Category: 2006

2006 Major and A Rosters

AM Las Vegas/Benfield/Reece/Shade on the Canal/Easton

Player Position Home State
JD Genter IF Trenton, GA
Wayne Habermehl OF Waterloo, IL
Kris O’Hara IF Stamford, CT
Matt King OF Toledo, OH
Billy Messina P Simi Valley, CA
Shane Hatfield IF Summerville, OH
Brian Wegman  IF/OF Hamilton, OH
Greg Hartwick  IF/OF Scott, AR
Brian Justice  IF/OF Morristown, TN
Brian May  IF/OF Cincinnati, OH
Shane Buteaux  IF/OF Panama City Beach, FL
Denny Crine IF Las Vegas, NV
Mark Webber P/IF Knoxville, TN

Manager: Randy Cropper – Bowling Green, KY   Assistant Coaches: David Macdonald – Vienna, VA; Brady Thames – Maylene, AL
Sponsors: Paul Dressler – Benfield Electric, Tony Verdugo – AM LasVegas, Mike Reece – Reece Monument, Greg Powers – Shade on the Canal, Brad Camp – V Concepts, Easton Sports


Bell Corp/Taylor Bros/Belcher/Easton – Tampa, FL

Player Position Home Town
Don DeDonatis Shortstop Royal Oak, MI
Bobby Hughes Outfield Little Rock, AR
Dennis Rulli Middle Infield Moor Park, CA
Scott Kirby Outfield Destin, FL
Vince Bisbee Catcher/EH Davison, MI
John Mello Utility Smithfield, RI
Scott Nastally Pitcher Westland, MI
Tim Cocco 1st Base/Catcher Independence, KY
Todd Joerling 3rd Base Defiance, MO
Rick Baker Outfield West Harrison, IN
Rich Gulash 1st Base Oviedo, FL
Brett Helmer 2nd Base Cicero, NY
Jared Gapinski Pitcher Sauk Rapids, MN
Manager: John Rector           Coach: Gary Jost           Asst. Coaches: Scotty O’Neil, Kevin Price, Tom Delaney
Sponsors: Woody Bell, Bill Taylor, Roger Belcher, Rick Cassidy, Easton Sports

Specialty Tank/Creative Stucco/Doc’s/K&G Sports/Worth

Player
Jeff Hall
JC Phelps
BJ Fulk
Tim Mattox
Dennis Turner
Brian Blount
Ryan Robbins
Rick Sedlacek
Larry Huff
Keith Martin
Greg Connell
Rick Sills
Kevin Gillott
Marty Malloy
Manager: Terry Meinberg     Coach: Tommy Holland
Sponsors: Doug Reed – Creative Stucco, John Riccio – Specialty Tank, Doug Barr – Doc’s, Karl Knight – K & G Sports, Worth Sports – Mike Turney, Mike Cornell, Denny Helmig


Resmondo – KME Softball Club

Player Position
Bryson Baker Outfielder
Dal Beggs  Shortstop
Rusty Bumgardner  Infielder
Jim Devine  Utility
Jason Kendrick  Outfielder
Bryan King Utility
Howie Krause Infielder
Darrell Kuykendall Utility
Todd Martin Infielder
Andy Purcell Pitcher
Brian Rainwater  Outfielder
Scott Striebel Outfielder
Jeff Wallace Utility
Players Representative: Jeff Wallace      Statistician: Saul Simpson
Sponsor/Manger/Coaches: Travis Resmondo, Kevin McCurdy      Manager/Coach: Frank Webb


Team Combat

Player Position Home State
Kenny Briggs OF CA
Wade Casey 2B TX
Johnny Dykes P FL
John Glidewell IF AR
Greg Guess CF TX
Kelly Hartman OF OF
Brian Higginbotham P/C WA
RJ Howerton C/1B TX
Johnny McCraw LF NC
Kevin Johnson SS TX
Eddie Rosado MI PA
Brent Wilhelm 3B KS
Donnie Wilson MI WA
Nate Holcomb C/DH/OF NC
Scott Brown P/C MN
General Manager: Pat Dalsanders – WA     Coaches: Jerry Angel – MI, Hector Pagan – FL, Jose Sanchaz – WA
Sponsors: Don Cooper – WA, Terry Sutherland – CAN, Steven Sutherland – CAN, Rob Fairweather – WA, Monty Fairweather – WA, Combat, 3N2 Shoes, GOTZ 2 Gear


Laser Vision/Titan Sports/Easton

Player Position Home State
Joey Bower Infield Dublin, VA
Wes Campbell 1B/C/EH Killeen, TX
Mike Grosodonia Infield Rochester NY
Jacob Jenkins Pitcher/Infield Louisville, KY
Andy Cox Outfield Monroe, NC
Elmer Mason Infield Washington, DC
Chris Mollica Infield Rochester, NY
John Neuman Outfield Ballardsville, NY
Jose Raspardo Outfield Meriden, CT
Pat Sisca Infield Webster, NY
Matt Smith Infield/Outfield Christiansburg, VA
Rob Blackburn Outfield Indian Trail, NC
Brian Titus 1B/C/EH Syracuse, NY
Orrie Tucker Catcher Auburn, MA
Bud Weathers Pitcher Lufkin, TX
Manager: Dan Fruwirth #22 – Agawam, MA      Stats: Bill Tassinari #1 – Wakefield, MA
Sponsor: Pierre Alfred #21 – Amherst,  MA

Schedule
Dudley/Worth Warmup – Newport News, VA
NSA Super B NIT – Princeton, NJ
USSSA Major – Glen Burnie, MD
USSSA B NIT – Las Vegas, NV
USSSA – Portsmouth NH
USSSA Major – Brooklyn Center, MN
USSSA Smoky Mtn. Classic – Maryville, TN
USSSA A – Wayne, MI
USSSA B New Englands – Branford, CT
USSSA B Regionals – Branford, CT
ASA B East – Valdosta, GA
NSA B Northeast Regionals – Princeton, NJ
USSSA B Worlds – Orlando, FL
NSA Super B Worlds – Knoxville, TN


All-Star Plumbing/CAI/Miken

Player
David Dunlap
Jason Davis
John McGavic
Jeff Spangler
Eric Wiley
Mark Outlaw
Scott Mitchell
Trey Palacol
Steve Ashmore
Dan Thompson
Ben Reeves
James Webster
Todd Williams
Clay Bazile
Lloyd Watson

Abilene, Texas – B NIT
Ft. Worth, Texas – USSSA A/B
Lubbock, Texas – B NIT
Fayetteville, Arkansas –
Euless, Texas – B NIT
Euless, Texas – USSSA B
Carencro, Louisiana – USSSA Major
Lubbock, Texas – B NIT
Little Rock, Arkansas – USSSA Major
Duncan, Oklahoma – Districts
Weatherford, Oklahoma – A State
Orlando, Florida – A World
Denver, Colorado – B National
Orlando, Florida – B World
OKC, Oklahoma – A National


AMR/BigDogs/Tailgaters

Player Position Home Town
Doug Shanyfelt P/EH Columbus, OH
Paul Stanley OF/IF Pittsburgh, PA
Nick Frizzel  3B Cleveland, OH
Brian Bowery  1B Cleveland, OH
Jon Hurey   OF Pittsburgh, PA
Rocky Kravetz    OF Pittsburgh, PA
Derek Kerfoot 1B/IF Pittsburgh, PA
Tom Sommer SS  Pittsburgh, PA
Mike Koerntgen     2B Pittsburgh, PA
Brian Berman IF/OF Cleveland, OH
Tim Shumaker P/EH Pittsburgh, PA
Joe Jones OF Pittsburgh, PA
Don Toman    C/EH Cleveland, OH
Jay Young    IF/OH Cleveland, OH
Jason Jones   IF/OH Pittsburgh, PA
Jim Jones C/EH Pittsburgh, PA
Kevin Lutz 3B/C Pittsburgh, PA
Jeff Spurio- P/Eh  P/EH Cleveland, OH
JT IF/C Cleveland, OH
Manager: John Sewinsky – Cleveland, OH      Coach: Stu Rulnick – Pittsburgh, Pa

WSA Cash Cow – Bristol, TN
Renton Classic – Pittsburgh, PA
NSA “B” NIT – Indianapolis, IN
NSA “B” NIT – Columbus, OH
Bud Bash – Mansfield, OH
ISA “B” NIT – TBA
Ding a Ling Classic – Rural Valley, PA
ISA “B” Nationals – Auburn, AL
NSA “B” Nationals –  Muncie, IN
NSA Super “B” – Knoxville, TN


Aubrey’s/Worth

Player Position Home Town
Clint Hiller IF NC
Paul Brannon IF NC
Kyle Cowart    OF GA
John Dutch OF NC/GA
David Allen IF NC
Roy Jarman   C NC
Chris Johnson   IF NC
John Thomas       OF FL
Mike Martin     IF/OF NC
Derrick Oliver   IF/OF NC
Lonny McLean    P NC
Jose Santiago IF/P FL
Jamey Bare     IF/OF NC
Coaches: Tommy Eller – GA, Scott Henderson – GA, Rocky Parker- GA
Sponsors: Rocky Parker, Medical Infusion Technologies, Worth Sports

Schedule
Boone Classic – Savannah, GA
USSSA Hall of Fame Classic – Kissimmee, FL
Worth USSSA Major – Laurel, MD
Cajun Classic – Carencro, LA
Dudley Classic – Brooklyn Center, MN
Busch Classic – Little Rock, AR
Smokey Mtn. Classic – Maryville, TN
Cincinnati Major – Cincinnati, OH
NSA A World – Michigan City, IN
ISA A World Series – Polk County, FL
USSSA A World Series – Disney
USSSA Conf. Champ – Kissimmee, FL
USSSA Major World Series – Disney


Big Daddy’s/B&E Tire/Texas Roadhouse Softball- Gainesville, GA

Player Home Town
Blake House  Gainesville, GA
Mike Battle   Marietta, GA
Ryan Satterfield  Gainesville, GA
Brandon Murray Lawrenceville, GA
Andy Rogers Blue Ridge, GA
Phillip White  Columbus, GA
Kevin Satterfield Gainesville, GA
David Samples   Cumming, GA
Shawn Snow  Rome, GA
Scotty Wilson  Gainesville, GA
Matt Rando  Cumming, GA
“Big Daddy” John Fricks Ellijay, GA
Team Website: Big Daddy’s/B&E Tire/Worth


Cash Plus Pawn

Player Home State
Michael Whitfill Texas
Steven Whaley Texas
Jeff Flores Texas
Eric Carey Texas
Michael Alvarez Texas
Jason Cato Texas
Roy Burns Louisiana
Steve Taylor Louisiana
Jason Cerrano Missouri
Don Payne Texas
Michael Wilson Texas
Jason Moreno Texas
Perry Hensley Texas
Ray Cowart Texas
Roger Harris Texas
Manager: Michael Wilson
Sponsor: Cash Plus Pawn

Schedule
Ft. Worth, TX – Gateway
Houston, TX – ASA
Euless, TX – ASA
Budweiser – College Station, TX – ASA
Euless, TX – Major NIT
Carencro, LA – Major NIT
Kansas City, KS – Major NIT
Little Rock, AR – Major NIT
Milwaukee, WI – Major NIT
USSSA A World
USSSA Conference Championship
USSSA Major World Series


ChecKing/Hit N Run/Worth – New Haven, CT

Player Position Home Town
Craig Acuri  C/DH Mt. Sinai, NY
Charlie Baumgartner  P/1B  Centereach, NY
Eric Boncher   OF  Easton, PA
Ken Devito   OF  Holbrook, NY
Anthony Gallo  OF/MI Meriden, CT
Jake Harrison  3B Hampton Bays, NY
Goose Legersie  C/DH  Stamford, CT
Keith Maynard  OF   Ansonia, CT
Gary Mendillo 2B   Hamden, CT
Mark Mitchell    1B/P   Derby, CT
Nicky Papagoda   OF/MI   East Haven, CT
Nelson Perpetua    OF  Trumbull, CT
Ryan Thibodeau   3B/DH  Litchfield, NH
Sal Ventarola    MI/SS  Holtsville, NY
John Cifarelli MI/2B East Haven, CT
Ralph Mordente OF  Farmingville, NY
Coach/Sponsor: Jimmy “DOGS” Consiglio, Worth Sports      Team Website: ChecKing/Hit N Run/Worth

Schedule
Mizuno Bracket Challange – N. Branford, CT
MD USSSA Worth Major NIT – Laurel, MD
Easton Sports NIT – N. Branford, CT
Thoroughbred Classic – Lexington, KY
Beast of the East – Manchester, NH
Cape May Classic – Cape May, NJ
Firecracker Classic – N. Branford, CT
PIF – Sherbrooke, CAN
NSA A NIT – Valdosta, GA
NSA A Worlds – Michigan City, IN
ISA Worlds – Polk County, FL
USSSA Worlds – Orlando, FL
ASA Nationals – Oklahoma City, OK


Damage Control/TPS

Player Position
Ron Vogedes Pitcher
Justin Petitt  Pitcher/IF
Paul Clark  Coach/IF
Troy Carus Outfield
Dean Volkman     OF/IF
Mike Bolson   Outfield
Ryan Parker  Infield
Don Radomski    IF/OF
Pete Tourek Infield
Luke Nelson Outfield
Shane Nelson IF/OF
Steve Matic  Infield
Ryan Bargender  Infield
John Lappley   Catcher
Mike Much  Infield
Manager: Dennis McKnight

Dubuque, IA (ASA B)
Waterloo, IA (WSL A)
Owatonna, MN (WSL A)
Lexington, KY  (NSA AA)
Muncie, IN (NSA A)
Pick of Dixie A
Waterloo, IA (WSL A)
Bloomington, MN (WSL A)
Michigan City, IN (NSA A World)
Panama City Beach. FL (WSL A World)
Oklahoma City, OK (ASA A World)


Dobbs & Fox/DV Unloading/Gatorline/Combat – Seattle, WA

Player Position Home Town
Curt Ammons LF Duvall, WA
Chris Breer MI Tacoma, WA
Danny Clemans RF Federal Way, WA
Clayton Dejong 1B/EH Snohomish, WA
Doug Hale Utility Seattle, WA
Dave Herrick 2B Seattle, WA
Brian Kruse CF Bonney Lake, WA
Brendt Newbill P Salem, OR
Josh Pack P/1B Livermore, CA
Jason Pedersen C/P Renton, WA
Jon Oram SS Olympia, WA
Dan Van Daele 3B Maple Valley, WA
Tristan Weatherbee INF/OF Carnation, WA
Manager: Kermit Stricklin     Coaches: Emmett Dobbs and Matt Painter
Sponsors: Emmett Dobbs, DV Unloading, Nick Stack, Don Cooper, Mitzi Hodges

Schedule
NSA Opener – Tacoma, WA
Spring Classic, Othello, WA
Harry Orr – Federal Way, WA
Softball City – Vancouver, CN
USSSA B NIT – Enumclaw, WA
USSSA Major M. D. Memorial – Concord, WA
ASA Major – Portland, OR
WSA Qualifier – Portland, OR
NSA Major – Kent, WA
USSSA Smoky Mtn Classic – Maryville, TN
USSSA Seattle Major, Federal Way, WA
NSA A Worlds – Michigan City, IN
USSSA State – Federal Way, WA
NSA State – Kent, WA
Dash for Cash – Federal Way, WA
USSSA B Worlds or Major WS – Orlando, FL
ASA A Worlds – Oklahoma City, OK


Donzo’s/Easton

Player Position 2005 Team
John Ducey C/EH  Phonemasters/TPS
Jono Thies  C/EH  6-4-3
Brady Arview OF/IF New Construction
Haden Powers IF/P Creative Stucco
Keith Berry OF Advanced
Sam Powers  IF Advanced
Bob Gustafson OF/IF B&J Logging
Mike Crow  IF Team Illinois
Steve Homer  IF 6-4-3
Jason Dunham  P Advanced
Jason Warner  IF/OF Advanced
Ike Sullivan  OF/IF Advanced
Jon Harris OF 6-4-3
Chris McCoy  IF Advanced
Manager: Gabe Paul


Freeze Concrete/James S. Arnold/Easton/BW3

Player Position 2005 Team
Rob Menke IF Superior Restoration
Jeff Click IF Freeze
Homer Mathney IF Freeze
Trevor Barth P/IF Freeze
Jeff Schmitt IF Oakley Blacktop/Mizuno
Jayson Scott IF Superior Restoration
George Farris IF Freeze
Tom Atha OF Freeze
Mike Canupp IF Superior Restoration
Kevin “Duke” Shea OF Freeze
Bob Noeth P/IF Freeze
Mike “Squ” Malesko OF Oakley Blacktop/Mizuno
Eric Snyder Book Freeze
Daryl Hall OF EMR
Keith-Larry “Coop” Cooper Coach Freeze
Sean Melampy OF Vickers/Mizuno
Tony Sharkins OF Oakley Blacktop/Mizuno
Mike Smith Manager Freeze

Schedule
Bash 4 Cash – Cincinnati, OH
Cash Cow – Cincinnati, OH
USSSA B NIT – Cincinnati, OH
USSSA B NIT – Cincinnati, OH
NSA Super B NIT – Michigan City, IN
NSA Super B NIT – Indianapolis, IN
USSSA B NIT – Cincinnati, OH
USSSA City Slam – Cincinnati, OH
NSA Super B NIT – Louisville, KY
USSSA B NIT – Cincinnati, OH
USSSA B NIT – Indianapolis, IN
USSSA Major – Cincinnati, OH
USSSA B NIT – Sterling Heights, MI
NSA B State – Cleveland, OH
USSSA B State – Cincinnati, OH
ISA B World – Auburn, AL
USSSA B G.L. National – Sterling Hts, MI
NSA B Central World – Muncie, IN
USSSA B World Series – Orlando, FL
NSA Super B World Series – Knoxville, TN


H&H Impact

Player Position 2005 Team
Scott Irwin Outfield Team Elite
Brian Atkins Utility Team Elite
Dan Hagedorn Utility PIPAC
Troy Hicks Utility Team Elite
Shane Milligan Infield Upper Deck
Brian Tobin “Pup” Shortstop Yard Dawgs
Mike Kerr “Nacho” Outfield Rebels
Justin Butler Utility Sambetti’s
Chris Byrns Pitcher/Infield Quad City Worth
Andy Shiltz Infield Quad City Worth
Brian Barnett Infield/Outfield Quad City Worth
Jeremy Anderson Outfield Kunkels
Corey Jager Infield Kunkels
Nate Staats Infield/Outfield Quad City Worth

Coach: Rob Humphrey “Coach”

Schedule
St. Louis NSA Early Bird
Dubuque Early Bird
Missouri Invitational NSA
Burlington Early Bird
NSA NIT St. Louis
Waterloo Open
The Gumby
Burlington Open
Thouroughbred
Twitty
Fun Days
Dudley
Spud Fest
NSA Qualifier/Waterloo
NSA State Tournament
ASA State Tournament
USSSA Open State
ASA Nationals
WSL Championships
NSA Worlds
NSA Super Worlds


Herrin/M.I.T./Left Field Lounge/Easton

Player Position
John Adams P/UTL
Scottie Starling  OF
Jason Head IF
Artie Ulmer  OF
Adam Deloach  IF
Scott King   OF
Darien Renfroe IF
Preston Taylor  IF
Randall Boone C/EH
Jeremy Head IF/OF
Matt Deloach  C/EH
Johnny Coleman C/OF
Blaine Hartley IF
Rusty Huggins  IF
Brandon Murray P
Joey Micheals IF
Coach/Sponsor: Paul Herrin #11           Team Website: Herrin/ M.I.T./ Left Field Lounge/Easton
Sponsors: Stephen Collins, Medical Infusion Technologies

Rose City Classic – Thomasville, GA
Hall of Fame USSSA NIT –  Kissimmee, FL
Quest for the Best – McDonough, GA
Bash at the Beach-Kendos – Ormond Beach, FL
NSA Twitty – Nashville, TN
Pick O Dixie – McDonough, GA
Busch Classic – Little Rock, AR
WSL Teamgear Classic – Waycross, GA
Smokey Mtn. Classic – Maryville, TN
NSA A/AA  NIT – Valdosta, GA
Mizuno “Last Chance” – Sterling Heights, MI
ISA A World – Winterhaven, FL
USSSA A World – Disney
WSL World – Panama City Beach, FL
USSSA World Series – Disney


Illustrated Sportswear/Fat City/Progressive Home Builders/Concrete Floor Designs

Player 2005 Team
Jason Anderson IS/Easton
Shaun Beasley Barnes Log/Worth
Shaun Edwards Team RGS
Joey Powell IS/Easton
Mitch Kellar IS/Easton
Bobby Swofford Team Arkansas
Eddie Seidl Team Arkansas
Gary McVay Team Arkansas
Robert Stewart Team Arkansas
Brian McElroy IS/Easton
Brooks Rahamn Team RGS
Steve Reagan IS/Easton
Todd Carroll Special Edition
Wes Swift Minor Threat
Brad Lovell IS/Easton


Jean Shoppe/Team  Mayhem/Worth – Macon, GA

Player Position Home Town
J.D. Burgsteiner Catcher Blacksheir, GA
Shaun Ballard EH Berea, KY
Eric Thompson 1st Base Gray, GA
Travis Lane 2nd Base Waycross, GA
Heath Burns MI Jasper, AL
Jaime Nelson SS Panama City, FL
Earl Bryant 3rd Base Atlanta, GA
Justin Mucciarelli Pitcher Trenton, NJ
Willie Brown Outfield Tallahassee, FL
Jaime Wise – Meldrim, GA
Mike Overholt   – Franklin, NC
Duke Donaldson Outfield Cairo, GA
Matt Bunn – Macon, GA

Coach/Sponsor: Greg Blackburn, Worth Sports    Coaches: Eddie Cagle, Chuck Hester

Schedule
ISA A Winter Nationals – Winter Haven, FL
Hall of Fame USSSA A – Kissimmee, FL
Texas Legends USSSA A – Euless, TX
Cajan Classic USSSA A – Carenco, LA
Twitty Classic ASA A – Hendersonville, TN
Dudley Classic USSSA A – Brooklyn Center, MN
Busch Classic USSSA A – Little Rock, AR
Smoky Mtn Classic USSSA A – 7/Maryville, TN
Fireman’s WSL/ASA A – Bloomington, MN
Last Chance USSSA A –  Sterling Hts., MI
ISA A World Series – Winter Haven, FL
USSSA A World Series – Orlando, FL
USSSA Conf. Championship – Kissimmee, FL.
WSL A World Series – Panama City Beach, FL
USSSA MAJOR World Series – Orlando, FL
ASA A World Series – Oklahoma City, OK


KA Softball/WORTH

Player Position
Mike Rhines P
Don Schlenbecker LF
Ken Adams Coach
Jamie Mackert SS/P
Jerry Pietryk 1B/C
Jim “Tank” Kersten C/OF
Eddie “Big Hair” Stapinski MI/P
Mark Holstein C/1B
Brett McCollum 3B/IF
Lincoln Adams CF
Don Vlcek C/EH
Dave Shaff RF/OF –
Eric Weller OF –
Billy Sahagain EH/C –
Mike Pauly 2B/IF

Schedule
USSSA A/B – Harrison, OH
Cash – Joliet, IL
USSSA B – Joliet, IL
USSSA B – Canton, MI
NSA B – Michigan
USSSA B – Sterling Heights, MI
USSSA Major – Brooklyn Center, MN
NSA B – Arlington Heights, IL
USSSA A – Sterling Heights, MI
NSA State – Kankakee, IL
USSSA Major – Sterling Heights, MI
USSSA State – TBD
USSSA A World – Orlando, FL
USSSA B Divisional – Sterling Heights, MI
NSA B World – Muncie, IN
USSSA B World – Orlando, FL
NSA B Super World – Knoxville, TN


K&C/Lockdown/Graphics 23/Easton – Northern California

Player Position Home Town
Tommy Hayes 3B Woodland, CA
Dwayne Brekke Utility Shingle Springs, CA
Aaron Gallwitz  OF Folsom, CA
Alfonso  Trujillo MI Placerville, CA
Victor Cordova SS Tracy, CA
Allen “Hootie” Hicks EH/C Modesto, CA
Alex Lavorico  C/EH Woodland, CA
Jason Chamizo 2B Lincoln, CA
Aaron Bible   OF Stockton, CA
Brian Tall  OF Fremont, CA
Aaron Fuqua OF Salinas, CA
Johnny Johnson Utility Redding, CA
Dirty Sanchez  P Fresno, CA
Walter Haley 1B/IF Livermore, CA
Mikey Rodriguez EH/1B Elk Grove, CA
Sponsor/Coach: Chris Salisbury #21
Coach/Manager: Chris Stanich #9

Schedule
USSSA Hall of Fame Classic – Kissimmee, FL
5th Annual Texas Legends – Euless, TX
Cajun Classic XXVIII Major – Carencro, LA
Mike Davis Memorial – Concord, CA
USSSA Dudley Classic – Brooklyn Center, MN
Busch Classic – Little Rock, AR  (Maybe)
Smokey Mountain Classic – Maryville, TN
NSA A Worlds – Michigan City, IN
ISA A Worlds – Polk County, FL
USSSA A Worlds – Orlando, FL
USSSA Elite Conference – Orlando, FL
WSL A  Worlds – Panama City Beach, FL
USSSA Major Worlds – Orlando, FL
ASA A World Series – Oklahoma City, OK
WSA Elite World Series – Redding, CA


Kelly’s Welding/The Boys/T&T Mortgage/Miken – Kent, OH

Player Position
Bill Lewis 2B
Tim Sheeler Utility
Randy Richards Utility
Joe Earb OF
Chris Miller SS
Dave Kiernan OF
Buddy Wolf Utility
Myron Wickes MI
Rod Miller Utility
Andy Perfect Utility
Marc Morgan 3B
Lee Morrison OF
Perry Perron P

Coach/Manager: Jeff Kelly     Player/GM: Jim English     Team Website: Kelly’s Welding/The Boys

Schedule
Mantua Winter Tourney
Euclid Winter Fest
ASA A/B Bash for Cash – Hebron, KY
USSSA B NIT – Cincinnati, OH
USSSA C NIT – Columbus, OH
USSSA B Tavern  Allerton Fields, Kent, OH
NSA A/AA Thoroughbred Classic – Lexington, KY
ASA B Bud Bash – Mansfield, OH
ISA C Mizuno NIT – Westland, MI
USSSA A NIT – Sterling Hts., MI
ASA B Metro – Cleveland, OH
SSAA C Worlds – NC
USSSA B States – Cincinnati, OH
ISA C Worlds – Rome, GA
ASA B East Nationals – Valdosta, GA
USSSA C Worlds – Sterling Hts., MI
Hooters ASA National – Oklahoma City, OK
NSA Super B Worlds – TN


Kirby/Higgs/Easton – Destin, FL

Player Home Town
Brad Blankenship Birmingham, AL
Kevin Bush Niceville, FL
Stacey Howell Niceville, FL
Dwayne Frizzel Milton, FL
Josh Clemmons DeFuniak Springs, FL
Shane Frederic Niceville, FL
Steve Kirby Destin, FL
Ed Hicks Chiply, FL
Adam Ferguson Tampa, FL
Jesse Hernandez Destin, FL
Blaze Crank Niceville, FL
Scott Summerlin Niceville, FL
Chad Louden Pensacola, FL
Sponsors: Tim Kirby #25, Ed Higgs #15, Easton Sports

WSL/ASA St. Patrick’s Day Classic, Madison, FL
ASA Rose – Thomasville, GA
ASA/WSL Danny’s – Niceville, FL
ESA Pick of Dixie – McDonough, GA
ASA Mullet – Niceville, FL
USSSA Smoky – Maryville, TN
ESA A World – Destin, FL
ISA  A  World  – Winter Haven, FL
USSSA A World – Disney, FL
WSL A World – Panama City Beach, FL


Lifescan/Vacances Transat/Complexe Gymax

Player
Éric St Jean
François Henry
Claude Chiasson
Luc Chauvette
Mario Huard
Marco Vachon
Olivier Forest
Kevin Bergin
Stéphane Chapdelaine
Éric Gallant
Jean Larose
Jérôme Gagnon
Olivier Blier
Patrick Létourneau
Manager: Daniel Vinette     Président: Daniel Godbout


Long Haul/Miken – Albertville, MN

Player Position Home Town
Lance Dalbey Outfield Mora, MN
Greg Flees Utility Stevens Point, WI
Brad Augedahl Pitcher/Utility Caledonia, MN
Tom Muehlenkamp Middle Infield Norwalk, WI
Lenny Cunitz Utility Norwalk, WI
Wade Whelan 3rd Base Minnetonka, MN
Randy King Outfield Caledonia, MN
Shawn Bauer 3rd Base/OF Rochester, MN
Tom Beals 1st Base/Catcher Willmar, MN
Tony Hansen Catcher/EH Durand, WI
Geno Buck OF/Pitcher Red Wing, MN
Adam Peterson Shortstop Shakopee, MN
Coach: Tony Hansen
Sponsors: Long Haul Trucking, Miken Sports

Schedule
27th Annual Corky’s Early Bird – Owatonna, MN
Marshfield Early Bird – Marshfield, WI
Waterloo Early Bird – Waterloo, IA
Stevens Point Classic – Stevens Point, WI
Dudley Classic – Brooklyn Center, MN
La Classique PIF – Sherbrooke, Qc. Canada
Eitzen Family Fun Days – Eitzen, MN
Sparta Classic – Sparta, WI
Fireman’s Tournament – Bloomington, MN
NSA A – Michigan City, IN
ASA Open State – Elk River, MN
Pepsi MIT Classic – Marshfield, WI
MN All Star Weekend – Brooklyn Park, MN
WSL Championships – Panama City Beach, FL
ASA Class A Nationals – Oklahoma City, OK


McNair/R&D/AAA Glass/Easton – Nashville, TN

Player Position Home Town
Billy Byrd  INF Hendersonville, TN
Dan Houchin INF/OF Gallatin, TN
Dennis Williams P Louisville, KY
Chris Phillips  OF M-Boro, TN
Jason Hatley INF Nashville, TN
Dennis Pierce AH/C Jeffersonville, IN
James Dorris INF/C Cottontown, TN
Jason Betts  OF Louisville, KY
Jake Ford  INF Louisville, KY
DeWayne Nevitt  AH Brandburg, KY
Cornelio Escobedo INF/OF Louisville, KY
Shane Patterson INF/OF Greenbriar, TN
Bryan Goins
Manager: Cobbie Harrison     Coaches: Dwayne Jaggers, Roger Black     Team Website: McNair/R&D/AAA Glass/Easton
Sponsors: McNair Sports – Steve McNair, R & D – Moe Tackett,  AAA Glass – James Dorris

Schedule
NSA Ball Diamond – Louisville, KY
ASA Spring Classic – Maryville, TN
USSSA NIT – Columbus, IN
NSA Thoroughbred – Lexington, KY
NSA NIT – Columbus, OH
USSSA Busch Classic – Little Rock, AR
USSSA Festival NIT – Milwaukee, WI
USSSA Smoky Mtn Classic – Maryville, TN
USSSA Cincinnati Shootout – Cincinnati, OH
NSA A World – Michigan City, IN
NSA AA World – St. Louis, MO
USSSA Major Worlds – Orlando, FL


Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton – Brighton, MI

Player
Billy Barret
Jason Crain
Jamie Gordon
Mike Hilgar
Scott Hille
Scott Janack
Chris Kirian
Jeff McGavin
Rob Partain
Joel Ramos
Donny Sikora
Jason Wetmore
Kevin Filby
Shaun Watson
Manager: Larry Quartuccio              Assistant Manager: Tony Quartuccio

Schedule
Kissimmee, FL – USSSA Major NIT
Laurel, MD – USSSA Major NIT
Columbus, IN – USSSA Major NIT
Shawnee, KS –  USSSA Major NIT
Brooklyn Center, MN – USSSA Major NIT
Maryville, TN – USSSA Major NIT
Cincinnati, OH – USSSA Major NIT
Wayne, MI – Anderson
Sterling Hts., MI – USSSA Major NIT
Polk County, FL – ISA A Worlds
Orlando, FL -USSSA A Worlds
*Kissimmee, FL – USSSA Conf. Championship
*Disney, FL – USSSA Major Worlds


PCS/SOX

Player Position Home Town
Sergio Martinex OF Pasadena, TX
Dustin Hass 3B Houston, TX
Jeff Snyder C Houston, TX
Dom Hernandez 5th MAN Houston, TX
Matt Kainer 2B Tomball, TX
Conway Waddy  OF Houston, TX
Ken Scobee COACH/1B  Houston, TX
Matt Pavlich  OF Spring, TX
Tony Cooper OF Magnolia, TX
Kevin Theiss    SS Spring, TX
Shane Elliott 1B/P Houston, TX
Jason Coroneos  OF/IF Klein, TX
Mike Rayburn  P Tomball, TX
Kip Todhunter   C Cut & Shoot, TX
Shane DeBose  1B/P Tomball, TX

Schedule
Bluebonnet Classic NIT – Austin, TX
Budweiser Festival – College Station, TX
Texas Legends Major NIT – Euless, TX
Crawfish Classic – Spring, TX
Cajun Classic Major NIT -Carencro, LA
Busch Classic – Little Rock, AK
Texas ASA A/B State – Wichita Falls, TX
Texas USSSA A/B State – Houston, TX
USSSA B World – Orlando, FL


Polecats/Team Lovell

Player Position Home Town
Jake Woodfin Outfield/Infield Radford, VA
John Hicks Jr Outfield Glade Springs, VA
Daryl Beard Outfield/Infield Bluefield, WV
Brian Summers Shortstop Lebanon, VA
Rocky Hill Jr Pitcher Richlands, VA
Jerry Shepard Outfield Dublin, VA
Adam Shearer Outfield/Infield Christiansburg, VA
Dave Saunders Outfield Bluefield, WV
Stan Doyle Catcher/EH Marion, VA
Tim Hill Catcher/EH Richlands, VA
John Akers Infield Christiansville, VA
Ray Musselman Outfield Christiansburg, VA
Todd Meadows Infield Radford, VA
Buck Beaver Pitcher/Catcher Radford, VA
Scott Bush 1B/Pitcher Radford, VA
Manager: Scott Chafin #9 – Castlewood, VA
Sponsors: Mike Kelly, William Wohlford, Toni Lovell

Schedule
Bash for the Cash – Athens, TN
WSA Cash Cow Kickoff Classic – Johnson City, TN
Coca-Cola Jamboree – Johnson City, TN
Chance Crawford Benefit – Salem, VA
Hooter’s Round Robin – Johnson City, TN
Mountainfest – Bluefield, WV
TPS Classic – Johnson City, TN
NSA Commonwealth Games – Salem, VA
WSA Jackpot Series – Bristol, TN
NSA Class C State – Salem, VA
WSA Class C State – Bristol, TN
WSA Slobber Knockers Classic – Dublin, VA
ASA Hooters C Nationals – Salem, VA
WSA Eastern Worlds – Johnson City, TN


Pure Romance/Easton

Player Position 2005 Team
Brain Alexander OF Blitz/Concepts
Scott Sitgers OF Pure Romance
Darren Johnson IF Pure Romance
Dan Fiechtner IF 1Source Sports
Scott Jones IF/OF Pure Romance
Johnny Miller OF EMR
Terry Rosenbalm IF EMR
Rodney Beavers C Pure Romance
Jim Jamison P Pure Romance
Jon Jamison   IF Freeze
Nathan Lamb  IF Lucke
Tom Ellis  IF Wantanbe
Brain Barger P Superior Restoration

Manager: Nick Cicchinelli

Schedule
Bash 4 Cash – Cincinnati, OH
USSSA B/C NIT – Harrison, OH
USSSA B NIT – Cincinnati, OH
USSSA B NIT – Cincinnati, OH
USSSA B NIT – Harrison, OH
NSA Super B NIT – Indianapolis, IN
USSSA B NIT – Cincinnati, OH
USSSA City Slam – Cincinnati, OH
NSA Super B NIT – Louisville, KY
USSSA Major – Cincinnati, OH
METRO – Cincinnati, OH
NSA B State – Cleveland, OH
USSSA B State – Cincinnati, OH
ISA B World – Auburn, AL
USSSA B Great Lakes National – Sterling Hts, MI
NSA B Central World – Muncie, IN
USSSA B World Series – Orlando, FL
NSA Super B World Series – Knoxville, TN


SPITZ SEEDS/TPS – Louisville, KY

Player Position Home Town
Troy Autry IF  Newburgh, IN
Seath Butts   OF/C/DH Cadiz, KY
Curtis Cochran  DH/OF Elizabethtown, KY
Chet First IF/OF Shepardsville, KY
Tyler King  SS Louisville, KY
Steve Kingsolver 1/DH Bagdad, KY
Brent LeMaster – Lexington, IN
Dustin Martin OF Columbia, KY
Greg Mattingly   OF   Bardstown, KY
Joey McMahel SS Clarksville, IV
Chris Owens P Scottsburg, IN
Jon Robertson 3B Huntington, WV
Gary Sipe – Cynthiana, KY
Keith Stewart  OF Richmond, KY
Michael Whitlock DH/2B/OF Georgetown, KY
Manager: Leon Mattingly     Coaches: Bobby Brockman, Gary Sipe, Don Williams     Stats: Jim Kerns
Team Website: Spitz Seeds/TPS

Schedule
Western K. Kick-Off – Owensboro
Ball Diamond – Louisville
Spring Classic – Bowling Green
B&B Bash – Campbellsville
KY Open – Bowling Green
Thoroughbred – Lexington
Twitty – Hendersonville
Lake Cumberland – Monticello
B&C – Bowling Green
Smoky Mountain Classic
ISA B State – Bowling Green
NSA A World – Michigan City
ASA B State – Richmond
ASA B Nationals – Valdosta


TSC/Team Gator/Arby’s/American Family Ins.

Player Position Home Town
Gar King   P/INF   Avon, IN
Casey Fogle  C/EH  Ft. Wayne, IN
Dave Lykins   INF Portland, IN
Travis Dale    INF/OF New Castle, IN
David Buck INF/OF/P Beech Grove, IN
Josh Ulery   INF/P  Peru, IN
Brad Bennett   INF/OF  Gas City, IN
Chad Dale  OF New Castle, IN
Brian Stone  OF/1st  Ft. Wayne, IN
Toby Ogle OF   Peru, IN
Jerry Williams  EH/1st/C Franklin, IN
Derek Hoffheins  OF Gas City, IN
Matt Smith  INF/P  Kokomo, IN
Tim Marchetti P Greenwood, IN
Tony Christ  EH/C Greenwood, IN
Josh Johnson OF Brownsburg, IN
Manager: Jim Thornton – Coatesville, IN      Stats: Chuck Golden – Indianapolis, IN
Coaches: Darrell McGuire – Indianapolis, IN; Tim Dale – New Castle, IN


Team Arkansas/Barnes Logging/FBI/Miken – Fort Smith, AR

Player Position
Alan Barnes C/EH
Brandon Bates SS
Brent Gigerich 1B
Jimmy Gladden C/EH/OF
Tim Howard OF/MI
Matt Jones OF
Zach Keene  C/EH
Mike Lowery 3B
Donny Ostrander OF
Rickie Robbins OF
Cory Herrera OF
Lance Smith 2B
Chris Walker C/EH
Chris Wilson P
Shaun Robinson MI
Coach: Alan Barnes Sr.    Team Website: Team Arkansas/Barnes Logging/FBI/Miken

Schedule
Gold Strike Classic – Tunica, MS
Texas Legends – Euless, TX
Cajun Classic – Carencro, LA
Conway Twitty Classic – Henderson, TN
CowTown Showdown – Shawnee, KS
Busch Classic – Little Rock, AR-
Smokey Classic – Maryville, TN
NSA A World – Michigan City, IN
ISA A World – Polk County, FL
USSSA A World – Orlando, FL
USSSA Conf Champ – Kissimmee, FL
WSL NAC Worlds – Panama City Beach, FL
USSSA Major World Series – Orlando, FL
ASA A Nationals – Oklahoma City, OK


Team Illinois/Reds/Tanel360/TPS

Player Position Home Town
Billy Dennis OF Kentucky
John Leep    IF Kentucky
Brian Bayes IF Kentucky
Jim Perry  P Kentucky
Nick Gengo  1st Kentucky
Tim Wolfe    DH/C Kentucky
Mike Kalinowski  C/P New Jersey
Patrick Riporti  IF New Jersey
Jason Moore IF West Virginia
Levi Wright IF/OF Missouri
Chuck Smith     OF Illinois
Kevin Reller  OF Illinois
Coaching Staff:  Kevin Broemmer (Stick)    Robert Moore (Red)

Schedule
Spring Class – Bowling Green, KY
Gumby Open – Springfield, IL
Thorobred Classic – Lexington, KY
NSA NIT – Muncie, KY
Pick Of Dixie – Chattanooga, TN
Smokey Mountain Classic – Maryville, TN
NSA A World – Michigan City, IN
TBA
NSA AA World – St. Louis, MO
WSL World – Panama City Beach, FL
ASA A  Nationals – Oklahoma City, OK


Toronto Orioles/Procam International/Ward and Patch/Quality Credit Services

Player Position Home Town
Rob Lawrence  OF Guelph, Ontario
James Kelley    M Windsor, Ontario
Glen Gillis  OF Ajax, Ontario
Scott Lee    P Oshawa, Ontario
Grant Garrett   1st Georgetown, Ontario
Jeff Gare    2nd London, Ontario
Pat Parsons OF Woodstock, Ontario
Todd Cadenhead  2nd Keswick, Ontario
Ryan Caley   SS London, Ontario
Leo Bertolin  OF Mississauga, Ontario
Chad Reid     1st Toronto, Ontario
Shawn DesRoches  3rd London, Ontario
Scott Watson OF Caledon, Ontario
Dave Boldt   OF St. Thomas, Ontario
Mike O’Callaghan  Coach Markham, Ontario
Dominic Zarlenga  Coach Stouffville, Ontario
Marc Turcotte    Coach Montreal, Quebec
Vern Kuntzie    Coach Scarborough, Ontario


Tri-C Electric-AR

Player
Jason Beard
Gary Williams
Michael Williams
Gary Barth
Phillip Bailey
Chris Foor
Jon Tyson
Scott Morrison
Brett Cole
Brad Wallace
Tim Ammons
Bo Rowe
Randy Wright
Paul McGuire


Twister/Outfit – St Louis, MO

Player 2005 Team
Ken Karl    REI/Worth
Doug Thompson BJ Logging
Pat Christopher REI/Worth
Dan Bean      Bay Mountain Air
Jason Cerrano Quick Roofing/Promed/Cash Plus Pawn
Jaime Whitt Bay Mountain Air
Jim “Flip” Bathon  REI/Worth
Troy Summerfield AM Las Vegas/Benfield/Reece/Belcher
Darren Mudd     Hooligans Revamped
JTony “Bo” Bovacanti  REI/Worth
Justin Knoke REI/Worth
Kevin Lucas   REI/Worth
Tony Martin REI/Worth
Coach: Douglas Meyer
Sponsors: Twisters Bar & Grill, Fork Lift of St. Louis, Red Bull


Watanabe/Tiny Town Pizza/Superior/Kattus/TPS

Player Position 2005 Team
Larry Wert  OF/Inf Watanabe/TTP/TPS
Ryan Minges  OF Superior Property
Brad Reckart   OF/Inf Watanabe/TTP/TPS
Jason Roesch OF Watanabe/TTP/TPS
Jimmy Carter Inf Watanabe/TTP/TPS
Rusty Scott Inf Reds Boys/TPS
Tommy Stevens Jr  Inf EMR
Tommy Thompson C/DH Watanabe/TTP/TPS
Kevin Birkofer   Inf Watanabe/TTP/TPS
Jeff “Rock” Edington   Inf Watanabe/TTP/TPS
Jim “Birdie” Burbrink P Watanabe/TTP/TPS
Shane “Cheesy” Spice  P/Inf Watanabe/TTP/TPS
Roy Payne Inf Superior Property
Managers/Coaches: Dave Watanabe – Watanabe Optical, Kevin Bullock – Tiny Town Pizza, Roy Payne – Superior Property,  Andy Stephens – Watanabe/TTP/TPS

2006 Old Scout All World Team

First Base: Jeff Hall, Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth
First Base: Howie Krause, Resmondo – KME Softball

Second Base: Brett Helmer, Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Second Base: Todd Martin, Resmondo – KME Softball

Third Base: Rusty Bumgardner, Resmondo – KME Softball
Third Base: Greg Cornell, Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth

Shortstop: Don Dedonatis Jr., Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Shortstop: Dal Beggs, Resmondo – KME Softball

Middle Infielder: Dennis Rulli, Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Middle Infielder: Bryson Baker, Resmondo – KME Softball

Outfield: Brian Wegman, Benfield/Reece/Shade Rest/AM Las Vegas/Easton
Outfield: Scott Kirby, Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Outfield: Scott Striebel, Resmondo – KME Softball
Outfield: Scott Janick, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
Outfield: Brian Rainwater, Resmondo – KME Softball
Outfield: Bobby Hughes, Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Outfield: John McCraw, Team Combat
Outfield: Jason Kendrick, Resmondo – KME Softball

Catcher: Jeff Wallace, Resmondo – KME Softball
Catcher: Scott Brown, Team Combat

AH: JC Phelps, Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth
AH: BJ Fulk, Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth

Utility: JD Genter, Benfield/Reece/Shade Rest/AM Las Vegas/Easton
Utility: Dale Roe, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton

Pitcher: Andy Purcell, Resmondo – KME Softball
Pitcher: Scott Nastally, Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Pitcher: Justin Mucciarelli, Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth

Coach: Ed Cagle, Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth
Coach: Greg Blackburn, Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth
Coach: Chuck Hester, Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth

Manager of the Year: Frank Webb, Resmondo – KME Softball

Sponsor of the Year: Larry Quartuccio, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton

Special Awards:

Homerun Freq: JC Phelps, Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth

OB %: Scott Brown, Team Combat

Homerun Champ: Jeff Wallace, Resmondo – KME Softball

PLAYER OF THE YEAR: DENNIS RULLI – BELL CORP

2006 ISC Men’s Fast Pitch World Tournament

2006 held at Kitchener, Ontario.


Champion – County Materials, Marathon, Wisconsin
Runner Up – Patsy’s, New York City, New York


  • Cleo Goyette Memorial MVP Award – Jarrad Martin, County Materials
  • Leroy Zimmerman Memorial Pitching Award – Andrew Kirkpatrick, County Materials
  • Kevin Herlihy Newcomer of the Year – N/A
  • Leading Hitter – Gregg Garrity, Keating’s Fitness Center (8-12) – .667
  • Most RBI – Gregg Garrity, Keating’s Fitness Center – 10

2006 ISC FIRST TEAM ALL WORLD

P – Andrew Kirkpatrick, County Materials
P – Adam Folkard, Patsy’s
P – Gerald Muizelaar, Patsy’s
C – Frank Degroat, Patsy’s
C – Todd Twachtmann, The Farm Tavern
IF – Todd Budke, The Farm Tavern
IF – Patrik Kolkus, CZ National Team
IF – Keith MacKintosh, The Farm Tavern
IF – Jarrad Martin, County Materials
IF – Travis Wilson, Patsy’s
OF – Colin Abbott, The Farm Tavern
OF – Eduardo Leonardo, Heflin Gremlins
OF – Steve Shucker, Heflin Gremlins
OF – Stacy McLean, River Sharks
DH – Gregg Garrity, Keatings Fitness Center

2006 ISC SECOND TEAM ALL WORLD

P – Korrey Gareau, Farm Tavern
P – Ward Gosse, Kegel Black Knights
P – Todd Martin, Hallman Twins
C – Chris Shewfelt, Hallman Twins
C – Patrick Shannon, County Materials
IF – Ron White, Hallman Twins
IF – Nathan Nukunuku, County Materials
IF – Chad Boom, Kegel Black Knights
IF – Nick Needham, Quad City Sox
IF – Marc Santilliano, CR Portland
OF – Jeff Goolagong, County Materials
OF – Chris Miljavac, Patsy’s
OF – Thomas Makea, County Materials
OF – Ryan Wolfe, The Farm Tavern
DH – Chris Miljavic, Patsy’s


FINAL STANDINGS

1. County Materials, Marathon, WI (7-1)
2. Patsy’s, New York City, NY (6-1)
3. Quaker Riversharks, Orillia, ON (4-2)
4. The Farm Tavern, Madison, WI (4-2)
5t. Aspen Interior Black Sox, Saskatoon, SK (4-2)
5t. Hallman Twins, Kitchener, ON (5-2)
7t. Heflin Gremlins, Ballston Lake, NY (5-2)
7t. Kegel Black Knights, Fargo, ND (5-3)
9t. So Cal Bombers, Yucaipa, CA (4-2)
9t. Team Rainey, Whittier, CA (2-2)
9t. Circle Tap, Denmark, WI (2-2)
9t. Grey Sox, Vancouver, BC (2-2)
13t. Redmen, Oshweken, ON (2-3)
13t. Stix, Bloomington, IL (3-3)
13t. Townline, Green Bay, WI (3-2)
13t. Merchants, Jarvis, ON (2-3)
17t. Albaugh Inc., Elkhart, IA (2-2)
17t. MinnDak Millers, Moorhead, MN (2-2)
17t. Bandits, Pueblo, CO (2-2)
17t. Bright Cheese House Eagles, Innerkip, ON (2-2)
17t. Czech Republic, Prague CZ (1-3)
17t. Explorers, Midland, MI (1-3)
17t. MVD Sports, Ashland, OH (1-2)
17t. Quad City Sox, Davenport, IA (2-3)
25t. Dolan & Murphy, Aurora, IL (1-3)
25t. Keatings Fitness Center, Wilkes Barre, PA (1-3)
25t. CR/Portland, Portland, OR (1-3)
25t. Danish Dynamite, Copenhagen DE (1-3)
25t. The Freight, Vandalia, IL (0-3)
25t. Texaco Pirates, Abaco, BA (0-3)
25t. Aces, Houston, TX (0-3)
25t. Plangger’s Furniture, Benton Harbor, MI (0-3)

2006 USSSA Men’s Major Slow Pitch World Series

2006 held at Champion Stadium, Osceola, Florida.


Champion – Resmondo – KME Softball Club, Winter Haven, Florida
Runner Up – Bell Corp/Taylor Bros/Belcher/Easton, Tampa, Florida


  • MVP – Rusty Bumgardner, Resmondo (18-22, .818, 7 HR, 23 RBI, 13 Runs)
  • HR Leader – BJ Fulk, SpecialtyTank (21-30, .700, 18 RBI, 17 Runs) – 12 HR
  • Batting Leaders – Rusty Bumgardner, Resmondo – .818
  • Batting Leaders – Jeff Wallace, Resmondo (18-22, 3 HR, 8 RBI, 14 Runs) – .818
  • Defensive MVP – Brian Rainwater, Resmondo – KME Softball
  • Offensive MVP – Brett Helmer, Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton (24-31, .774, 10 HR, 25 RBI, 22 Runs)

USSSA MAJOR WORLD SERIES ALL TOURNAMENT TEAM

Pitcher – Justin Mucciarelli – Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth
Pitcher – Andy Purcell – Resmondo/KME
Catcher – Jeff Wallace – Resmondo/KME (18-22, .818, 3 HR, 8 RBI, 14 Runs)
Catcher – Vince Bisbee – Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Infield – Don DeDonatis – Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Infield – Bryson Baker – Resmondo/KME
Infield – Jeff Hall – Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth
Infield – Dal Beggs – Resmondo/KME
Infield – Todd Martin – Resmondo/KME
Infield – Tim Cocco – Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Infield – Dennis Rulli – Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Infield – Todd Joerling – Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Infield – Greg Connell – Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth
Infield – Denny Crine – Benfield Electric/Reece/Shade/AM Las Vegas
Infield – Brian Justice – Benfield Electric/Reece/Shade/AM Las Vegas
Outfield – Scott Kirby – Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton
Outfield – Scott Striebel – Resmondo/KME
Outfield – Brian Wegman – Benfield Electric/Reece/Shade/AM Las Vegas
Utility – JC Phelps – Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth
Utility – Dale Roe – Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
Utility – BJ Fulk – Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth (21-30, .700, 12 HR, 18 RBI, 17 Runs)


FINAL STANDINGS

1 Resmondo/KME, Winter Haven, FL (5-0)
2. Bell Corp/Taylor/Belcher/Easton, Tampa, FL (4-2)
3. Specialty Tank/Stucco/K&G/Worth, Columbus, OH (4-2)
4. Benfield/Reece/Shade/AM Las Vegas, Vienna, VA (3-2)
5t. Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton, Westland, MI (3-2)
5t. Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth, Mckenzie, TN (3-2)
7t. Team Combat, Kent, WA (2-2)
7t. KME/Chaney/Body Glove/PB/Easton, Anaheim, CA (2-2)
9t. K&C/TAI/Elite/G23/Easton, Cameron, CA (1-2)
9t. Suncoast/AH/RBK/Easton, Parrish, FL (1-2)
9t. Cash Plus Pawn, Euless, TX (1-2)
9t. Aubrey’s/MIT/Worth, Savannah, GA (0-2)
13t. Pace/TPS, Pittsford, NY (0-2)
13t. Watanabe/Katt/TTP/B&A/Sup/TPS, Cincinnati, OH (0-2)
13t. Team Worth/Barnes Logging/FBI, Ft. Smith, AR (0-2)
13t. Tri C Electric/Xtreme Fitness, Little Rock, AR (0-2)

2006 USSSA Men’s A Slow Pitch Worlds

2006 held at Orlando, Florida.


Champion – NW Pipe/Bud Light, Westland, Michigan
Runner Up – Jean Shoppe/Worth, McKenzie, Tennessee


  • MVP – Dale Roe, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
  • HR Leader – N/A
  • Batting Leader – Jason Wetmore, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
  • Defensive MVP – Mike Overholt, Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth
  • Offensive MVP – Jason Wetmore, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton

2006 USSSA MEN’S CLASS “A” WORLD TEAM

Brad Reckart, Watanabe/Katt/TTP/B&A/Sup/TPS
Paul Brannon, Aubrey’s/MIT/Worth
Jamie Gordon, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
Scott Janack, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
Joel Ramos, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
Chris Kirian, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
Jeff McGavin, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
Shaun Watson, Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton
Kevin Birkofer, Watanabe/Katt/TTP/B&A/Sup/TPS
Tom Thompson Watanabe/Katt/TTP/B&A/Sup/TPS
Kyle Cowart, Aubrey’s/MIT/Worth
Eric Thompson, Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth
Jaime Wise, Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth
Justin Mucciarelli, Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth
Travis Lane, Jean Shoppe/Team Mayhem/Worth


FINAL STANDINGS

1. Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton, Westland, MI (6-1)
2. Jean Shoppe/Worth, McKenzie, TN (4-2)
3. Aubrey’s/MIT/Worth, Savannah, GA (4-2)
4. Watanabe/Tiny Town Pizza/Superior/R&A/TPS, Cincinnati, OH (4-2)
5t. KME/Chaney’s/Body Glove/PB/Easton, Anaheim, CA (3-2)
5t. Team Worth/Barnes Logging/FBI/Miken, Ft Smith, AR (2-2)
7t. Cash Plus Pawn, Euless, TX (2-2)
7t. Taylormade/Titan Erosion/Easton, Spotsylvania, VA (2-2)
9t. Freeze Concrete/JA Arnold/BW3, Cincinnati, OH (1-2)
9t. PrimeTime/MOS/RAL/Easton, Newnan, GA (1-2)
9t. Laser Vision/Easton/Titan Sports, Greenfield, MA (1-2)
9t. EAS/Pollards/Easton, Ft Collins, CO (1-2)
13t. K&C/TAI/Elite/G23/Easton, Cameron Park, CA (1-2)
13t. Pace/TPS, Pittsford, NY (1-2)
13t. Kirby/Higgs/Easton, Destin, FL (0-2)
13t. Suncoast/AH/RBK/Easton, Parrish, FL (0-2)
17t. Herrin/MIT/Left Field Lounge, Savannah, FL (0-2)

2006 USSSA Women’s Major Slow Pitch World Series

2006 held at Orlando, Florida.


Champion – Long Haul/Enough Said/Easton/Tanel, Tallahassee, Florida (62-2)
Runner Up – MN Ice, North Oaks, Minnesota


Long Haul won four straight games to take the Championship, outscoring their opponents 65-35. The final game over Minnesota Ice was a tough 12-6 win.


  • MVP – Sondra Landry, Long Haul/Enough Said
  • Defensive MVP – Mary Hoff, Long Haul/Enough Said
  • Offensive MVP – Erin Brown, MN Ice

2006 ALL WORLD TEAM

Beverly Reaves, Long Haul/Enough Said/Easton/Tanel
Meredith Gatlin, Long Haul/Enough Said/Easton/Tanel
Elena Song, Karphone
Vickie Ashcroft Karphone
Stacie Symonds, Long Haul/Enough Said/Easton/Tanel
Katura Williams, Long Haul/Enough Said/Easton/Tanel
Shelly Schoeberl, MN Ice
LeAnne Connolly, MN Ice
Paula Price, MN Ice
Shannon Kiffmeyer, MN Ice
Cara Coughenour, Long Haul/Enough Said/Easton/Tanel
Christan Dowling, MTO/Citgo Autotruck Plaza
Cathy Bradley, Long Haul/Enough Said/Easton/Tanel
Lisa Pugh, MTO/Citgo Autotruck Plaza
Leslie Szekely, MTO/Citgo Autotruck Plaza


FINAL STANDINGS

1. Long Haul/Enough Said/Easton/Tanel, Tallahassee, FL (4-0)
2. MN Ice, North Oaks, MN (3-2)
3. MTO/Citgo Autotruck Plaza, Racine, WI (4-2)
4. Karphone, Hawthorne, CA (2-2)
5t. Seattle Express, Renton, WA (2-2)
5t. MN ThunderBoltz, Lakeville, MN (1-2)
7t. Diamond Queens Softball Club, Nashville, TN (0-2)
7t. Lady Zapp, Atlanta, GA (0-2)
9. Supersonics/Worth, Warner Robins, GA (0-2)

2006 ASA Women’s Major Fast Pitch Nationals

2006 held at Stratford, Connecticut.


Champion – Stratford Brakettes, Stratford, Connecticut (46-4)
Runner Up – Southern California Sliders, Yorba Linda, California


Finishing the year 44-4, the Brakettes advanced to the championship round after beating Storm USA 6-0 in the winner’s bracket final. The Brakettes scored four times in the third and added two more runs in the fourth to send the Storm into the loser’s bracket. The Storm then lost to the Sliders, 4-2, in the loser’s bracket final to be eliminated and finish 2-2 and in third place for the second year in a row.

The Sliders (5-2) advanced to the loser’s bracket final by eliminating the St. Louis Saints, 4-1, who finished finished fourth (4-2).

The Brakettes got two excellent pitching performances from Candice Baker, she fanned 12 and allowed one hit in the winner’s bracket final and hurled a five-hitter with nine strikeouts in the championship game. The Brakettes supported her with 19 hits in the two games. Baker was overpowering in the first five innings, fanning 11 of the first 16 batters she faced, including the first six in a row.

Darcy Wood started for the Storm before Casey Halloran replaced her in the third inning. Wood came back in the fourth and pitched the remainder of the game for the Storm. The Brakettes scored four times in the third inning on an RBI double by Baker and RBI singles by Jenna Macchi and Courtney Bures. The Brakettes tallied two more runs in the fourth inning on a two-run single by Whitney Mollica (2-4), Macchi also had a pair of hits (double and single) in four at-bats.

In the championship game, the Brakettes pounded out nine hits against three Sliders’ pitchers, scoring one in the third and three each in the fourth and sixth innings. The Sliders scored twice in the sixth inning on an RBI triple by Amanda Kamekona and a Brakette error. In the seventh the Sliders tallied their second and last run on a pinch hit RBI double by Bridgette Caron. The Brakettes took a 1-0 lead in the bottom of the third on an RBI triple by Hayle Guess and added three more in the fourth on a two-run single by Lovena Chaput and an RBI single by Chelsi Lake. Three more runs in the sixth closed out the scoring for the Brakettes who got RBI doubles from Macchi and Mollica and an RBI triple by Baker.

The Sliders used three hurlers with Lorilyn Wilson the loser, Christy Robitaille and Kia Fennell. In addition to her triple, Baker had singles in the fourth and fifth innings to finish with three hits in four at-bats.

Stratford Brakettes pitchers Dani Hofer went 3-0, with 2 shutouts and Brandice Balschmiter went 1-0, 12 K.


  • MVP – Candice Baker, Stratford Brakettes (2-0, 21 K, also 3-4 with 3B and RBI in championship) – she also batted .411 for the tournament
  • Bertha Tickey Pitching Award – Lorilyn Wilson, Southern California Sliders
  • Erv Lind Defensive Award – Jenna Macchi, Stratford Brakettes
  • Batting Leader – Kaitlyn Cochran, Southern California Sliders (8-15) – .533
  • HR Leader – N/A

2006 FIRST TEAM ALL AMERICANS

P – Brooke Baker, St. Louis Saints
P – Candice Baker, Stratford Brakettes
P – Lorilyn Ann Wilson, S. California Sliders
C – Crystal Krebs, Storm USA
1B – Kali Shirk, Storm USA
2B – Jenna Macchi, Stratford Brakettes
3B – Whitney Mollica, Stratford Brakettes
SS – Amanda Kamekona, S. California Sliders
OF – Lovena Chaput, Stratford Brakettes
OF – Gina Carbonatto, Storm USA
OF – Kaitlin Cochran, S. California Sliders
OF – Lisa Modglin, S. California Sliders
UTIL – Michelle Smith, S. California Sliders
UTIL – Natalie Peters, St. Louis Saints
UTIL – Killian Roessner, Stratford Brakettes

2006 SECOND TEAM ALL AMERICANS

P – Courtney Piar, Amherst Lightning-Kulwick
P – Stacey Denlinger, Topton VIP
P – Chrissy Owens, Stratford Brakettes (1-0, no hitter)
C – Tessa Paolini, Amherst Lightning-Kulwick
1B – Deann Young, S. California Sliders
2B – Christa Gammon, St. Louis Saints
3B – Dawn Setter, Amherst Lightning-Kulwick
SS – Toni DiFilipo, Topton VIP
OF – Hayle Guess, Stratford Brakettes
OF – Nicole Willats, Buffalo Bisons
OF – Kristie Morcrette, Topton VIP
OF – Elizabeth Gall, Topton VIP
UTIL – Erin Miranda, Amherst Lightning-Kulwick
UTIL – Jackie Marten, St. Louis Saints
UTIL – Nikki Thompson, Buffalo Bisons


FINAL STANDINGS

1. Stratford Brakettes, Stratford, CT (5-0)
2. Southern Cal Sliders, Yorba Linda, CA (4-2)
3. Storm USA, Corona, CA (2-2)
4. St. Louis Saints, Manchester, MO (4-2)
5t. Topton VIPs, Hellerton, PA (2-2)
5t. Amherst Lightning-Kulwick, Amherst, NY (3-2)
7t. Buffalo Bisons, Buffalo, NY (2-2)
7t. WNY Xtreme, Orchard Park, NY (1-2)
9t. Lanova, Kenmore, NY (1-2)
9t. New York Freedom, Babylon, NY (1-2)
9t. Maurer & Scott Blasters, Coopersburg, PA (1-2)
9t. Amherst Lightning-Brooks, Amherst, NY (0-2)
13t. Staten Island Saints, Staten Island, NY (0-2)
13t. WNY Stampede, Lancaster, NY (0-2)

2006 ISA Men’s A Slow Pitch World Series

2006 held at Polk County, Florida.


Champion – Specialty Tank/Stucco, Columbus, Ohio
Runner Up – Benfield/Reece/AM Las Vegas, Vienna, Vienna


  • MVP – Ryan Robbins, Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth (21-22, .955, 8 HR, 24 RBI)
  • Defensive MVP – Matt King, Benfield/Reece/Shade on the Canal/Easton/AM Las Vegas
  • Offensive MVP – not named
  • HR Leader – JC Phelps, Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth – 12 HR
  • Batting Leader – Ryan Robbins, Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth (21-22, 8 HR, 24 RBI) – .955
  • Base Burglar – Johnny Gallegos, Benfield/Reece/Shade on the Canal/Easton/AM Las Vegas

ISA A ALL WORLD TEAM

  • Shane Frederick, Kirby/Higgs/Easton
  • Adam Ferguson, Kirby/Higgs/Easton
  • Jamie Nelson, Jean Shoppe/Worth
  • Shawn Ballard, Jean Shoppe/Worth
  • Mike Overholt, Jean Shoppe/Worth
  • JD Gunter, Benfield/Reece/Shade on the Canal/Easton/AM Las Vegas
  • Denny Crine, Benfield/Reece/Shade on the Canal/Easton/AM Las Vegas
  • Brian Wegman, Benfield/Reece/Shade on the Canal/Easton/AM Las Vegas
  • Greg Hartwick, Benfield/Reece/Shade on the Canal/Easton/AM Las Vegas
  • Wayne Habermehl, Benfield/Reece/Shade on the Canal/Easton/AM Las Vegas
  • JC Phelps, Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth
  • Hank Garris, Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth
  • Brian Arnold, Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth
  • KC Gillman, Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth
  • Greg Connell, Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth
  • Rick Sedlacek, Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth

FINAL RESULTS

1. Specialty Tank/Creative Stucco/K&G Sports/Worth, Columbus, OH (4-0)
2. Benfield/Reece/Shade on the Canal/Easton/AM Las Vegas, Vienna, VA (3-2)
3. Jean Shoppe/Worth, McKenzie, TN (3-2)
4. Kirby/Higgs/Easton, Destin, FL (2-2)
5t. Herrin/M.I.T./Left Field Lounge, Savannah, FL (1-2)
5t. T&R Stucco, Polk City, FL (1-2)
7t. Aubrey’s/MIT/Worth, Savannah, GA (0-2)
7t. Northwest Pipe/Bud Light/3N2/Easton, Westland, MI (0-2)

2006 ASA Men’s A Slow Pitch Nationals

2006 held at Oklahoma City, Oklahoma on September 28-October 1.


Champion – KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton, San Diego, California
Runner Up – Long Haul Trucking, Albertville, Minnesota


In a game that lasted only four innings, KME/Chaney’s/Body Glove routed a determined Long Haul team 33-9 in the championship game at the ASA Hall of Fame Complex in Oklahoma City, OK to capture the 2006 ASA Class A National Championship. KME pounded out 32 hits in the final while holding Long Haul to just 13 hits. Brett Helmer (three doubles and a two-run homer) and outfielder John Bailey had four hits apiece to lead the high-powered KME offense. Bailey had a game-high nine RBIs on three homers and a single.  KME outfielder Donovan Pokraka went 3-4 with 2 RBIs in the championship game and was named the tournament MVP. Geno Buck added a solo homer, which was his 10th of the tournament to lead all hitters. In the 28 games played, a total of 217 HRs were hit by the 15 teams.

The Limit of 16 home runs (8 per team), was not reached once during the entire tournament. As a matter of fact, only six teams combined
for double digit Homers. The Class-A HR limit per team per game is 8.


  • MVP – Donavan Pokraka, KME/Chaney/Body Glove/Pvtch Blakk/Easton (16-20, .800, 6 HR, 17 RBI)
  • HR Leader – Geno Buck, Long Haul Trucking (14-25, .560, 18 RBI) – 10 HR
  • Batting Leader – Jamie Nelson, Jean Shoppe/Worth (16-18, 4 HR, 14 RBI) – .889

ASA A ALL AMERICANS FIRST TEAM

  • P – Andy Purcell, KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton
  • C – Greg Flees, Long Haul Trucking
  • 1B – Lloyd Watson, Cash Plus Pawn/Wood Law
  • 2B – Prims Burbank, Abbey Printing/Bumpus Real Estate/Spurs
  • 3B – Jeff Ott, KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton
  • SS – Jamie Nelson, Jean Shoppe/Worth
  • OF – Travis Lane, Jean Shoppe/Worth
  • OF – Dwayne Tackey, Cash Plus Pawn/Wood Law
  • OF – Donavan Pokraka, KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton
  • OF – Charles Dubois, Graco Broncos
  • UT – Dennis Rulli, KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton
  • UT – Tim Barger, Damage Control
  • UT – Brett Helmer, KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton
  • UT – Joey Galvan, Graco Broncos
  • UT – Tony Hanson, Long Haul Trucking

ASA A ALL AMERICANS SECOND TEAM

  • P – Brad Augedahl, Long Haul Trucking
  • C – Tim Baker, KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton
  • 1B – Danny Sarmiento, KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton
  • 2B – Jeff Ash, Cash Plus Pawn/Wood Law
  • 3B – Dennis Shrum, Cash Plus Pawn/Wood Law
  • SS – Adam Peterson, Long Haul Trucking
  • OF – Rob Borchandt, Abbey Printing/Bumpus Real Estate/Spurs
  • OF – John Bailey, KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton
  • OF – Todd Rowe, Graco Broncos
  • OF – John Dutch, Jean Shoppe/Worth
  • UT – Bruce Neitsch, Abbey Printing/Bumpus Real Estate/Spurs
  • UT – Jay Lenz, Abbey Printing/Bumpus Real Estate/Spurs
  • UT – Victor Cordova, Jean Shoppe/Worth
  • UT – Richard Buck, Long Haul Trucking
  • UT – Steve Ashmore, Abbey Printing/Bumpus Real Estate/Spurs

FINAL STANDINGS

1. KME/Chaney/Body Glove/Pytch Blakk/Easton San Diego, CA (5-0)
2. Long Haul Trucking Albertville, MN (6-2)
3. Jean Shoppe/Worth Macon, GA (3-2)
4. Abbey Printing/Bumpus Real Estate/Spurs Austin, TX (4-2)
5t. Armed Forces Philadelphia, PA (2-2)
5t. Damage Control Sullivan, WI (3-2)
7t. Cash Plus Pawn/Wood Law Dallas, TX (2-2)
7t. Graco Broncos Carrollton, TX (2-2)
9t. All Star Plumbing/CAI/Miken Lawton, OK (1-2)
9t. Rusty Electric Lawton, OK (1-2)
9t. Sherman Roofing Calera, OK (1-2)
9t. Walker Plumbing El Reno, OK (1-2)
13t. CSI/JSA Oklahoma City, OK (0-2)
13t. Fort Sill Cannoneers Lawton, OK (0-2)
13t. Oklahoma Worth Muskogee, OK (0-2)

2006 ASA Men’s Major Fast Pitch Nationals

2006 held at South Bend, Indiana on August 3-6.


Champion – Circle Tap, Denmark, Wisconsin (32-20)
Runner Up – Florida Fastpitch, Jacksonville, Florida


Circle Tap defeated a determine Florida Fastpitch 4-1 in the final “if” Championship game to finish up with a (6-1) record and the ASA National Championship.  The Florida squad finished up (7-2) for the tournament. They forced the final game by trouncing Circle Tap 15-3 in the first final as they hit 4 homers in the game among their 16 hits. Collin McKenzie came in for the final game and shut down the Florida Fastpitch team with a 4-1 victory. McKenzie had 10 strikeouts in the game. Coaching legend Denny Bruckert went to the Nationals ad managed Circle Tap to the title, winning his 6th overall ASA championship as a manager.

Florida Fastpitch, behind pitcher Sebastian Gervasutti won 15-3 in 5 innings in first final, then Circle Tap came back and won the championship 4-1 as Collin McKenzie hurled the win, striking out 10 batters. Gervasutti was the losing pitcher in the final. The only run off McKenzie in the final game was a Home run by Mike Brown of Florida Fastpitch. Brad Johnson was 3-4 for Florida to finish up with a 17-29 performance (.586) and win the batting title.

Matt Bramwell, Circle Tap (2-1), pitched the other games for Circle Tap.


  • MVP – Chris DeLarwelle, Circle Tap (7-17, .412, 3 HR, 5 RBI)
  • Batting Leader – Brad Johnson, Florida Fastpitch (17-29) – .586
  • HR Leader – Chris DeLarwelle, Circle Tap – 3
  • Herb Dudley Pitching Award – Collin McKenzie, Circle Tap (4-0, 45 K, 28 IP)

2006 FIRST TEAM ALL AMERICANS

P – Sebastian Gervasatti, Florida Fastpitch (4-1)
P – Jeremy Manley, Florida Fastpitch (3-1)
P – Collin McKenzie, Circle Tap
C – Jeff Wartman, Circle Tap
1B – Mike Brown, Florida Fastpitch
2B – Jason Wandler, Minn-Dak Millers
3B – John Tschida, Minn-Dak Millers
SS – Josh Johnson, Townline Softball
OF – Tom Couch, Circle Tap
OF – Brad Johnson, Florida Fastpitch
OF – Louie Joglar, Patsy’s
OF – Ryan Kostel, Heflin Builders
UTIL – Chris Delarwelle, Circle Tap
UTIL – Larry Mastrogianakis, Florida Fastpitch
UTIL – Orlando Rodriguez, Patsy’s

2006 SECOND TEAM ALL AMERICANS

P – Korrey Gareau, The Farm Tavern
P – Rob Schweyer, Minn-Dak Millers
P – Brian Urquhart, Heflin Builders
C – Craig Crawford, Midland Explorers
1B – Roman Foore, Minn-Dak Millers
2B – Matt Palazzo, Florida Fastpitch
3B – Kyle Magnusson, Circle Tap
SS – Kraig Sommers, Thomson Area Merchants
OF – Jason Darling, Florida Fastpitch
OF – Lucas Goring, Minn-Dak Millers
OF – Reggie Kline, MVD Sports & Specialties
OF – Adam Lalonde, Patsy’s
UTIL – Gregg Cascaes, Minn-Dak Millers
UTIL – Tony Kunka, Minn-Dak Millers
UTIL – Derek Pukash, Patsy’s


FINAL STANDINGS

1. Circle Tap, Denmark, WI (6-1)
2. Florida Fastpitch, Jacksonville, FL (7-2)
3. Heflin Builders, Stillwater, NY (3-2)
4. Minn-Dak Millers, Fargo, ND (4-2)
5t. The Farm Tavern, Madison, WI (2-2)
5t. Bloomington Stix, Chenoa, IL (2-2)
7t. Midland Explorers, Midland, MI (2-2)
7t. MVD Sports & Specialties, Ashland, OH (2-2)
9t. Dolan & Murphy, Aurora, IL (1-2)
9t. Patsy’s, New York, NY (3-2)
9t. Townline Softball, Denmark, WI (2-3)
9t. Plangger’s Furniture, Benton Harbor, MI (1-2)
13t. Keating’s Fitness Center, Wilkes Barre, PA (1-2)
13t. Thomson Area Merchants, Thomson, IL (2-3)
13t. Ashland Merchants, Ashland, OH (0-3)
13t. Duncan Outlaws, Elkhart, IN (0-3)
17t. DC Current, Bremen, IN (0-3)

NOTES: The tournament was a three game guarantee format.