols C/EH AR
12 Jeff Chandler UTL AR
14 Andrew McNeel OF AR
15 Jeremy Jones UTL MO
19 Shane Boyer IF AR
22 Brett Gigerich 1B AR
24 Kirk Stafford     P MO
25 Richard Brawley Coach AR
33 Jason Bridges UTL AR
34 Steve York IF AR

Sponsors: 365 Fitness, Easton, Sports 24/7, K.K.I.


Angle Inn/Easton/Elite 

# Player Position Home State
30 Steve Hower OF Pennsylvania
1 Desmond Dailey OF Maryland
4 Mike Kalinowski IF New Jersey
33 Chris Greinert UTL Maryland
1 Willie Allen    IF New Jersey
18 Jackie Rexrode IF Maryland
22 Russ Banasiak P New Jersey
19 Adam Warfield 3B Maryland
3 Tommy Bloom IF Maryland
8 Rick Leith IF Virginia
10 John Robinson OF Maryland
23 Jason Derr      IF Maryland
7 Jason Lerman IF New Jersey

Schedule
SSAA Peters Creek, NC – OPEN TOURNAMENT
USSSA York, PA – OPEN TOURNAMENT
USSSA Glen Burnie, MD – MAJOR
NASF Lancaster, PA – OPEN TOURNAMENT
USSSA B Salem, VA
USSSA Joliet, IL MAJOR
USSSA North Brandford, CT – MAJOR
USSSA Glen Burnie, MD – B NIT
USSSA Cincinnati, OH – MAJOR
USSSA Glen Burnie, MD – ATLANTIC COAST B NATIONAL
USSSA Sterling Heights, MI – MAJOR
ISA OVER 35 WORLDS
ISA Dothan, AL – B WORLDS
USSSA Kissimmee, FL – CONFERENCE CHAMPIONSHIP
USSSA Orlando, FL – B WORLDS
USSSA Orlando, FL – MAJOR WORLDS

Manager: Rick Lilly   Coaches: David Lee, Darryl Swimm, Todd Snyder, Gus Rexrode
Sponsors: Angle Inn, Carousel Carpentry, Extreme Audio, Billy Ashby


Blitz/Watanabe/Bull/Minges Drywall/Wessel/Easton

# Player Position Home State
32 Brian Alexander OF Hamilton, OH
2 Chris Ashley IF/OF Lawrenceburg, IN
13 Trevor Barth P/IF Ft. Thomas, KY
15 Kevin Birkofer IF Cincinnati, OH
11 Steve Bosch IF Norwood, OH
4 Jason Brown IF/OF Burlington, KY
7 Jimmy Carter IF Milford, OH
8 Jeff Click IF Amelia, OH
51 Kevin Greene IF Cincinnati, OH
70 Frank Gruber P/IF Cincinnati, OH
39 Justin Minges IF/OF Hamilton, OH
25 Ryan Minges OF Hamilton, OH
10 Jason Roesch IF/OF Hamilton, OH
43 Mike Rogers OF Cincinnati, OH
52 Brad Tabler IF Cincinnati, OH
22 Larry Wert OF Sunman, IN
5 Todd Whitson IF/OF Lawrenceburg, IN

Manager: Terry Walton   Coach/Sponsors: Dave Watanabe, Kevin Bullock, Larry Minges, Andy Stephens, Bill Chard

Schedule
Bash for Cash
Louisville Slugger
B/C NIT – Eggleston
B/C NIT – Expressway
Major NIT – St Louis, MO
Major NIT – Columbus, IN
Cincinnati Open City Slam
B City Slam
Major NIT – Joliet, IL
B/C NIT – Expressway
Major NIT – Smokey Mt Classic, Merryville, TN
Major NIT – Cincy, Oh
Open Metro
Metro Cont…
Major NIT – Sterling Hts, MI
B Conference Championships – FL
B World – FL


Budweiser/Elite

# Player Position Home State
1 Jeff Januse OF Franklin, TX
2 Adam Jatzlau P/C Giddings, TX
5 Travis Welch 2B Bryan, TX
7 Matt Ford IF Giddings, TX
9 Johnny Havel OF Giddings, TX
13 Kevin Ballard 1B Paris, TX
15 Kevin Johnson SS Galveston, TX
18 Jason Fort OF College Station, TX
19 Marshall Moehlman OF Bryan, TX
20 Willie Spiller UTL Bastrop, TX
21 Tony Cooper OF Houston, TX
23 Ricky Tubbs P/C Bryan, TX
29 Jon Meyers 3B Houston, TX
30 Mike Bradford P/C Houston, TX
33 Jeff Hughes MI Franklin, TX
55 Jon Jones OF Houston, TX
73 Roy Dean STATS Snook, TX
99 Greg Huchingson EH College Station, TX

Schedule

Hooters Classic I – League City, TX
“See What Ya Got” –  Bryan, TX
Capital City Classic – Austin, TX
Hooters Classic II – League City, TX
Anaconda Sports/JTS – League City, TX
Budweiser Festival – College Station, TX
NTX Big League Dreams – Mansfield, TX
Hooters Classic III – League City, TX
USSSA Major NIT – League City, TX
TAAF State Tournament – Hurst, TX
Lone Star Shootout State Finals – League City, TX
NSA State Tournament – Georgetown, TX
ASA State Tournament – Austin, TX
USSSA State Tournament – Houston, TX
ASA West Nationals – San Antonio, TX
WSL North American – Panama City Beach, FL
WSL Western Worlds – Reno, NV


Canes Softball

# Player Position Home State
24 Dexter Avery C/OF Sierra Vista, AZ
21 Tyler Beuerlein OF Phoenix, AZ
7 Ed Campaniello IF Phoenix, AZ
0 Elliot Clark UTL Phoenix, AZ
44 Jeff Forsberg 1B Chanhassen, MN
16 Matt Furrey MI Phoenix, AZ
13 Ignacio Hurtado OF Phoenix, AZ
10 Kathem Martin OF/MI Phoenix, AZ
2 Justin Moore IF Phoenix, AZ
9 Dan Norquist OF Las Vegas, NV
14 Matt Pennington OF Fayetteville, AR
51 Chris Powell UTL Huntington Beach, CA
18 Oscar Shipley  P/IF Kissimmee, FL
25 Chris Wisely    EH/C Phoenix, AZ
22 Greg Zayas IF Phoenix, AZ

General Manager: Elliot Clark   Sponsor: Elevated – Shop Bistro

Schedule

USSSA Southwest Invitational – Phoenix, AZ
USSSA Major – Phoenix, AZ
USSSA Major – Kissimmee, FL
USSSA Major – Euless, TX
May Day Classic – Phoenix, AZ
USSSA Major – Concord, CA
June Qualifier – Phoenix, AZ
USSSA Major – Brooklyn Center, MN
USSSA Major – Maryville, TN
USSSA Major – Raleigh, NC
B State – Phoenix, AZ
A Worlds – Disney, FL
Conference Championship – Kissimmee, FL
World Tune Up –  Phoenix, AZ
B Worlds – Disney, FL


ChecKing/Worth

# Player Position Home State
11 Jimmy Consiglio Coach New Haven, CT
13 Scooter Sheeley Coach Cheshire, CT
27 Tim Arciola SS/MI New Milford, CT
28 Charlie Baumgartner 3B/P Centereach, NY
18 Eric Bishop OF Torrington, CT
23 John Cifarelli 3B/MI East Haven, CT
20 Jon Encarnacion MI/2B Bayville, NY
6 Mike Fiedler SS Wallingford, CT
49 A.G. Gallo OF/MI West Haven, CT
10 Joe Gordon OF Southhold, NY
88 Rob Hall OF/MI Southington, CT
7 T.J. Jefferson P Merritt Island, FL
44 Goose Legierse   C/EH Stamford, CT
17 Keith Maynard UTL Ansonia, CT
96 Gary Mendillo 2B/MI Hamden, CT
21 Marc Mitchell 1B/P Derby, CT
3 Nelson Perpetuo OF Monroe, CT
95 Ryan Thibodeau EH/3B Litchfield, NH


Classic Glass/Easton/DSS

# Player Position Home State
10 Tommy Formosa 3B San Jose, CA
22 Joey Formosa UTL/IF San Jose, CA
4 Sal Formosa Jr CF San Jose, CA
17 Randy Roelling 1B/P Lathrop, CA
5 Anthony Pettinato C Manteca, CA
8 Joey Smith  RF Sunnyvale, CA
2 John Molina MI Vacaville CA
3 Leroy Dozal 2B Hollister, CA
16 Tim Uhls SS Elk Grove, CA
27 Antonio Arce P Morgan Hill, CA
21 Aaron Bible LF Stockton, CA
24 Bobby Tuala DH/OF/IF San Francisco, CA
88 George Cunha DH/C Sacramento, CA
25 Brian Tall OF Fremont, CA

Sponsors: Tom and Tommy Formosa, Easton Sports, DSS   Manager: Tom Formosa   Coaches: Willie Ruse, Charles Dyson


Contractors Capital

# Player Position Home State
10 Geno Burdick EH Prior Lake, MN
24 Dan Yochum P St. Paul, MN
9 Dustin Palm C Plymouth, MN
14 Kelly Wrangham 1B Fargo, ND
33 Nick Peterson OF Rockford, MN
13 Lenny Cunitz IF Norwalk, WI
15 Timmy Barger IF White Bear, MN
30 Shawn Gallery OF USA
22 Chet Alexander SS South St. Paul, MN
23 Seth Brown IF Champlain, MN
25 Ryan Neuberger UTL Champlain, MN
26 Brandon Krause OF Coon Rapids, MN
32 John Dubel   CF Rogers, MN
7 Craig Arndt P Oakdale MN

Coach: Nick Nierenhausen   Sponsor: Jerry Tollefson

Schedule

USSSA Diamonds B/C – Ramsey, MN
USSSA Burnsville NIT – MN
USSSA Gateway Classic – St. Louis
USSSA Peach State – Atlanta GA
USSSA Windy City – IL
USSSA Dudley – Brooklyn Center, MN
USSSA B NIT – Blaine MN
50th Annual Bloomington Fireman’s – Bloomington, MN
USSSA Last Chance – MI
USSSA Nationals – MN
USSSA B World – Orlando, FL
USSSA Men’s Major World Series – Orlando, FL


Illustrated Sportswear/Bonecrushers/Mizuno

# Player Position Home State
0 Robert Stewart OF Searcy, AR
2 Gary Don Farrar OF Little Rock, AR
6 Aaron Graves OF Sheridan, AR
7 Brad Wallace MI  Little Rock, AR
8 Pat Burton SS Conway, AR
10 Jason Anderson    IF/OF Conway, AR
14 Todd Carroll 3B Texarkana, TX
17 Chad Walker OF Conway, AR
21 Zach Keene  C/EH Little Rock, AR
24 Bobby Beeson 1B Magnolia, AR
25 Tim Bowser IF Conway, AR
68 Brian Schroeder      P Stuttgart, AR

Coach: Joey Powell

Schedule

Snowball – Dennison, TX
Tony Jude Classic – Little Rock, AR
Gateway Classic – St. Louis, MO
Legends Classic – Dallas, TX
Music City – Nashville, TN
Space City – Houston, TX
Busch Classic – Little Rock, AR
Sickle Cell – Shreveport, LA
USSSA ‘A’ Worlds – Orlando, FL
USSSA ‘B’ Nationals – Little Rock, AR
USSSA ‘B’ Worlds – Orlando, FL
ASA ‘A’ Worlds – Oklahoma City, OK


Linedrive Sportz/SSS/PPAB/Butch’s

# Player Position Home State
33 Jason Ford           OF Michigan
5 Mike Haisenleder IF Michigan
4 Derrick Hutchinson IF/CH/EH Michigan
10 Eric Lindblade IF Michigan
22 Matt Lockhart OF Michigan
49 Matt Loughead OF Michigan
3 Dave Patterson IF/P Michigan
32 Ron Thompson IF Michigan
24 Brian Ward P Michigan
7 Dave Walczyk IF Michigan
34 Kyle Yerkes     IF/P/AH Michigan
66 Dean Cruickshank IF/C/AH Michigan
4 Billy Vradenburg OF Michigan
21 Russell Vollmers IF/OF Michigan
2 Brad Nester OF Michigan
Scotty Zaciewski IF Ohio

Sponsors: Bob Frick, Rich Davis, Butch #60, Dave “Tarz” Lanzon #99    Coaches: Rich Davis #71, Bill Reardon #44, Bob Frick #16, Larry Ward

Schedule

USSSA Worth Men’s Major – Glen Burnie, Maryland
B/C NIT – Sterling Heights, Michigan
Columbus Major – Columbus, Indiana
Windy City Invitational – Joliet, Illinois
B/C NIT – Sterling Heights, Michigan
Cincy Major – Cincinnati, Ohio
B/C NIT – Sterling Heights, Michigan
Worth’s Last Chance – Sterling Heights, Michigan
“A” Worlds – Orlando, Florida
“B” State Championship – Sterling Heights, Michigan
Great Lakes Nationals – Sterling Heights, Michigan
“B” Worlds – Orlando, Florida
Major World Series – Orlando, Florida


Major League/Combat

# Player Position Home State
18 Andy Rogers           SS Blue Ridge, GA
99 Blake House 1B Gainesville, GA
13 Brian Hooper EH Canton, GA
41 Charlie Brown P Douglasville, GA
44 Daniel Dukes 3B Valdosta, GA
9 David Samples MI Cumming, GA
32 Derek Jones C Brasstown, NC
27 Jamie Knight UTL Cumming, GA
21 Lee Payne RF Alpharetta, GA
24 Matt Rando CF Cumming, GA
34 Mike Battle     2B Marietta, GA
3 Scott Chaffin LF McDonough, GA

Coach: Tim Goutro

Schedule

Cash Tournament – Atlanta, GA
Rose City Classic – Thomasville, GA
StarkVegas – Starkville, MS
Peach State Showdown – Marietta, GA
The Spring Open – Maryville, TN
Summer Shootout – Marietta, GA
Peach State – Marietta, GA
Music City – Nashville, TN
The Mullet Classic – Niceville, FL
The Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
Summerfest Triple Points – Marietta, GA
Georgia State Finals – Marietta, GA
ISA B World – Dothan, AL
WSL North American Championships – Panama City Beach, FL
B World – Disney, FL


MFAB/Team Insanity

# Player Position
27 Roger Boles         IF/C/AH
11 Jimmy Burt 3B
5 Roger Drake SS
14 Jason Ferguson LF/IF
33 Roger Foster C/Coach
2 Mike Foulks IF/Coach
7 Brandon Iles P
25 Craig Johnson 2B
21 Brandon Johnson RF
16 Donnie Merriman UTL/C/AH
3 Jason Murphy CF
77 John Owens C/Coach
5 Jeremy Ross .IF/OF/C/AH
7 T.J. Thompson P
20 Seth Tracy 1B
23 Eddie Weinberg IF

Schedule

Major NIT – Columbus, IN
City Slam B/C NIT – Eggleston Park
Major NIT – Joliet, IL
B-C NIT Expessway – Expressway Park
Major NIT Smoky’s – Maryville, TN
Major NIT – Cincinnati, OH
ASA Metro – Rumpke
Major NIT – Sterling Hgts, MI
USSSA B State Tourney – Expressway Park
USSSA B Nationals – Sterling Heights, MI
USSSA B Worlds – Orlando, FL


MFP Thunder/Easton 

# Player Position Home State
21 Chris Goyette C Medina, NY
16 Brian Fry 1B/P Medina, NY
9 Tom Napoli-Captain IF Alburn, NY
10 Donato Fazio UTL Rush, NY
66 Pat Sisca UTL Webster, NY
19 Greg Starks OF Rochester, NY
23 Brian Titus 1B/DH Cato, NY
4 Shawn Stalker OF Rochester, NY
2 Mike Grosodonia IF Rochester, NY
1 Chris Molica IF Rochester, NY
8 John Myler IF Rochester, NY
13 Jon Neuman OF Baldwinsville, NY
5 Mike Corey UTL Rochester, NY
11 Augie Murillo IF Rochester, NY

Sponsor: Michael Petramalo   Manager: Michael Petramalo   Coache: Brian Ciapolla

Schedule

USSSA York, PA – OPEN TOURNAMENT
USSSA Glen Burnie, MD – MAJOR
USSSA  Sterling Heights, MI – B NIT
USSSA Joliet, IL – MAJOR
USSSA North Brandford, CT – MAJOR
USSSA Glen Burnie, MD – B NIT
USSSA  Sterling Heights, MI – B NIT
USSSA Cincinnati, OH – MAJOR
USSSA Glen Burnie, MD – ATLANTIC COAST B NATIONAL
USSSA Sterling Heights, MI – MAJOR
USSSA Kissimmee, FL – CONFERENCE CHAMPIONSHIP
USSSA Orlando, FL – B WORLDS


Mississippi Chargers/Buzini Sports/Worth

# Player Position
David Adams OF
Brooks Bryan OF
Tjay Busin OF
Cody Childress OF
Shay Cooper IF
Steven Gentry IF
Clint Harris IF/OF
Eric Johnson IF
Carey Luke IF
J.D. Massey EH/C
Brandon Murray P/EH/C
Perry Stampley OF
Shane Pullen UTL
Ryan Turlich IF
Duane Wilkinson P/OF

Coach: Jeff Lorman    GM: Mike Graves   Sponsors: Buzini Sports/Worth

Schedule

Big League Dreams – League City, TX
Worth Classic – Jackson, MS
Gold Strike Classic – Tunica, MS
7th Annual Texas Legends Classic – Euless, TX
Peachtree Shootout – Atlanta, GA
The Music City – Nashville, TN
2nd Annual Space City Classic – Houston, TX
Dudley Classic – Brooklyn Center, MN
Busch Classic – Little Rock, AR
The Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
Cincinnati Major NIT – Cincinnati , OH
ISA B World – Dothan, AL
Conference Championship – Kissimmee, FL
ASA B World – Auburndale, FL
WSL World Championship – Panama City Beach, FL
USSSA B World – Orlando, FL
USSSA Men’s Major – Orlando, FL


Silvas/MonaVie/Elite/Worth

# Player Position Home State
4 Pete Anderson MI California
6 Ryan Bigley SS California
0 Sean Bigley P/OF California
33 Rick Davis 1B/EH California
23 Randy Fithian OF/IF California
13 Brian Fong IF/OF California
49 Saul Gevarter UTL California
21 Todd Langdon IF California
24 Kris Leffle 3B California
16 Brian Moran CF California
14 Joshua Pack P California
31 Anthony Silva C/EH California
9 Greg Wieder OF California

Sponsors: Anthony Silva, MonaVie, Elite, Worth   Manager: Anthony Silva   Coaches: Saul Gevarter, Todd Langdon, Sean Bigley

Schedule

B NIT USSSA – Fremont, CA
USSSA Super – Sunnyvale, CA
B/C NIT NSA – Fremont, CA
B/C NIT NSA – Sacramento, CA
B/C NIT USSSA – Sunnyvale, CA
Major NIT USSSA – Concord, CA
B/C NIT NSA – Hayward, CA
B/C NIT USSSA – Sunnyvale, CA
B State NSA – Manteca, CA
B State USSSA – Elk Grove, CA
B State ASA – Roseville, CA
B NSA Western World – Sunnyvale, CA
B ASA Worlds – San Antonio, TX
USSSA B Worlds – Orlando, FL
USSSA Super – Martinez, CA
ALL NSA Worlds – Nashville, TN
B WSL World – Reno, NV


Steve’s Drywall/Rope Club/Hennessy’s/ONQ Club/Linedrive/Easton

# Player Position Home State
22 Lincoln Adams  OF Sugar Grove, IL
13 Daniel Almester  IF Rossford, OH
25 Brad Boatfield UTL Toledo, OH
19 Jim Burbrink P Cincinnati, OH
21 Steve Dickinson EH/C Perryburg, OH
5 Dave Eberflus IF/EH Baltimore, OH
23 Ronnie Fields OF Cleveland, OH
16 Danny Kwilas  OF Algonquin, IL
11 Jamie Mackert IF Joliet, IL
27 Brett McCollum  IF Lake Villa, IL
7 Brian Puckett  OF Indianapolis, IN
3 Mike Rhimes IF/P Grayslake, IL
4 Mike Romstadt OF Toledo, OH
44 Ryan Thiede IF Wood Dale, IL
36 Tommy Thompson C/EH Springfield, OH
1 Mike Umshied IF Kenosha, WI

Coaches: Steve Butler, Danny Kwilas    Sponsors: Eric Weller, Steve Butler, John Hennessy, David “Tarz” Lanzon

Schedule

USSSA B NIT – Milford, OH
USSSA B NIT – Joliet, IL
USSSA Gateway City Classic – St. Louis, MO
USSSA Columbus Major – Columbus, IN
NSA Music City Classic – Nashville, TN
USSSA Windy City Invitational – Joliet, IL
USSSA Dudley Classic – Brooklyn Center, MN
USSSA Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
USSSA Cincinnati Major – Cincinnati, OH
USSSA Worth Last Chance – Sterling Heights, MI
USSSA A World Series – Orlando, FL
ISA B World Series – Dothan AL
USSSA B World Series – Orlando, FL
USSSA Major World Series – Orlando, FL


Spitz/Central/Mizuno

# Player Position Home State
15 Steve Kingsolver 1B Bagdad, KY
8 Dustin Martin OF Columbia, KY
2 Mike Harrington P Floyd Knobs, IN
20 Robbie Grinestaff 2B Jeffersonville, IN
6 Frank Mattingly OF Bardstown, KY
12 Erine Owens UTL Seiverville, TN
29 Tom Stephens C/EH Lawrenceburg, IN
10 Rusty Scott SS Hebron, KY
19 George Farris C/1B Florence, KY
9 Gary Jewell IF Indianapolis, IN
18 Randy Johnson P Indianapolis, IN
16 Dusty Bowling 3B Covington, IN
3 Buddy Debuios OF Danville, IL
11 Micheal Whitlock     UTL Georgetown, KY
22 Big Arm John C/EH Indianapolis, IN
17 Joe Horvath   OF South Bend, IN

Schedule

Ball Diamond Classic – Louisville, KY
Gumby – Springfield, IL
USSSA Major NIT – Columbus, IN
NSA Thorougbred Classic – Lexington, KY
Music City Classic – Nashville, TN
H&W Classic – Campbellsville, KY
B&C Classic  – Bowling Green,  KY
USSSA Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
USSSA Major NIT – Cincinnati, OH
NSA Elite World Series – Michigan City, IN
ISA A World – Auburn, AL
ASA B Nationals – Auburndale, FL


TaylorMade/Floyd Environmental/Mizuno

# Player Position Home State
1 Brian Floyd  UTL Spotsylvania, VA
2 Kevin Rye SS Lee, FL
3 Chad McLamb OF Fayetteville, NC
4 Chris Calcutt  C/P/DH Southern Pines, NC
6 Cory Boothe OF Richmond, VA
7 Jim Rogers IF Carthage, NC
8 Jonathan Dotson   MI Asheville, NC
11 Chuck Koone   CF Marion, NC
12 Stacy Bolton IF/P Fayetteville, NC
18 Chyenne Brooks   OF Wilmington, NC
19 Brent Haywood  IF Port Haywood, VA
21 Mark Urbain  P Manassas, VA
33 Scotty O’Neil Coach Savage, MN
96 Junior Cox UTL Monroe, NC

Schedule

SSAA Hall of Fame Classic – Peter’s Creek, NC
SNA Dudley/Worth Open – Virginia Beach, VA
USSSA Major NIT Glen – Burnie, MD
USSSA Major NIT – Atlanta, GA
NSA Music City Classic – Nashville, TN
USSSA Major NIT – Houston, TX
USSSA Major NIT – N. Branford, CT
USSSA Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
USSSA Major NIT – Raleigh, NC
NSA Elite World Series – Michigan City, IN
USSSA A World Series – Orlando, FL
USSSA Conference Championships – Kissimmee, FL
USSSA B World Series – Orlando, FL
USSSA Major World Series – Orlando, FL
NSA Super B World Series – Nashville, TN


T’s 13/Easton

# Player Position Home State
0 Losson White P Omaha, NE
1 Nick Sailors     IF Omaha, NE
2 Bobby Worden OF Sioux City, IA
4 Jared Babbit        OF/IF Omaha, NE
5 Brad Guenther  IF Omaha, NE
9 Ryan Elrod C/EH Lincoln, NE
13 Terry Petersen Coach Omaha, NE
16 Dan Liggett IF Bellevue, NE
19 Wes Haveman OF Omaha, NE
21 Jeremy Van Roekel IF Sioux Falls, SD
22 Troy Cloyd IF Bellevue, NE
23 Nate Babbit OF Omaha, NE
24 Chad Wroe P/IF Cedar Falls, IA
25 Barry Meyer          IF/OF Ivanhoe, MN
30 Nick Shaw OF Omaha, NE
32 Jon Ziegler IF Lincoln, NE
33 Rick Kappius          C/EH Omaha, NE
44 Dana Wendelin   C/IF  Lincoln, NE

Coach: Rick Kappius    Sponsor: Terry Petersen

Schedule

USSSA B Qualifier – Kansas City, MO
WSL Qualifier – Omaha, NE
USSSA B NIT – Omaha, NE
WSL Waterloo Open – Waterloo, IA
WSL Corky’s – Owatonna, MN
WSL 6’s Wild – Red Wing, MN
ASA Open – Waterloo, IA
USSSA B NIT – Omaha, NE
WSL B Rhonda’s – Sioux City, IA
USSSA Dudley Major – Brooklyn Center, MN
WSL B Cash Tourney – Waterloo, IA
USSSA B NIT – Omaha, NE
WSL Fireman’s – Bloomington, MN
WSL Midwest Championships – Rochester, MN
ASA B Nationals – San Antonio, TX
WSL North American Championships – Panama City Beach, FL
ASA A Nationals – Oklahoma City, OK
WSL West Coast Championships – Reno, NV


Tapout/Worth

# Player Position Home State
0 Wayne Habermehl C/EH/OF Waterloo, IL
1 Ken Karl    1B/C/EH St. Peters, MO
2 Kevin Lucas 2B Festus, MO
4 Rob Hawkins        SS Columbia, MO
6 Wes Fewell  OF Columbia, MO
11 Kalin Sharkey 3B Columbia, MO
13 Matt Alvarado P Barnhart, MO
14 Kevin Bazat MI Columbia, MO
15 Dan Bean P/OF/1B St. Charles, MO
21 Tony Martin OF Arnold, MO
35 Ken Leach C/EH/OF Festus, MO
52 Patrick Christopher OF Kirkwood, MO

Manger/Sponsor: Douglas Meyer   Sponsor: Worth

Schedule

ISA Quailfier – Bridgeton, MO
Worth Bats – Pevely, MO
USSSA B/C NIT – Kansas City, KS
Super B/C NIT – Pevely, MO
Gumby – Springfield, IL
USSSA B/C NIT – St. Charles, MO
Windy City Classic – Joliet, IL
Firecracker – Bridgeton, MO
ISA State – Bridgeton, MO
Woodson Terrace Days – Woodson Terrace, MO
NSA B State – St. Louis, MO
USSSA B State – TBD
NSA B Regional’s – Warsaw, IN
ISA B World – Dothan, AL
USSSA B World – Orlando, FL
NSA B Superworld – Nashville, TN


Team Bud Light/Easton

# Player
23 Billy Barrett
30 Dan Cathey
4 Jason Crain
2 Scott Czopek
18 Josh Frank
5 Jeff Graus
33 Scott Hille
11 Scott Janack
7 Chris Kirian
3 Kevin Learned
13 Nick Musselman
9 Rob Partain
8 Todd Pease
0 Scott Smith
6 Jason Wetmore
10 Steve Woodard

GM: Brian Basierbe   Manager: Manfred Budnarowski   Coach: Craig Talerico


Team Mojo/Stucco/Elite/Worth

# Player
Matt Albert
Trever Andrews
Brad Cahill
Brent Cahill
Scott Carr
Jeff Edington
Bob Niemet
Carey Scott
Doug Shantyfelt, Jr
Jason Slack
James Turner
Mark Witte
Eric Workman

Schedule

WSL/ASA Unlimited HR Class A/B – Columbus, OH
USSSA B/C NIT – Pastime Park – Cincy
USSSA Major – Columbus, IN
NSA Elite – Thoughbred Classic – Lexington, KY – Either This or 5.31 Event
USSSA B/C NIT – Eggelston Park – Cincy – Either This or the 5.23 Event
USSSA B/C NIT – Armco Park – Lebanon, OH
USSSA B/C NIT – Expressway Park – Cincy
USSSA B/C NIT – Liberty Park – Sterling Heights, MI
USSSA Major – Cincinnati, OH
Elite NSA World Series – TBA
USSSA B Great Lakes National – Sterling Heights, MI
USSSA B World Series – Disney World, FL


Tharaldson Enterprises

# Player Position
0 Chaun DeMars IF/OF
29 Joey Tauges IF
3 Joel Granberg OF
5 Shane Leininger IF
6 Reggie Schulte OF
7 Mike Swanson OF
8 Mark Riggs C/EH
9 Jim Schlieman IF
22 Darin Mattern C/EH
25 Jason Madsen OF
34 Eric Peterson C/EH
44 Mike Bjerkness IF
50 Matt Tharaldson IF
99 Eddie Schuldt P
0 “Nacho” Mata Jr IF/OF

Team Manager: Mark “Riggo” Riggs

Schedule

Corky’s Early Bird – Owatonna, MN
Sioux Falls Qualifier – Sioux Falls, SD
I-94 Classic – Fargo, ND
Friendly City Days – Albertville, MN
The Fireman’s – Bloomington, MN
ASA B West National – Dallas, TX
WSL B National – Panama City Beach, FL
WSL Western National – Sparks, NV


Thornton’s/Circle City

# Player Position Home State
9 Jeff Taylor         P Pittsborro, IN
7 Kenny Slagle C/EH Avon, IN
28 Benny Kreischer  OF/C/EH Noblesville, IN
23 Danny Penale 1B/C/EH Lafayette, IN
13 Billy Ross IF/OF Franklin, IN
4 Dennis Buis   IF/OF Indianapolis, IN
18 David Rainbolt IF/OF Indianapolis, IN
17 Travis Ehle SS Avon, IN
19 Brian Haven 3B Indianapolis, IN
0 Lee Lowry OF Greenwood, IN
8 Joe Horvath OF Mishawaka, IN
27 Toby Ogle       OF Peru, IN
12 Tim Marchetti P Greenwood, IN
14 Jeff Lyons P Beech Grove, IN
34 Dave Cravens P/Coach Indianapolis, IN
3 Ronnie Owsley  IF/EH/C Marion, IN

Manager: Jim Thorton   Coach: Jim Bilbee

Thoroughbred
Music City Classic
B Super Worlds
WSL B Nationals
ASA B Nationals


Walkoff Softball/CCOT/AAA/CSC/AWA/BUGS

# Player Home State
1 Jeff Houck         Manchester, TN
1 Andy Bedlack Nashville, TN
2 Tommy Bain  Smyrna, TN
2 Chris Stacey Smyrna, TN
5 Brian Fogle Murfresboro, TN
5 Jason Baxter   Nashville, TN
7 Chad Ferrell Manchester, TN
7 Craig Harris Murfresboro, TN
9 Chris Phillips Smyrna, TN
9 Daniel Wright Smyrna, TN
9 Victer Roller      McMinnville, TN
12 Jason Hatley Nashville, TN
29 Drew Pinckley Smyrna, TN
36 James Dorris Nashville, TN
0 Terry Curtis Cookeville, TN

Player/Manager/Sponsor: Craig Harris  Coaches: Tommy Bain, Jason Baxter  Sponsors: James Dorris, AAA Terry Curtis, CSC  Rebecca Terpin, AWA, Andy King, BUGS   Team Website

Schedule

ISA Bash for Cash – Cleveland, TN
NSA Border Wars – Owensboro, KY
Gold Strike – Tunica, MS
Thoroughbred Classic – Lexington, KY
Music City – Nashville, TN
KY vs TN Classic – Hopkinsville, KY
Smokey Mountain Classic – Maryville, TN
ISA B World – Dothan, AL
ASA B East National – Auburndale, FL
WSL B World – Panama City Beach, FL
ASA B World – Oklahoma City, OK


WCS/LCV

# Player Position Home State
10 Jimmy Torres IF Carlsbad, CA
41 Timo Mataalii C Lomita, CA
16 Dan Goldberg UTL Northridge, CA
8 Carlos Vasquez IF/OF El Monte, CA
26 John Bailey IF La Jolla, CA
23 Julio Salazar IF Pasadena, CA
9 Kelly Hoekstra OF Highland, CA
29 Jason Kreider C Georgetown, TX
15 Eliseo Aguilar OF Pomona, CA
25 Bo Miller OF Compton, CA
31 Robert Sena P/IF Ontario, CA
21 Jim Heflin IF/P Glendora, CA
4 John Gallegos IF Covina, CA
3 Josh Jones IF San Diego, CA

Player/GM/Sponsor: Jimmy Torres  Coach: Dan Goldberg     Team Website

Schedule

ASA A Season Opener – West Covina, CA
ASA Worth Bang for Bucks A NIT – West Covina, CA
USSSA Classic Glass/Easton B NIT – Fremont, CA
USSSA Las Vegas Far West Budweiser B NIT – Henderson, NV
USSSA West Coast Classic Major – Phoenix, AZ
USSSA Elby Bushong HOF B NIT – Gilbert, AZ
USSSA Elby Double B NIT – Gilbert, AZ
USSSA Bill Bundy Memorial B NIT – Sunnyvale, CA .
USSSA 20th Annual Mike Davis Memorial Major – Concord, CA .
USSSA Las Vegas Far West Budweiser B NIT – Henderson, NV
USSSA 26th Annual Dudley/Budweiser Major – Brooklyn Center, MN
USSSA Major Smoky Mountain Classic – Maryville, TN
USSSA A World Series – Kissimmee, FL
USSSA Far West B Regional – Phoenix, AZ
USSSA B World Series – Orlando, FL
ASA ‘A’ Worlds – Oklahoma City, OK

2008 Old Scout All World Team

Catcher: Scott Brown – Dan Smith
Catcher: Jeff Wallace – Resmondo

Additional Hitter: JC Phelps – GTL
Additional Hitter: BJ Fulk – Long Haul

Infielder: Jeff Hall – Resmondo
Infielder: Brett Helmer – Dan Smith
Infielder: Bryson Baker – Dan Smith
Infielder: Dal Beggs – Dan Smith
Infielder: Greg Connell – Resmondo
Infielder: Dennis Rulli – Resmondo
Infielder: Jeff McGavin – Dan Smith
Infielder: Don Dedonatis Jr – Resmondo
Infielder: Todd Martin – Resmondo
Infielder: JD Genter – Dan Smith

Pitcher: Andy Purcell – Resmondo
Pitcher: Scott Nastally – Dan Smith

Outfielder: Brian Rainwater – Resmondo
Outfielder: Rick Baker – Resmondo
Outfielder: Bobby Hughes – Resmondo
Outfielder: Scott Kirby – Dan Smith
Outfielder: Brian Wegman – Dan Smith
Outfielder: Jason Kendrick – Dan Smith

Utility: Denny Crine – Long Haul
Utility: Robert Blackburn – Jean Shoppe
Utility: Jamie Gordon – Jean Shoppe
Utility: Vince Bisbee – Resmondo
Utility: Brian Justice – Dan Smith
Utility: Kevin Filby – GTL

Defensive Player of the Year: Jeff McGavin – Dan Smith

Offensive Player of the Year: JC Phelps – GTL

Sponsor of the Year: Greg Blackburn – Jean Shoppe

Manager of the Year: Scotty O’Neil – Taylor Made

Player of the Year: Don Dedonatis Jr – Resmondo

2008 USSSA Major World Series

2008 held at Kissimmee, FL

Champion – Dan Smith/Menosse/Benfield/Combat, San Jose, CA
Runner Up – Resmondo/Specialty Tank/Worth, Winter Haven, FL

  • MVP -Johnny McCraw, Dan Smith (32-39, .821, 12 HRs, 25 RBIs, 26 Runs)
  • Home Run Leader – Brett Helmer, Dan Smith (22-40, .550, 32 RBIs, 20 Runs) – 15
  • Batting Leader – Johnny McCraw, Dan Smith – .821
  • Defensive MVP – Brian Wegman, Dan Smith/Menosse/Benfield/Combat
  • Offensive MVP – Greg Connell, Resmondo/Specialty Tank/Worth (21-29, .724, 11 HRs, 22 RBIs, 17 Runs)

USSSA MAJOR WORLD SERIES ALL WORLD TEAM

  • Pitcher – Scott Nastally – Dan Smith/Menosse/Benfield/Combat
  • Pitcher – Kevin Filby – GTL/Creative Stucco/Worth
  • Infield – Bryson Baker – Dan Smith/Menosse/Benfield/Combat
  • Infield – Brian Justice – Dan Smith/Menosse/Benfield/Combat
  • Infield – Don DeDonatis – Resmondo/Specialty Tank/Worth
  • Infield – Dennis Rulli – Resmondo/Specialty Tank/Worth
  • Infield – Jeff Hall – Resmondo/Specialty Tank/Worth
  • Infield – Todd Martin – Resmondo/Specialty Tank/Worth
  • Infield – JD Dotson – TaylorMade/Floyd Environmental/Mizuno
  • Infield – Mike Much – Combat USA/Elite/PytchBlakk
  • Infield – Rusty Bumgardner – Dan Smith/Menosse/Benfield/Combat
  • Infield – Charles Cunningham – Combat USA/Elite/PytchBlakk
  • Outfield – Bob Hughes – Resmondo/Specialty Tank/Worth
  • Outfield – Rick Baker – Resmondo/Specialty Tank/Worth
  • Outfield – Donovan Pokraka – Combat USA/Elite/PytchBlakk
  • Outfield – Mike Chambliss – TR Stucco
  • Outfield – Scott Kirby – Dan Smith/Menosse/Benfield/Combat
  • Utility – Brett Helmer – Dan Smith/Menosse/Benfield/Combat
  • Utility – Chyenne Brooks – TaylorMade/Floyd Environmental/Mizuno
  • Utility – Chris Calcutt – TaylorMade/Floyd Environmental/Mizuno
  • Utility – Brian Higginbotham – Combat USA/Elite/PytchBlakk
  • Manager – Gary Jost – Dan Smith/Menosse/Benfield/Combat

2008 USSSA Men’s A Slow Pitch World Tournament

2008     Orlando, FL

Champion – Jean Shoppe/Easton, McKenzie, TN
Runner Up – GTL/Creative Stucco/Worth, Othello, WA

  • MVP – Jamie Gordon, Jean Shoppe/Easton (15 HRs)
  • HR Leader – Jamie Gordon, Jean Shoppe/Easton – 15
  • Batting Leader – Brian Blount, GTL/Creative Stucco/Worth
  • Defensive MVP – Matt King, Jean Shoppe/Easton
  • Offensive MVP – Brian Blount, GTL/Creative Stucco/Worth

2008 USSSA MEN’S CLASS “A” WORLD TEAM

  • Player – Jason Chamizo – GTL/Creative Stucco/Worth
  • Player – Dan Sanchez – Jean Shoppe/Easton
  • Player – Johnny Dykes – Suncoast/RBK
  • Player – Brett Melton – Suncoast/RBK
  • Player – Sam Lopez – GTL/Creative Stucco/Worth
  • Player – Dennis Shrum – Suncoast/RBK
  • Player – Todd Joerling – Jean Shoppe/Easton
  • Player – Sean McDonald – Jean Shoppe/Easton
  • Player – Mike Rose – Jean Shoppe/Easton
  • Player – Brian Higginbotham – Combat USA/Elite/Pytch Blakk
  • Player – JC Phelps – GTL/Creative Stucco/Worth
  • Player – Robert Blackburn – Jean Shoppe/Easton
  • Player – Travis Lane – Jean Shoppe/Easton
  • Player – Don Wilson – GTL/Creative Stucco/Worth
  • Player – Charles Cunningham – Combat USA/Elite/Pytch Blakk